Bir kızın güzellik hataları

0
17688

Genç bir kadın, geçmişte yaptığı güzellik hataları ile yüzleşti ve seninle paylaştı. Hemen oku, aynı güzellik hataları ile sen de karşı karşıya kalma, güzelliğinden asla ödün verme!

GEREKSİZ YERE FONDÖTEN
Lise yıllarımda çok güzel bir cildim vardı. Ama ben yine de fondöten kullanmaktan vazgeçemiyordum. Fondötenin mat görünümü hoşuma gidiyordu. Oysa sadece parlamaması için bazen burun çevreme, bazen yanaklarıma ya da sadece çeneme sürebilir, fondötenin cildimde yarattığı hasarı en aza indirebilirmişim. Hatta sırf siyah nokta ya da sivilcemin üzerine sürüp, allık ve rimelle bile noktalayabilirmişim makyajımı.

O ZAMAN BİLSEYDİM: Nemli ve doğal bir görünüme sahip ciltten daha güzeli yokmuş. Eğer benim zamanımda da renkli nemlendiriciler olsaydı, sadece onu kullanmam bile yetermiş. Yüzümü ağırlaştıran, makyajımı kadınsılaştıran fondötenleri bugünkü aklım olsa hiç kullanmazdım.

KIZLARA ÖZEL 5 GÜZELLİK İPUCU

PUDRA
Sivilcelerim kapansın diye sürdüğüm pudranın, aslında o yaşlarda sivilcelerimi daha da gözler önüne serdiğinin farkında değilmişim meğer. Üstüne üstlük hava almayan cildimin yeni sivilcelerle bana tepki gösterdiğinin de farkında değildim.

O ZAMAN BİLSEYDİM: Eğer çok da kullanmam gerekiyorsa, pudrayı sadece sivilcelerimin üzerine uygulardım. Tüm yüzümün hava almasını böylece engellememiş olurdum.

KIRMIZI RUJUNU HATASIZ SÜR, MÜKEMMEL GÖRÜN!

makyaj-hatalari1
Benim ilk gençlik yıllarımda Taylor Momsen yoktu. Taylor’ın koyu renk göz makyajı ile doğal dudakları nasıl da uyum içinde.

HEM RUJ, HEM FAR MI?
Ağır göz makyajıyla koyu renk rujun bir arada nasıl da kötü durduğunu bilmiyordum. Özel bir yere giderken hem renk paletimden bir sürü far kulanıyordum hem de kıyafetimin rengine göre koyu renk bir ruj sürüyordum. Ne büyük hata! Palyaçoya benzediğimin farkında bile değilmişim o zamanlar:)

ŞİMDİ OLSA: Asla bu hatayı yapmazdım. Ya göz makyajıma ağırlık verip dudaklarıma belli belirsiz bir dudak parlatıcısı sürerdim ya da koyu renk rujumla gözlerime sadece rimel ve çok açık renkte bir far uygulardım. Rimel, eyeliner ve farla yaptığım dört dörtlük bir makyajla çıplak dudaklarım enfes görünüyor. Yüzüme ışık katacak bir BB krem ve hafif bir allıkla makyajımı tamamlamak en güzeliymiş, bunu yeni öğrendim.

MAVİ LIPSLİ YAZ DUDAKLARI

BOL MAKYAJ! Bazı arkadaşlarım çok güzel makyaj yapardı; onları gördükçe ben de ne bulursam sürüp sürüştürüdüm. Rimel, allık, far, pudra, hatta annemin dudak kalemleri ve eyeliner’ı… Ama ben makyaj yaptıkça, hiçbir zaman onlar gibi olamadım.

ŞİMDİKİ AKLIM OLSA: Artık özel günlerde bile hepsini bir arada kullanmıyorum. Gerçekten ihtiyacım varsa, kirpiklerimi dolgunlaştıran bir maskara ve cilt kusurlarımı örten bir kapatıcıyla günü kurtarıyorum. Kış aylarında da buna sadece allık ilave ediyorum. Zira yazın bronzlaşan yüzüm için allığa bile gerek kalmıyor.

LORDE MOR RUJUNU SÜRMEYİ Mİ UNUTMUŞ?

SAÇLARIMA NE VARSA SÜRMEK
Her gün yıkadığım saçlarım yıpranırdı. Hal böyle olunca da bir sürü, çeşit çeşit maskeler, nemlendiricler uygulardım saçıma. Bu ürünler de bu kez saçımı yağlandırırdı.

ARTIK: Saçlarımı her gün yıkamıyorum. Artık saçlarım yağlanınca, bebek pudrası serptiğim saç fırçası ile saçlarımı tarıyor, sonra da duruluyorum. Pudra, saçımdaki fazla yağı alıp götürüyor. Özellikle açık kahverengi ve sarışın kızlara bu yöntemi tavsiye ederim.

EDİTÖRÜN NOTU: Bebek pudrası, aynı zamanda yazın plajda ıslak tenine yapışmış kumları temizlemene de yardımcı olur.

ŞİMDİ PRENSES SAÇLARI MODA

MAKYAJ TEMİZLİĞİNE PARA SAÇMAK
Sen de gözlerine ayrı, yüzüne ayrı makyaj temizleyicisi mi kullanıyorsun? Ben de öyle yapardım! Artık öyle yapmıyorum Hep17 Kızı.

GERÇEK TEMİZLİK: Vazelini keşfettim. Vazelinle göz makyajımı kolayca temizleyebiliyorum. Ayrıca az miktarda vazelini diş fırçasına sürüp dudaklarıma masaj da yapıyorum. Özellikle kış aylarında dudaklarımdaki hem ölü deriyi temizliyor hem de dudaklarımı canlandırıyor.

VAZELİNLE BAŞKA NE HARİKALAR YARATABİLECEĞİNİ BİLİYOR MUSUN?

makyaj-hatalari9
ŞU SİVİLCELER

Hep17 Kızı, ben de sivilcelerimle çok uğraştım. Onlar için uygulamadığım yöntem, sürmediğim krem kalmadı desem yeridir sanırım. Ama hiçbiri, benim sivilcesiz bir gün geçirmeme yardımcı olmadı!

OLMAZ: Her cilt tipi farklıdır. Bu yüzden de her krem ya da formül her cilde uymaz. O yüzden sen sen ol, benim düştüğüm hatayı asla yapma; bir dermatoloğa görün. Çünkü senin için en doğrusunu dermatolog bilebilir. Cildin için en iyi yatırımı bir dermatoloğa giderek yaparsın;)

SİVİLCELERİ ŞUTLAMANIN 10 PRATİK YOLU

NEMLENDİRME
Her türlü makyaj malzemesine, bakım ürününe para harcadım, ama düzgün bir nemlendirici hiç almadım. Oysa hepsinden önemlisi oymuş!

NEDEN: Sadece kurumuş cildime gereken nemi sağlamak, yaşlanmayı geciktirmek için değil, güneşin zararlı ışınlarına karşı cildimi korumak için de nemlendirici kullanmak çok önemli. Üstelik hem kışın hem de yazın…

“MAKYAJ YAPMASAM DA OLUR” DİYEN ÜNLÜLER

GÖZ İÇİNE KALEM
Eğer senin de benim gibi gözlerin küçükse ve sen de göz içlerine kalem çekiyorsan hemen vaçgeç!

ÇÜNKÜ: Göz içine çekilen kalem, gözlerini daha da küçültür. Hem de makyajı olduğundan daha fazla yapılmış gibi gösterir.

5 ÜNLÜDEN 5 GÜZELLİK SIRRI

makyaj-hatalari6
MASKE Mİ ARIYORSUN?

Ben de çok aradım ve çok kullandım. Harçlıklarımın büyük bir kısmı da maskelere gitti. Ucuzunu da denedim, pahalısını da… Sonuçta boşu boşuna paramdan olduğunu nereden bilebilirdim ki!

KENDİN YAP: Evet, maskeni evde kendin yapabilirsin. Yüz ve vücudunu ölü derilerden arındırmak istiyorsan, birer tatlı kaşığı yağ ve tozşekeri karıştırıp bununla istediğin bölgeye peeling yapabilirsin. Şeker ölü derileri yok edecek, yağ da cildini nemlendirecek;)

ELMA SİRKESİYLE SAÇINDA VE CİLDİNDE HARİKALAR YARAT

EYELINER ÇEKERKEN BU 5 KURALA DİKKAT!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here