Aşk bağımlılığından kurtul!

0
9240

Şu aşk bize neler neler ediyor, değil mi Hep17 Kızı? Aklımızı başımızdan alıyor resmen. Evet, haksız sayılmayız, tıbbi olarak da aşk “resmen” aklımızı başımızdan alıyormuş meğer. İnsanın hayaller üretmesine, uykusuzluğa ve tek bir kişi için hayatındaki diğer şeyleri görmezden gelmene sebep olan aşk, aynı zamanda bir bağımlılık da. Hal böyle olunca karşındaki insanın kötü yönlerini bilsen bile ilişkiyi devam ettirme ihtiyacı hissediyorsun. Çünkü artık sen de bir aşk bağımlısısın. Bu çocuk senin sürekli canını acıtıyor olsa bile ondan kopamaz, onu düşünmeden duramazsın. Ondan kurtulman gerektiğini bilemene rağmen, bunu bir türlü başaramazsın. Bunun için sana bir liste hazırladık. İlişkilerini gözden geçirmeye, insanlarla ilgili takıntılarından psikolojik ve fiziksel adımlarla kurtulmaya hazır mısın? Evet, silahlarını kuşanmaya hazır ol, başlıyoruz!

a. BAĞIMLI OLDUĞUN İLİŞKİYİ TANIMLA
Bir liste hazırla:
Bir tarafa ilişkinde gördüğün olumlu, diğer tarafa da olumsuz yönleri yaz. Bu listeyle hayatının bu kişiyle olan sosyal, zihinsel, duygusal açıdan pozitif ve negatif yönlerini iyice incelemiş olacaksın.

b. Geçmiş ilişkilerini gözden geçir
Bağımlı ilişkilere yatkın birçok insan yetersiz aile ilişkileri yaşayan kişilerden oluşuyor. Çoğu zaman bu ailelerden yetişen bireyler güvensiz, basit yiyecek, barınma ve duygusal destek sağlama konularında yetersiz insanlar haline gelebiliyor.
Ayrıca bağımlı ilişkiye sahip bir kişi belki de ailesinde veya geçmişte yaşayamadığı problemli bir ilişkiyi şimdi tekrar yaşamaya çalışıyor olabilir. Sen de kendinde böyle bir durum görüyorsan geçmişte yaşadığın ilişkilerle şu anda yaşadıklarını ayrı tutmayı öğrenmelisin.

ERKEKLER BU KIZLARA BAYILIYOR

ask-bagimlilik5c. Bir ilişki günlüğü tut
Düzenli olarak bu ilişkinin seni nasıl hissettirdiğini, davranışlarındaki değişiklikleri, ümitlerini günlüğüne yaz. Yazmak, kendini kötü hissettiğin zamanlarda sana çok yardımcı olacak, güzven bana!

d. Eleştiri yap
Takıntı haline getirdiğin yakışıklını fiziksel ve kişisel özelliklerini yaz. Ardından ilişkideki baskın kişiyi ve baskın tarafın diğer tarafı yönetmesiyle ilgili kanıtları ve olayları; onunla birlikteyken hissettiklerini de yaz.
Eğer bu çocuğun negatif özellikleri fazlaysa bağımlılığınla yüzleşip sağlıklı bir ilişki yerine neden bu bağımlı ilişkiyi tercih ettiğini görebileceksin.

e. Eğer ilişkin hakkında takıntılar, aşırı kontrol ve kötü davranışlar görüyorsan bunun sağlıklı bir ilişki olmadığını kabul et. Bu çocuktan koparken duygusal açıdan acı çekeceğin için iradeli olmalısın.

DİKKAT ERKEKLER GİREMEZ

2. BAĞIMLILIĞI KIR
a.
İlişkinin hangi bölümleri hayal, hangi bölümleri gerçek olduğuna dikkat et. Hepimiz hoşlandığımız insanla ilgili hayallerimizi korumaya ve geliştirmeye eğilimliyizdir. Ayrıca aşkımızı başkalarına anlatırken gerçekleri abartabiliriz de.

b. Hayatında aşk ilişkisi düzgün yürüyen arkadaşlarınla vakit geçir. Kötü bir ilişkinin getirdiği negatifliği, pozitif insanlardan gelen olumlu duygu ve yaşanmışlıklarla değiştir. Çevrende böyle bir arkadaşın yoksa, dostluklarını tekrar gözden geçirmende fayda var!

ARKADAŞLIKLARINDA BAHAR TEMİZLİĞİ YAP

ask-bagimlilik8c. Kendine kişisel hedefler belirle. Eğer bu çocuk yüzünden kendini çok ihmal ettiysen artık bir hobi edinme zamanın gelmiş demektir. Dansa, fitness’a, fotoğrafçılığa başlamaya ne dersin? Kötü bir ilişkiden sonra sana pozitif hissettirecek bir şeyler mutlaka vardır. Dene ve onları bul!

d. İsteklerini listele. Ama sadece kendin için olanları… Böylece aşkla ilgili isteklerinden onları ayrıştırmış olacaksın. Bu çocuğu hayatından tamamen çıkartmaya karar verdiğinde bu hedeflerine odaklan.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here