Salatalığı ye-sür güzelleş

0
3500

Salatalık dünya üzerinde en çok üretilen dördüncü sebze ve genel sağlığımız için sık sık tavsiye edilen bir süper besin. Şimdi bu mütevazı besine daha yakından bakalım ve 13 maddede muhteşem salatalığın sağlığına nasıl etki ettiğini inceleyelim.

9954535_m1. Su
Eğer gün içinde yeterli su içmeyi unutuyorsan %90 oranında su barındıran salatalık tam sana göre. Kaybettiğin su ihtiyacını memnuniyetle telafi edecektir.

2. İçimdeki ve dışımdaki ateş
Salatalık yemek midedeki yanmanın da çaresi. Ayrıca güneş yanıkları için de cildine salatalık sürebilirsin.

3. Toksinleri süpür
Salatalığın içindeki su, vücudundaki toksinlerden kurtulmanın en iyi yollarından biri. Ayrıca düzenli olarak yenen salatalığın böbrek taşlarını yok ettiği de biliniyor.

4. Vitamin deposu
Bu yemesi de zevkli sebze tam bir vitamin kaynağı. Vücudunda eksilen A, B ve C vitaminleriyle sana enerji verecek ve bağışıklık sistemini güçlendirecek. İşte sana cildini sağlığına kavuşturacak bomba gibi bir karışım. Salatalık, ıspanak ve havuç suyunu sıkıp cildine sür. Günlük olarak uygulayabilirsin.

salatalik5. Zengin mineraller
Salatalık yüksek oranda potasyum, magnezyum ve silikon barındırır. Bu yüzden spalar salatalık bazlı kürleri sık sık uyguluyor.

6. Sindirim ve zayıflamaya yardımcı
Yüksek oranda su ve düşük kalori içeriğiyle salatalık ideal bir kilo verdirme aracıdır. Salatalığı sade şekilde yemekten hoşlanmıyorsan yoğurda batırarak da yiyebilirsin. Salatalık içerdiği lif  yönünden sindirime yardımcıdır. Kronik kabızlık için mükemmel bir sebze.

7. Canlı gözler
Göz kapaklarının üzerine koyacağın iki dilim salatalık gözlerindeki şişkinliğe ve gözaltı torbalarına iyi gelir.

8. Kanserle savaşıyor
Salatalığın içerdiği secoisolariciresinol, lariciresinol ve  pinoresinol maddeleriyle birçok kanser türüne karşı koruyucu etkisi biliniyor.

9. Diyabet, kolesterol ve tansiyon
Salatalık suyu pankreasa iyi geliyor ve bu yüzden diyabet hastalarına yararı büyük. Araştırmacılar ayrıca salatalığın içerdiği sterol denilen maddenin de kolesterolü düşürdüğünü söylüyorlar. Yoğun lif, potasyum ve magnezyum da tansiyonu dengeliyor.

9297245_s10. Ferah bir nefes
Salatalık suyu hasta dişetlerini de iyileştirip ferahlatır. Bir dilim salatalığı yarım dakika kadar damağına yapıştır. İçerdiği fitokimyasallar ağzınızda kokuya sebep olan bakterileri öldürecek ve ferah bir nefese sahip olacaksın.

11. Pürüzsüz tırnaklar ve saçlar
Salatalığın içindeki muhteşem madde silis, tırnak ve saçlarını parlak ve daha güçlü hale getirecek. Ayrıca içindeki sülfürle birlikte saçlarının daha hızlı uzamasına yardımcı olacak.

12. Eklemlere özgürlük
Eklemler ve bağ dokulara iyi gelen silis maddesi içeren salatalık muhteşem bir sağlık kaynağı. Havuç suyuyla karıştırılmış salatalık suyu düşürdüğü ürik asit nedeniyle artrit ve gut hastalığından kaynaklanan ağrılara iyi geldiği biliniyor.

13. Böbrek dostu
Ürik asiti düşürdüğü için böbreklerin de sağlıklı kalacak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here