Saçlarını yaza hazırla!

0
4160

Saç dökülmesi, yağlanması, geç uzaması, kepeklenmesi gibi can sıkıcı problemler benim gibi senin de başına geliyordur herhalde. Ben artık önlemimi aldım, senin de yanındayım Hep17 Kızı. hemen harekete geçmek gerek, çünkü yaz için geri sayım başladı. Tıpkı bedenimiz gibi saçlarımızı da denize, güneşe ve kuma hazırlamak gerek:) Sana yardım edebilmem için; saç tipini (yağlı, kuru, kepekli ) bilmen lazım. Böylece sorununu sen de doğru tespit eder, çözüme daha çabuk ulaşırsın;) İşte hayatımızda saçımızla ilgili sıkça karşılaştığımız sıkıcı sorunlar ve yüz güldüren çözümleri… Kendim bizzat denedim. Sen de saçlarının iyileşmesi ve daha sağlıklı olması için, bunları uyguladıktan sonra sadece biraz sabırlı ol yeter:)

SAÇIN HIZLI UZAMIYORSA…
Hızlı uzamaması genetik bir durum olabilir. Ya da tamamiyle senin hatan olabilir:) Artık bu hataları yapmayarak daha hızlı uzamasına katkıda bulunabilirsin. (genetik değilse) . Biliyoruz ki sıcak duş hepimizi rahatlatır ve stresi uzaklaştırır. Ama fazla sıcak su, saçın hızla yıpranmasını sağlar. Bu yüzden saçlarını sıcak sudan uzak tutarsan uzaması hızlanacaktır. Ayrıca sakın saçını uzatmak için kimyasal ürünleri fazla kullanma! Bu, neredeyse bütün saç sorunlarını tetikliyor. Bazı ürünler saçların uzamasına yardım ediyor, ama onlar biraz daha yaşlılar için:) Henüz bizim yaşlarımız onları kullanmak için çok erken. Merak etme, biraz daha büyüyünce bu sorun ortadan kalkacaktır.

ŞİMDİ PRENSES SAÇLARI MODA

irem-sac2FAZLA YAĞLIYSA…
Artık yağlanmayı önlemek için birçok kozmetik ürün var. Ama sen yine de aşırı ya kaçma. Örneğim benim saçlarım çok fazla yağlı. Ben yağlanmasını önlemek için Elidor serisinden mavi olanını kullanıyorum. Hem yumuşacık oluyor hem de yağlanmasını geciktiriyor. Eğer o gün yıkanamadıysam veya saçlarım çok yağlandıysa, Batiste kuru şampuan kullanıyorum. Kısa sürede yağı saçlarımdan uzaklastırıyor. Ama benim tavsiyem, eğer saçların yağlıysa iki günde bir banyo yapman:)

SAÇLARIN YAĞDAN DEĞİL, BAKIMDAN IŞILDASIN;)

AŞIRI KEPEKLİYSE…
Kepek sorunu bir ara bende de vardı. Aşırı sıkıcı bir şey, fakat çözümü var. Ben o sıralar kepekli saçlar için çözüm yollarını bilmiyordum tabii:) Watsons’a gittim ve Head&Shoulder serisinden naneliyi aldım. Yaklaşık bir ay sonra işe yaradı.

BU SAÇ RENKLERİNE İNANAMAYACAKSIN

SIK SIK DÖKÜLÜYORSA…
Saç dökülmesinin çözümünü bulmadan once, nedenini bulman gerekir. Saçlarımız genellikle stresten dökülür. Ayrıca genetik de olabilir. Bu yüzden saçların günde 100 tel dökülmesi gayeet normal:) Ama sen yine de fazla döküldüğünü düşünüyorsan ve buna dur demek istiyorsan, Elidor’un mavi veya sarı olanını kullanabilirsin. Bunlar dökülmeyi engelliyor. Ama fazla şampuan kullanmak da dökülmeyi artırır. Bu yüzden saçlarını yıkarken diplerine masaj yaparak uygula ve fazla kimyasal kullanma!

LUPITA LANCOME SEMALARINDA UÇUŞTA

irem-sac7KABARIYORSA…
Kabarık saçların asıl sebebi kuru tipli olmasıdır. Bunu önlemek için saçlarını bolca nemlendirmelisin. Saçlara nem kazandıran birçok ürün var. Ayrıca saçını kuruturken elektriklenmesini istemiyorsan iyon özellikli kurutma makinelerini kullanabilirsin.

KABARAN SAÇLARINA ACİL ÇÖZÜM

FAZLA DÜZSE…
Örnek, ben! Evet, benim de saçlarım fazlasıyla düz ve şekil almakta zorlanıyor. Bu yüzden şekil vermek istediğim zaman, şekil ve hacim veren şampuan veya sprey kullanıyorum. Bunların fazla kullanmadıkça, hiçbir zararı yok!

FAZLA KIVIRCIKSA…
Sen de fark ettin mi, kıvırcık saçlı insanlar ve saçların ın düz olmasını isterler ve sık sık kuaförde düz fön çektirirler. Oysa doğru bakım, doğru kesim ve doğru şekillendirme sayesinde, keyifle kıvırcık saçlarınla sokağa çıkabilirsin. Kıvırcık saç kurumaya eğilimlidir ve genellikle bakıma ihtiyaç gösterir. Bu nedenle ıslakken kıvırcık saça çok özenli davranman gerekir. Buklelerini açmak için seyrek dişli bir tarak kullan. Bu işlem sırasında biraz saçın dökülebilir. Buklelerini fırçalamak, saç tutamlarını çok fazla birbirinden ayırır ve saçının kabarık ve kocaman görünmesini sağlar. Önlem için jojoba özlü yağlar kullanabilirsin.

ŞEKİL ALMIYORSA…
Saçlarına şekil vermesi zorsa, öncelikle saçlarında toka veya fiyonk kullanabilirsin. Hem saçlarına söz dinletirsin hem de şirin bir görüntü elde edersin. Ayrıca spreyler veya elektrikli saç şekillendiricileri ile şekil yapmak artık o kadar da zor değil! Önemli olan bu aletlerin saçlarına zarar vermemesi ve seramik yapılı olması.

irem-sac5FAZLA KURUYSA
Saçların fazla kuruysa kabarabilir ve bu cidden çık sıkıcı bir durumdur. Bu yüzden saçlarını nemlendirmen gerekir; bazı serum veya özel sampuanlardan yardım alabilirsin. Fazla kuru saçların en büyük dezavantajı fazla zahmetli olmasıdır. Merak etme haftada en az 2 defa bakım yaptıktan sonra belli bir neme ulaşacaktır.

KIRILIYORSA…
Saçlarının kırılması; bir ipliği ortadan ikiye ayrırmaya benzer. Saçların uzadıkça da bu saçmalık devam eder ve düzeltmesi zorlaşır. Saçlarının yıpranmamasını istiyorsan, Elidor veya Dove’un nemlendirici- onarıcı serilerinden kullanabilirsin. Ayrıca 3 ayda bir saçının uçlarından kestirip kırılmasını durdurabilirsin!

KABARAN SAÇLARINA ACİL ÇÖZÜM

SAÇLARIN YAĞDAN DEĞİL, BAKIMDAN IŞILDASIN;)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here