Rahat bir koşu için nelere dikkat etmelisin?

0
2960

Haydi bakalım, evde miskin miskin oturmaya son! Hemen hazırlan, koşmaya çıkıyoruz. ¨Spor yapamıyorum, spor yapacak yer bulamıyorum, spora verecek param yok¨ gibi gerekçeleri asla kabul etmeyen koşu ile, hem bedenini forma tutacaksın hem de keyifli dakikalar geçirip enerji depolayacaksın. İyi bir koşu için sadece şu 4 adıma dikkat et yeter! İşte, koşuya çıkmadan önce yapman gerekenler!

1. İyi ayakkabı seç!
* Düzgün bir yolda koşacaksan yürüyüş ayakkabısı işini görecektir. Orman gibi daha engebeli bir yol için bileklerini de koruyacak, hareketlerini yapmana yardımcı olacak bir ayakkabı daha rahat koşmana yardımcı olur.

* Bilekli ayakkabıyı giyince ayağının rahat edeceği pozisyona kadar iplerini bağlaman en güzeli. Bunu da ayarlayacak tek kişi sensin Hep17 Kızı. Tabii ayakkabının sıkmaması ya da ayağına büyük olmaması da gerekir.

İYİ BİR YÜRÜYÜŞ İÇİN NASIL AYAKKABI SEÇMELİSİN?

kosu-kurallari12. Rahat ve uygun giyin!
* İyi bir koşu için bol ve esnek kıyafetler giymelisin. Tabii vücudunun nefes almasını sağlayacak, seni terletmeyecek bir tişört ve şort-tayt-eşofman en doğru seçim. Böylece terlemeden dolayı cilt sorunu yaşamanı engellemiş olursun. Ayrıca giysilerini bulunduğun çevrenin hava koşullarına göre seçmelisin. Çok sıcaklarda şort ve tişört, soğuk bir günde daha kapsamlı kıyafetler seçebilirsin.

* Giydiğin kıyafetlerin mutlaka cepli olmasına dikkat etmen. Çünkü yanında mutlaka taşımak isteyeceğin şeyler olacaktır. En başta cep telefonun, kol bandın, belki bir kronometre ya da katlanabilir bir şapka…

* Ve koşu için belki de en önemli şey, çorap seçimi. Bu konuda paraya kıyıp koşu için üretilmiş ayaklarını terletmeyen çoraplardan almalısın. İşte sana önemli bir tüyo: Üzerinde kabartmalar olan çoraplar, ayaklarının daha fazla nefes almasını sağlar, bunu unutma!

BU YAZIN SNEAKERS TRENDLERİNİ BİLİYOR MUSUN?

3. Eğlenceyi unutma!
* Yanına mutlaka bir mp3çalar al! Ya da cep telefonuna sevdiğin şarkıları indir. Böylece bir yandan koşarken diğer yandan müzik dinleyerek ekstra eğlenmiş olacaksın. Mp3çaların ya da telefonun için çok güzel bileklikler var, cebine koymak yerine bunlardan yararlanabilirsin.

* Tabii sadece müzik dinlemek zorunda değilsin. Uzun zamandır okumak istediğin kitaba başlamak için işte sana mükemmel bir fırsat. Sesli kitaplar, artık ülkemizde de çıkmaya başladı.

* Koşarken okumaya ne dersin;) kulağına kulaklığını taktığında dikkat etmen gereken en önemli şey, sesini iyi ayarlamak. Başkalarını duyabileceğin kadar bir ses ayarı yapman çok önemli!

kosu-kurallari24. Yediklerine dikkat et!
* Tok karnına koşmamamlısın Hep17 Kızı. Ama kendini çok aç da bırakmamalısın. Her ikisi de seni zayıf düşürüp hasta edebilir. Bu yüzden koşu öncesi bir muz ya da keçiboynuzu gibi yiyecekler yiyeyer hem koşu sırasında kaybettiğin vitaminlere takviye yapmış olursun hem de ekstra enerji depolarsın.

* Ayrıca yanına su almayı da sakın unutma! Beline takabileceğin bir matara, hareketlerini kısıtlamaması için en güzeli.

SALATALIĞI YE-SÜR GÜZELLEŞ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here