Güneş yanığına 8 organik çözüm

0
4091

Güneş yanığı ile nasıl başa çıkacağını biliyor musun Hep17 Kızı? Malum, yaz geldi, haliyle sen de tatili iyi değerlendirip bronzlaşmak, güneşlenmek isteyeceksin. Eğer güneşi fazla kaçırır, koruma faktörlü yağ kullanmadan güneşin altında kalırsan, güneş yanığı felaketiyle karşılaşabilirsin;) Ya da güneşin altında uyuyakalıp ıstakoza dönebilirsin:) O halde çok ciddi bir güneş yanığı olmadığı sürece, acıyı hafifletip cildini sakinleştirecek sana özel tüyolarımız var. Eğer su kabarcıkları oluşacak kadar ciddi bir güneş yanığı ile karşı karşıya isen elbette öncelikle doktora gitmelisin. Ama seni sadece rahatsız ve huzursuz edecek bir yanıkla karşı karşıyasan bu tüyolar çok işine yarayacak.

İşte güneş yanığı ile 8 farklı mücadele yöntemi…

EVDE BRONZLAŞTIRICI GÜNEŞ KREMİ YAPMAYA VAR MISIN?

gunes-yanigi51. Noxema sür
Eczanelerde bulabileceğin ve güneş yanığı için üretilmiş olan Noxzemakullanabilirsin. Bunun için Noxzema’yıkalın bir tabaka halinde yanan ve acıyan bölgelere sür. Yanığın şiddetine göre 2 ila 8 saatte bir uygulayabilirsin.

2. Çay
Sıcak suya 3-4 poşet çay atıp simsiyah olana kadar çayın demlenmesini sağla. Sonra poşetleri çıkartıp oda sıcaklığında çayı soğut. Temiz bir bezi çaya batırıp hafif ve yumuşak hareketlerle yanık bölgesine sür. Elbette bu işlemi gece yatmadan önce yapman daha yararlı olur. Durulamadan o şekilde yat. Tabii çay lekesi olabileceğini düşünüp gece ona göre giyinmende fayda var;)

3. Yağsız Süt
Yağsız soğuk süte batırdığın bezi yanmış noktalar üzerine koy ve cildinin dinlenmesine yardımcı ol. Serinlik ilkyangınalır, süt de içeriğindeki protein ile cilt üzerinde bir film tabaka oluşturarak yanığın iyileşmesine yardımcı olur.

4. Domates Suyu
Domatessuyu asidik bir özelliğe sahip olmakla birlikte cildine zarar vermez. O yüzden güvenli biçimde yanık olan bölgeye uygulayabilirsin.Tabii güneş yanıklarıyla mücadele ettiğin zamanlarda bolca domates yemenin daha faydalı olduğunu bilmende yarar var;)

5. Kabartma Tozu
Vücudunda yanık gerginliği ve kaşıntı varsa, banyo suyuna karıştıracağın kabartma tozu bu rahatsızlıkları azaltır.

gunes-yanigi26. Yulaf Ezmesi
Aynı şekilde yulaf ezmesini de banyo suyuna katıp yanan bölgelere sürersen acını hafifletir.

7. Kayısı
3-4 kayısıyı püre haline getirip yanan bölgeye sür ve 15 dakika kadar beklet. Sonra da ılık suyla durula.

8. Lor Peyniri
Lor peyniri, en hızlı ve kolay uygulanabilen ağrı kesicidir. Bunun için önce 15-20 dakika güneş yanığı olan bölgeye nemlendirilmiş pamuk veya bez koy. Bezi aldıktan sonra kurumadan o bölgeyi tamamen kaplayacak şekilde lor peynirini sür. Ardından yine üzerine nemli bez veya nemli pamukları koy. Eğer elinde varsa su sprey şişesi bu konuda daha pratik bir uygulama olacaktır. Bu şekilde sürekli nemli kalmasını sağlarak 2-3 saat peyniri beklet. Son olarak sabun kullanmadan soğuk su ile durula. Ağrının hafiflediğini, acının azaldığını hemen hissedeceksin.

SALATALIĞI YE-SÜR GÜZELLEŞ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here