Spor kıyafetlerin uzun ömürlü olsun

0
3030

Sen de spor kıyafetlerin hemen bozulup eskidiği için şikayetçi misin? İnan, ilk günde paralanmalarının nedeni çok ucuza almandan kaynaklanmıyor. Eğer doğru biçimde yıkamaz ve bakımını yapmazsan, en pahalı spor kıyafetlerin bile sanki yıllardır giymişçesine hemen parçalanabilir. Unutma, spor kıyafetleri, terle birleşip tenimize zarar vermemesi için çok hassas kumaşlarla üretiliyorlar. Hal böyle olunca da ekstra bakım istiyorlar.
İşte spor kıyafetlerinin ömrünü uzatmana yardımcı olacak 5 taktik…

YÜRÜYÜŞ İÇİN DOĞRU AYAKKABIYI SEÇ

1. Hemen kurut!
Egzersizin bitince kıyafetlerinin teri iyice emip üzerinde, çantanın ya da çamaşır sepetinin içinde kurumasına sakın izin verme. Eğer uzun süre bu şekilde kalırsa, küf bile oluşabilir, ona göre. En kısa sürede asarak kurumasını ve hava almasını sağla.

2. Sirkeli suda beklet!
İyice kuruduğundan emin olduğun spor kıyafetlerini 20 dakika kadar 1-2 çorba kaşığı sirke koyduğun suyun içinde beklet. Böylece kalan bakterilerin hayatına son verecek, kıyafetlerinin parçalanmasını engelleyeceksin.

SİRKE LE BAŞKA NELER NELER YAPABİLİRSİN

spor-kiyafetleri33. Renklerine göre yıka!

Koyu renklileri, canlı renklileri ve beyazları mutlaka ayrı ayrı yıka! Böylece spor kıyafetlerinin renklerini korumuş olursun.

4. Havlularla yıkama!

Aman, sakın! Spor kıyafetleri havlularla birlikte yıkamak, en büyük hata; onların çabucak parçalanmasına neden olur. Havlu, kaba bir dokumaya sahip olduğu için, senin narin ve hassas spor kıyafetlerinin aşınıp yıpranmasına neden olur.

 5. Doğal kurut!
Her ne kadar yeni çıkan son teknolojik kurutma makineleri spor kıyafetlerinin kurutulması konusunda bir sürü vaatlerde bulunsa da, sen yine de onları asarak kurut. Ayrıca bol güneş ışığı alan bir ortamda kurutursan, güneş, bakteri oluşumunu engelleyecektir.

RAHAT BİR KOŞU İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİSİN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here