Sıkıntı etme, dert küpüne dönme

0
1900

Sıkıntı, bir zorluk veya engelden çok daha fazlası Hep17 Kızı. Sıkıntı, hedeflerimize ulaşmada ve mutluluğu yakalamamızda en büyük engeldir. Tam mutluluğu yakalamak üzereyken karşımıza çıkan birtakım talihsizlikler dizisi, hayatımızı bir anda alt üst edebilir. O yüzden sıkıntıyı aşmak, sıkıntıya düşmeden olabilecekleri kestirmek çok önemli. Bu konuda iyi bir yol haritası çizmek, hedefimize kilitlenmek gerek. Sıkıntı panzehiri olabilecek önerilerimizle, onu yok edebilirsin. İşte sıkıntı etmeden sıkıntıdan kurtulmak için yapabileceklerin…

sikintini-yen21. Geçmişinin, geleceğine bazı olumsuzlukları dikte etmesine izin vermemelisin. Eğer bulunduğun ortamda başarılı olacağını düşünmüyorsan, bunun hep böyle devam edeceğini sakın düşünme. Örneğin bir model olmak için bir ajansa başvurdun ve kabul edilmedin. Eğer model olmayı gerçekten çok istiyorsan ilk denemenin seni yıldırmasına, bu durumun sıkıntı yaratmasına sakın izin verme. Geçmişteki olumsuzluklara rağmen sen, elde etmek istediğin konuya odaklan. Bu, annenden izin almak için de geçerli, babandan harçlığına zam isterken de…

Püf noktası:
* Hedefine odaklanırken, başarıyı yakaladığında nasıl mutlu olacağını düşün.

* Zorlukların, ileride başardığında sana bir ödül olacağını sakın unutma! İlk denemede başarısız olmak, senin ne kadar yeteneksiz bir kız olduğunu asla göstermez. Sadece bazı talihsizlikler herkesin başına gelebilir; senin de başına gelmiş, hepsi bu!

2. Ne olursa olsun, sen hep olayları olumlu yönünden görmeye çalış. Pozitif bakmak, sıkıntı, aksilik ve umutsuzlukları hızla kışkışlamana yardımcı olacak, hedefine daha çabuk ulaşmanı sağlayacak. Ne kadar sıkıntılı bir dert küpü olursan olsun, içinde bulunduğun durumun mutlaka olumlu yönleri de vardır. Hatta sadece bu konuyla ilgili değil, genel olarak hayatına bir bak ve güzel giden ne varsa hepsini bir liste yap. Gör bak, bu liste nasıl da uzayıp gidecek. Unutma, sen değerlisin ve hayatında değer verdiğin bir sürü şey var!

Püf noktası:
* Pozitif bakış açısı, genel olarak hayata daha olumlu bakmanı sağlayacak bir tutum geliştirmene yardımcı olur. Bu da içinde bulunduğun sıkıntıdan daha hızlı kurtulmana yardımcı olacak en önemli kilit noktasıdır.

*  Her şeyden mutlu olmak öğrenilebilen bir tutumdur. Sen neden böyle bir tutum geliştirmeyesin ki;) Örneğin, “Ben X işi başardığımda çok mutlu olacağım” şeklinde düşünmekten vazgeç. Bu, genel olarak hepimizin yaptığı en büyük yanlışlardan biridir. Onun yerine, “Ben X işini başarmak için çok çalışıyorum. Bunu yaparken herkes kazanıyor, sadece ben değil; ailem de mutlu oluyor, yakın arkadaşlarım da… O yüzden ben zaten mutluyum” diye düşünmek, seni daha pozitif ve mutlu kılar; hedefine hızla ulaşmanı sağlar.

3. Sıkıntı halinin kaçınılmaz bir durum olduğunu kabullenmen gerekir. Herkesin başına bu tarz sıkıntılar gelebilir. Bu konuda sen, özellikle seçilmiş bir kız değilsin;) Evet, bazı insanlar, daha fazla sıkıntıyla yüzleşmek zorunda kalabilir. Sıkıntılar arttıkça, sen daha fazla çalışmak zorunda hissetmemelisin. Her biriye boğuşmak ve savaşmak, seni psikolojik olarak yormaktan başka bir işe yaramaz. Yapacağın ilk şey, “olmuyor” ya da “hepsi beni buluyor” gibi olumsuz düşünceleri silip gerçeği, yani olabilirliği sakın inkar etme! İşe sıkıntının bizzat kendisini kabullenerek başla!

sikintini-yen-manset4. İçindeki gücü her zaman taze tut! Ne olursa olsun, hayat her zaman yaşamaya değer. Sıkıntı bizi yorar, ama diğer yandan bizi güçlü de kılar. Güçlü kalmak için, zihinsel olarak hep dinç olman gerekir. Bunun için kendine çıkış yolları arayabilirsin.

Püf noktası:
* Hep şikayet eden bir kız olmaktan vazgeç. Aksine, şikayet ettiğin konuları hayatından uzaklaştırmak için çaba göster.
* Günde sadece 10 ila 20 dakika arası, meditasyona ayırabilirsin. Bu konuda sana yardımcı olacak spor merkezlerine gidebilir, nefes egzersizi, yoga gibi teknikler öğrenebilirsin.
* Kendine gerçekçi olmayan hedefler belirleme. Eğer “bir yıl içinde Kerem Bürsin’le tanışacağım, bir rock yıldızı olacağım, üç ay sonra milli atlet olacağım” gibi yüksek ve ulaşılması hayli güç hedefler belirlersen, zaten sıkıntı için kapı aralamış olursun. Hayal kırıklığı yaşamak, sıkıntının en büyük nedenlerindendir. Bunun yerine hayatına yine heyecan katacak, olabilirliği daha güçlü hedeflerle işe başla. Kerem Bürsin’le belki tanışman imkansız, ama ona Facebook sayfasından ulaşıp derdini anlatabilmen mümkün;)

5. “Öğrenme fırsatlı olarak hataları kucaklıyorum” diyebilmeyi öğrenmelisin. Aksilikler ve başarısızlıklardan doğan hatalar yüzünden kendini cezalandırmaktan, “dert küpüne döndüm” diye söylenmekten vazgeç. Bunun yerine, nerelerde hata yaptığını anlamaya, görmeye çalış. Hatalarını kendine itiraf etmekten çekinme. Yaptığın hatalar yüzünden kendini kötü hissetmek yerine, bunları birer deneyim olarak düşün. Aynı hataları tekrarlamamak için gerekiyorsa bunların bir listesini çıkart. Düşünsene, ne güzel! Bu deneyimlerden artık sen haberdarsın. Kaç kızı bu konuda geride bıraktın kim bilir;)

havali-ol136. Sorunu iyi tanımlaman, içinde bulunduğun sıkıntıdan kurtulmanın en önemli detayı. Belki de sorun, ne olursa olsun başarılı olamayacağını düşündüğün genel bir duygudur. Belki içinde bulunduğun çevre, kendini bulmana engel oluyordur. Er ya da gerçek sorunu iyi tanımlayarak çözüme gidebilirsin. Gerçek nedeni bulmak için biraz kafa yorman, seni sıkıntının merkezine götürecektir.

7. Ne kadat sıkıntı içinde olursan ol, moralini yüksek tutmaya çalış. “Tabii bunu söylemek kolay” dediğini duyar gibiyim. Elbette sana “7/24 party time” demiyorum. Hiç kimse büyük zoruklar ve sıkıntılar içinde yaşarken parti havasına giremez. Ama, üç iyi arkadaşın ile içinde bulunduğun durum hakkında konuşabilirsin örneğin. Bu paylaşım, duygularını dışarı aktarmanı sağlayacak. Hatta belki ağlayıp sızlayacaksın. Ne güzel işte! Olmasını istediğim tam da bu zaten. Böylece sıkıntılarını ileriye götürmek zorunda kalmayacak, hayli hafifleyeceksin;) Hep üzgün, uyuşuk, karanlık, karışık duygularla yaşamak, yaratıcı düşünmene engel olacak, bulman gereken cevapları senden uzaklaştıracaktır.

8. Yaratıcı çözümler bulmayı deneyebilirsin. Yaratıcılık zihnini açar, sıkıntı yaratan durumlardan kurtulmak için sana yollar sunar. Nasıl bir yaratıcılık mı? Boyama yapabilir, kısa hikayeler yazabilir, sosyal faaliyetlerde bulunabilir, yardım derneklerinde görev alabilirsin örneğin. Yaratıcı faaliyetler içinde bulunmak ve buralarda zaman harcamak, kendi hayatına da yararlı bir şekilde bakmana yardımcı olur.

9. Savaşmaya her zaman hazırlıklı olmalısın! Herhangi bir zamanda zorluk veya aksiliklere karşı hazırlıklı olmak, sıkıntı yaratan hallerin üstesinden gelmene yardımcı olur. Böylece doğru zaman geldiğinde, doğru refleksle, doğru tepkileri verebilirsin. Bunun için, örneğin senin için çok önemli bir dersten “iyi not almazsam, işler planladığım gibi gitmezse ne olur” sorusunu kendine sor. Bu, seni karamsar yapmaz; gelecek hakkında daha gerçekçi düşünmene yardımcı olur.

10. Ne olursa olsun kendine inan! Çünkü kendine olan güveninle her şeyin üstesinden gelebilirsin. Bu konuda özeleştri yapmaktan çekinme; gerekiyorsa olumsuz yönlerinin bir listesini çıkart ve hedefine ulaşmanda sana ne kadar zarar veriyorlar iyi tahlil et!

11. Kendine hep iyi bak. Ne kadar meşgul ya da stresli olursan ol, her gün egzersiz yapmaktan, sağlıklı yemekler yemekten, en az 7-8 saat uyumaktan vazgeçme! Aksine, mutluluğun için sağlığının her şeyden önde geldiğini unutma!

12. Sıkıntılarına değil, hedeflerine odaklanmalısın Günün büyük bölümünü sıkıntılarını düşünerek geçirirsen, hedeflerinden uzaklaşırsın, ona göre!

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here