Sivilce eğilimli cilt için 10 zararlı kimyasal

0
6136

Eğer akne ve sivilce eğilimli bir cilt yapısına sahipsen, bazı kimyasal maddeleri ve bu maddeleri içeren ürünleri kesinlikle kullanmaman gerekiyor. Tabii bahsettiğimiz sivilceleri, ergenlik sivilceleriyle karıştırmaman gerekiyor.
Sivilce ve akne oluşumunu hızlandıran maddeler şunlar! Aman bu kimyasallardan uzak dur, Hep17 Kızı;)

1. Buğday Tohumu Yağı
Nemlendirici ve iyileştirici etkileri olan buğday tohumunun birçok yararı var. A, B, D ve E vitaminince zengin olan buğday tohumu kolajen oluşumuna yardım ederek cildin elastikiyetini korumaya da yardımcı olabilir. Ancak buğday tohumu yağı, hassas ve akneye eğilimli ciltler üzerinde kullanılmamalı.

sivilce-zararli-guzellik-maddeleri-2. Alkol
Şaşıracaksın, ama alkol de, gözenek tıkayıcı bir etki gösterir. İşin tuhafı, hemen her kozmetik ve bakım ürününde alkol bulunur. Alkolün cilt üzerinde kurutucu bir etkisi vardır. Kuruyan cilt de daha fazla sebum üretme ihtiyacı hisseder -ki bu da sivilce ve akne oluşumuna neden olur. Bu yüzden cildini, alkollü bir ürün kullandıktan sonra mutlaka alkol içermeyen bir tonikle silmelisin.

3. Lanolin
Lanolin de sentetik türevlerle bir araya gelince akne eğilimli ciltler için tehlike oluşturur. Aslında lanolin cildi nemlendirir ve yumuşatır, ama asitlendirilmiş lanolin sebum üretimini artıcı bir etki gösterir ve bu da sivilce oluşumunu hızlandırır.

4. Karragenan
Deniz yosunlarından üretilen, kıvam artırıcı ve emilim sağlayıcı olarak sıkça kullanılan bu kimyasal, bolca selüloz içerir. Gözeneklerinin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

5. Tuz
İçinde tuz olan ürünlerden cildini özellikle sakınmalısın. Sodyum klorür ve potasyum klorür içeren ürünler, maksimum derecede gözenek tıkayıcı bir etki gösterir; cildini sertleştirir. En çok da ucuz sabun ve şampuanlarda bulunur; aman dikkat!

sivilce-zararli-guzellik-maddeleri-76. Yosun Özü
Yosun özü, kulağa çok havalı ve sanki cildin için doğal bir maddeymiş gibi gelebilir. Ancak yosun özü, gözenek tıkayan bir etkendir. Daha çok kozmetik ürünlerinde kullanılan yosun özü, gözeneklerde sıkışıp sivilce ve akne oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden makyaj malzemesi alırken, içeriğinde yosun özü bulunmamasına dikkat etmelisin.

7. Sülfatlar
Cilt ve saç bakımında en tartışmalı maddelerinden biri, sülfatlardır. Saç ve ciltte doğal yağ üretimini artırdığı iddia edilen sülfatlardan, eğer akne eğilimli bir cildin varsa kaçınmalısın. Özellikle de sodyum sülfattan…

8. Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan cevizi yağı, aslında cilde son derece yararlı bir madde. Ancak özelerinden yararlanmak için işlenildiğinde, akne eğilimli cildin için kimyasal madde etkisi gösterebilir.

9. Benzoil Peroksit
Cilt lekelerine karşı kullanılan bu kimyasal, gözenekleri tıkama, cildi kurutma gibi etkilere neden olur. Onun yerine çay ağacı yağına güvenebilirsin.

10. Akılda Tutması Zor Kimyasallar
Eğer senin de cildin sivilce ve akne eğilimi gösteriyorsa bazı kimyasal maddeler, gözenekleri tıkadığı için alışveriş listende kara listeye girmeli. İsimleri çok zor, ama bunları bir yere not etsen hiç fena olmaz, zira çok tehlikeliler. Bu kimyasallar, izopropil izostearat, izopropil linolate, izopropil mristat, izosetil stearat, miristil laktat, miristil miristat, lauret-4, oktil stearat, ve Oleth-3.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here