Bu ülkede ağaçlar yarışıyor

0
767

Bir yarışma hayal et; güzelliğin, zekanın ya da yeteneğin değil, ülkendeki en güzel ağacın seçildiği bir yarışma…

Biraz zorlanıyor olabilirsin, ne de olsa otoban kenarlarına diktiğimiz 3-5 ağacı yeşil alan sayan bir kültürden geliyoruz.

O zaman hayal etmeni sağlamak için işini kolaylaştırayım. İngiltere, bu sene ilk defa düzenlediği bir yarışma ile senenin ağacını seçiyor. Oylaması halka açık bir şekilde yapılacak olan bu yarışmada kültürel ve ekolojik değerler göz önünde bulundurulacak, ama belki sadece en çok sevilen olduğu için bir ağaç, yılın ağacı seçilecek. Oylamanın 4 Kasım’da son bulacağı yarışmanın adayları arasında öyle ağaçlar var ki; kendi karakterleri, şöhretleri hemen öne geçiyor.

nesrin-agac-9--Robin-hood'un-meşesi.-Nottinghamshire.-Fotoğraf--Nottinghamshire-County-CouncilThe Guardian’ın haberine göre Robin Hood’un bu Meşe Ağacı’nın arkasında gizlendiği söyleniyor.

Mesela, Robin Hood’un saklandığı iddia edilen ağaç, adaylardan biri. Hepimiz zenginden alıp fakire veren Robin Hood’u tanıyoruz, ama 10. yüzyıl dolaylarında yaşadığının tahmin edildiğini biliyor muydun? Gerçi Robin Hodd’un yaşadığı zamanla ilgili net bir bilgi yok, ama söz konusu ağacın tam 800 yaşında olduğu bir gerçek. Tan 800 senelik bir Meşe!

nesrin-agac-5-Newton'un-elma-ağacı-İşte bizi yerçekiminden haberdar eden meşhur Elma Ağacı;)

Ya da Isaac Newton’nın yerçekimini keşfetmesini sağlayan o meşhur elma ağacı. Newton, 1642 yılında doğmuş ve 1727’de ölmüş. Ölümünün üzerinden tam 287 yıl geçmiş. Yani en az 287 yıllık bir Elma Ağacı, bırakın hala hayatta olmayı, bu yarışmada adaylar arasındaki yerini almış.

nesrin-agac-2--MagnaCarta'nın-imzalandığı-porsuk-ağacı,-Runnymede-Windsor.-Fotoğraf-Oxford-Scientific-Getty-ImagesMagna Carta’ya şahitlik eden 2000 yaşındaki Porsuk Ağacı…

Ve Magna Carta, yani 1215 yılında imzalanan Büyük Özgürlük Beyannamesi. İşte bu belgenin imzalanışına şahit olduğu kabul edilen Porsuk Ağacı da hemen listedeki yerini alıyor. Magna Carta imzalanalı 799 yıl olduysa da ağacın tam 2000 yaşında olduğu tahmin ediliyor!

nesrin-agac-8-Shugborough-yew,-Staffordshire.-Photograph-Andy-HolyWoodland-Trust
Üstelik bu yarışma, İngiltere’nin eşsiz ağaçlarına tarihi geçmişleriyle birlikte farkındalık yaratıp onları korumak için düzenleniyor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here