Kırık kalpler kulübünden ayrılma terapisi

0
1502

Sevgilinden yeni ayrıldın ve iki gözün iki çeşme, kırık bir kalp ile hala onu düşünüyorsun! Kim bilir kaç paket selpak bitirdin o günden bu yana;) Dur, artık kırık kalpler kulübünden ayrılmalı, eski neşeli, mutlu Hep17 Kızı olmalısın! Aşk, her an karşına tekrar çıkabilir, ama önce senin toparlanman gerek! O halde harekete geçme zamanı!

1. KENDİNE ZAMAN TANI!
Evet, çok üzgünsün ve onu aklından çıkartamıyorsun. Kalp acısıyla içinden hep ağlamak geliyor. İlk bir ay bunun olması çok doğal. Acıyı sonuna kadar yaşayıp, bu ruh halinden çıkabilmek için kendine biraz zaman tanımalısın. Ama tabii kederli kederli, dalgın dalgın oturmaktan da vazgeçmelisin. Kendine değişik aktiviteler yaratabilir, bunun için bol bol zaman yaratabilirsin. Zaten okul dönemiyse ders çalışmak, sınavlara hazırlanmak yeterince zamanını alacaktır.

manset-sosyal2. SOSYAL MEDYADAN ONU YOK ET!
Ne yapıyor, kimlerle yazışıyor, neler takip ediyor; gözün hala üzerinde mi? Facebook, Twitter, Instagram, Vine, Tumblr’daki payaşımlarını yakından takip ediyorsan, bundan hemen vazgeç. Bu, hem boşuna zaman harcamak hem de gereksiz yere kendini defalarca üzmek demek. Onu ne kadar çabuk hayatından çıkartırsan, o kadar az acı çekersin. Bu kadar kederli, mutsuz ve kalbi kırık bir kız olarak üzüldüğün yeter! Gel sen Hep17’yi yakın takibe al! Sana enerji verecek konu ve haber paylaşımlarıyla onu hayatından daha kolay sileceksin.

3. KENDİNLE KAVGA ETME!
Severek ayrılık sonrası en çok yapılan şeydir, kendini suçlamak ve sorgulamak! Kalbin kırık olsa da duygularınla kavga etmeyi bırak artık! Gerçek anlamda ne düşündüğünü tam olarak anlamaya çalış! Kendinle yüzleşmek, gerçek sorunu tespit edebilmek için çok önemli. Bunun da en güzel yolu, yazmaktır. Sen de yazmayı dene. Bir günlük edin ve hissettiklerini kendine yalan söylemeden yaz.

4. ŞARKI SÖYLE-DİNLE!
Tamam, elbette ne kadar ağlak, öfkeli, agresif şarkı varsa dinlemek istiyorsun; anlaştık, dinle elbette! Ama bir yere kadar. Hayatta sadece bu çocuk yoK; hayatta sadece mutsuz aşklar da yok! Sonuç olarak hayatta sadece ve sadece üzgün şarkılar da yok! Biraz radyoların müzik listelerini karıştır! Hayat dolu ne şarkılar bulacaksın, gör bak! Hiç olmadı, bilmediğin dilde, hiç duymadığın şarkıları keşfet! Böylece farklı kültürleri de tanıma şansın olur.

nesrin-kitap-manset5. PLAN YAP!
Mutsuzluk içinde olsan da hayatın yaşamaya değer bir yer olduğunu sakın unutma! En başta küçük başlangıçlar yap! Arkadaşlarını size çağır örneğin! Ya da kankanla sinemaya git! Hiç olmadı, okul kütüphanesinde en iyi arkadaşınla zaman geçirebilir, hiç aklında olmayan bir konu hakkında kitaplar karıştırabilirsiniz.

Fotoğraf: NESRİN YÜCETÜRK
6. KENDİNE İYİ BAK!
Evet, saçınla başınla uğraşma konusunda ne kadar isteksiz olduğunu anlayabiliyorum, ama hayatta öncelik sensin, bunu da unutmaman gerekir. O yüzden bir an önce çık o yataktan ve at şu selpakları çöpe. Şimdi aynaya bakma zamanı! Gardırobunda ne hoş kıyafetler var öye! Hııım, güzel bir göz makyajıyla ağlamaktan kızarmış gözlerini hala etkileyici bakışlara kavuşturma şansın var! Galiba biraz kilo almışsın, egzersiz yapmaya ne dersin? Spor, endorfin ile sana mutluluk verecek hem.

7. ZAMANI AYARLA!
Neyin zamanı mı? Üzülme zamanlarını! Örneğin her gün yarım saat kendine ayrıldığın sevgilini düşünme şansı tanı! Bu süre içinde ağla, sızla, ne yaparsan yap! Ama süren bitince, onu aklından çıkart ve hemen günlük hayatına geri dön! Zor gibi görünse de, bir süre sonra işe yaradığını fark edeceksin.

annenle-aranizi-isit58. KONUŞ!
En yakın arladaşınla, ailenle bol bol konuş! İçinde bulunduğun durumu bilmelerinde fayda var! Onlar senin en yakınların. Nasıl ki başlarına bir şey geldiğinde sen bilmek istiyorsun onlar için de aynı durum söz konusu. O yüzden anlatmaktan çekinme.

9. KENDİNE BUNU TEKRARLA!
“Mutlu olmak istiyorum!” Bunu bir totem haline getir. Sabah kalktığında, gün içinde aklına geldikçe kendine bu sözü tekrar et! Madem kederi atıp kırık kalpler kulübünden ayrılmak istiyorsun, bunu kendine sık sık hatırlatmanda fayda var.

10. YARDIM İSTE!
Durum tahmin edilenden daha da uzadıysa ve sen her geçen gün kendini daha da kötü hissediyorsan profesyonel yardım almaktan çekinme. İçinde yaşadığın acıyı ve duygu karmaşasını çözümlemek için, bazen hepimiz kendimizi çaresiz hissedebiliriz. Bu yüzden bir psikoloğa başvurmakta yarar var!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here