Empati kur, sempati topla!

0
807

Empati kur, anlamlı, sağlıklı ve uzun ömürlü ilişkilerin temelini at! Empati kurmak çok kolay gibi görünür, söylemesi çok kolaydır, ama uygulaması herkese göre değildir. Kendini başkalarının yerine koymak yeteneği olarak özetleyebileceğimiz empati kurmak, kimi için doğuştan gelen bir yetenektir. Yapılan bir araştırma, üniversite gençliğinde son 20 yılda yüzde 40 oranında empati düzeyinin düştüğünü gösteriyor. Peki ya sende durum ne? Dur hemen telaşa kapılma! Eğer karşındaki insanı anlayabilme konusunda sıkıntı yaşıyor, arkadaşlarınca bu konuda sık sık eleştiriliyorsan empati kurma konusunda yapabileceğin bir sürü şey var! Hemen harekete geç, empatik ve sempatik bir kız olmanın keyfini çıkart, arkadaş çevreni genişlet!

1. KENDİ DUYGULARINI HİSSET
Başkalarını anlayabilmenin en temel yolu, öncelikle senin kendi duygularını tam olarak ayrıştırabilmen… Hislerini kolay çözümleyebiliyor musun? Ve de en önemlisi, onları yaşamayı becerebiliyor musun? Mutluluğu, öfkeyi, üzüntüyü, korkuyu nasıl algılıyor ve hissediyorsun? Duygularını bastırmaman çok önemli. Oysa bizler, özellikle negatif duyguları bastırmayı, onlar hiç yoklarmışçasına yaşamayı tercih ederiz. Örneğin televizyonda kötü bir şeyi izlemek yerine, oturup müzik dinlemeyi tercih ederiz. Oysa çevremizde var olanları bir kenara itip yoklarmış gibi davranmak, empati kurma eksikliği oluşturur. Kendi üzüntünü ifade edemezsen, başkalarınınkini nasıl hissedebilirsin? Bu yüzden korkmuş ya da üzüntülü olsan da bunları öteleme, en hasarsız biçimde yaşamaya bak! Durumunu bir arkadaşınla paylaşabilir, yazabilir, ailenden güvendiğin birine anlatabilirsin. Böylece sağlıklı biçimde duygularınla başa çıkabilirsin.

2. DİKKATLİ DİNLE
Karşındaki kişinin ne söylediğini dinle ve özellikle ses tonunu, sesindeki yükselme ve alçalmaları fark et! Bu kişinin duygularını anlayabilmen için sana mutlaka ipuçları verecektir. Belki dudağında bir titreme, gözlerindeki ışıltı, yere bakması, gözlerinin donuk donuk bakması gibi pek çok detay, onun ne hissettiği konusunda sana fikir verebilir. Sonra da kendini onun yerine koy. Yaşadığın bir tartışma, anlaşmazlığı hatırla ve o kritik duyguyu, senin o anda ne hissettiğini yakala! Sonrasında tekrar dinleme moduna geçip onu dinlemeye devam et.

_empati-kurmak-23. DİĞER KİŞİ OL
Bir süreliğine kendin olduğunu unut; unutmaya çalış. Örneğin ilgi çekici bir hikaye okuduğunu ve bu hikayenin baş kahramanının sen olduğunu düşün. Örneğin 10 yıldan sonra ilk kez babanı gördüğünü, aşkını başkasına kaptırdığını farzet. Tam olarak ne hissediyorsun? İşte, bu noktada, karşındaki kişinin de ne hissettiğini tam olarak o zaman anlayabilirsin. En azından bu konuda ilk ışığı görmüş olacaksın.

4. ABARTTIĞINI DÜŞÜNME, UTANMA
Başkasını dinlerken, aynı acıyı ya da sevinci onun gibi yaşıyor olmaktan, karşındaki kişinin duygu ve düşüncelerini “ezmekten” korkma! Onun gibi üzüldüğünü görmek, sevindiğin fark etmek, inan o kişiyi rahatsız etmez. Empati kuran biri olarak utangaç davranmana hiç gerek yok. Aksine, onu anladığını hisseden arkadaşın, emin ol seni kendine daha yakın hissedecektir.

KIRIK KALPLER KULÜBÜNDEN AYRILMA TERAPİSİ

5. ONU ANLADIĞINI GÖSTER
Nasıl mı? Ona konuyla ilgili sorular sor, göz teması kur, başını sallayarak onayla. Eğer dinlediğin kişinin karşısında dalgın görünür, uzaklara bakarsan, onu dinlemediğin mesajını verir ve aranızdaki iletişimi kopartırsın. Ayrıca empati kurduğunu ifade etmenin en güzel yollarından biri de, ona kendini anlatmaktır. Konuyla bağlantılı başından geçen bir tecrübeyi paylaşmak, inan çıkış yolu arayan kişinin dikkatini çekecektir.

6. ARAŞTIR, ÖĞREN
Öğrenmeye her zaman açık ol. Empati, diğer insanlar, diğer deneyimler hakkında daha fazla bilgi edinmeni gerektirir. Bu yüzden senin de merakın hiç eksik olmasın. Sana benzemeyen hayatları araştır, mercek altına al. Her gün başka şeyler hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için çabala. Bunun için uzak-yakın seyahat et, oralarda yaşayan insanlar ve genel yaşam hakkında bilgi sahibi ol, insanlara zaman ayır. Seyahat etme imkanın yoksa, en azından internetten bolca araşıtrma yap, araştırdığın konular hakkında videolar, filmler izle. Ayrıca rutinden uzak dur. Her gün aynı insanlarla konuşmaktan kaçın; yeni arkadaşlıklar kurmaya çalış. Dünyanı genişlet!

_empati-kurmak-manset7. SEVMEDİĞİN İNSANLARA DA AÇIK OL
Bu, elbette kolay değil, ama sevmediğin insanlara karşı da empati kurmayı dene. Böylece bu kişi ya da gruplara karşı da anlayış göstermeyi öğrenecek ve belki onları da anlayacaksın. Bunun için sen de onlara karşı açık olmayı dene. Kim bilir, belki de fikrini değiştirecek nedenler bulacaksın.

8. NE HİSSETTİĞİNİ SOR
Konuştuğun kişiye ne hissettiğini sormak, en basit empati yoludur. Tabii sormak yetmez, aynı zamanda iyi de dinleyici olmak gerekir. Unutma, her konuşma ağır, felsefik, derin olmak zorunda değil, ama insanlar, onlara ne hissettiğini soran kişilere her zaman açık olur. Tabii madalyonun diğer yüzü, birisi sana ne hissettiğini sorduğunda senin de dürüstçe yanıt vermendir.

9. OKU VE İZLE
Romanlar, filmler, diziler, empati duygusunu geliştirmek için iyi bir yoldur. Araştırmalar da edebi bir kitabı okumanın gerçek hayatta empati yeteneğimizi geliştirdiğini kanıtlıyor. Kurgu, hayal kurma yeteneğimizi zenginleştirir; gülmemize veya daha duygusal bir kız olmamıza yardımcı olur. Kurgudaki karakterler gibi hissedebiliriz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here