Saçını tararken yaptığın 5 önemli hata

0
4237

“Her gün yaptığımız bir işlemin ne hatası olabilir ki” diye sorduğunu duyar gibiyim. Ama saçını tararken hata yapıyor olabilirsin. Çok basit gibi görünen bir işlem olan saç tarama, yaptığımız birkaç yanlış yüzünden saçımıza zarar verebilir, saç derisinde ciddi problemlere yol açabilir. O yüzden bu hatalardan aman kaçın!

1. Saçımızı genellikle üstten alta doğru tararız! Aslında yaptığımız en büyük hatalardan biridir bu! Çünkü saçın kırılmasına, yıpranmasına neden olabilir. Saçını taramaya, şekil vermeye her zaman alttan başla.

2. Saç tipin için yanlış fırça ve tarak kullanıyor olabilir misin? Tüm fırçalar aynıymış gibi görünür, ancak hepsinin işlevi farklıdır. Düz fırçalar şık bir saç modeli yaratmak için uygunken yuvarlak fırçalar saçına hacim kazandırmana yardımcı olur. Eğer sert veya kıvırcık saçların varsa saçlarına rahat şekil vermek için sert bir fırça kullanman gerekir. Kendi saç tipine en uygun fırçayı alırken, ürünün kullanma kılavuzunu okumayı sakın ihmal etme.

3. Saçlarını her gün yeterince tarıyor musun? Bazen sadece okula giderken tarar, bir daha da elimizi sürmeyiz. Oysa her gün birkaç kez saçlarını tarayarak saç derisini harekete geçirir, saçının ihtiyacı olan ve saç derisinin ürettiği yağları saçında orantılı biçimde dağıtmış olursun. Böylece sağlıklı bir saç derisine sahip olur, saçının sağlıkla uzamasını sağlarsın.

4. Saç derine bir altın gibi davran; fırça ve tarağı çok bastırmadan saçını tara. Saçını fırçalamanın senin için acı veren bir işlem olmasına izin verme.

5. Saçını asla ıslakken tarama. Çünkü ıslak saçı taramak, kırılmalara yol açar. Özellikle banyo esnasında saçını tarıyorsan bundan vazgeçmelisin. Eğer saçların ıslakken çok karışıyorsa, saç açmak için özel olarak üretilmiş taraklardan ve saç açıcı sulardan kullanabilirsin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here