“Yüz sivilceleri bana ne anlatıyor?”

0
242355

Ayda bir çenemde çıkan sinir bozucu bir sivilcenin hormonlardan kaynaklandığını düşünürdüm. Ben bir ergenim sonuçta ve herkes bu yaşlarda yüzümde sivilce çıkmasının gayet normal olduğunu söylüyor. Ama bir gün arkadaşım için tesadüfen gittiğim bir dermatolog burnumda çıkan sivilcem için bana son zamanlarda tansiyonumu ölçtürüp ölçtürmediğimi sorduğunda çok şaşırdım. Meğer yüz sivilceleri, vücudumuzdaki gizli başka problemlerin habercisi olabilirmiş. Hatta bu, çok eski bir bilimmiş. İşte öğrendiklerim…

Eski Çin ve Ayurveda bilgilerine göre yüzdeki sivilcelerin vücuttaki diğer bölgelerle bağlantısını araştıran yüz haritalama şu sıralar birçok klinikte kullanılıyor. Yüzdeki sivilcelerin çıktığı bölgeye göre vücudumuzda birtakım problemlerin habercisi olabileceği kulağa çılgınca geliyor, değil mi? Haydi şimdi başlayalım ve bu sırrı nasıl çözebileceğimizi görelim.

VÜCUT SİVİLCELERİ NE ANLAMA GELİYOR?

yuzsivilceleri
1 ve 2 – Sindirim sistemi:
Sağ ve sol alın bölgelerinde çıkan yüz sivilceleri, sindirim sistemi ile ilgili olabilir. Fast food, işlenmiş gıdalar ve abur cuburdan uzak durmak bu problemini çözebilir. Ayrıca daha az yağlı yemek, daha fazla su içmek ve bol bol salatalık yemek alnının bu bölgesindeki sivilce problemlerini azaltabilir.

3 – Karaciğer: Kaşlarının arasındaki bölgede çıkan sivilceler karaciğerle ilgili sorunlara mı işaret ediyor acaba? Yağlı yiyecekler ve fazla süt içmek buna sebep olabileceği gibi gıda alerjilerini de hesaba katmak gerekiyor. Bütün bunlarla birlikte günde yarım saat yapacağın hafif egzersizler ve yeterli uyku karaciğerini rahatlatacak, yüz sivilceleri ile vedalaşmana yardımcı olacaktır.

4 ve 5 – Böbrekler: Göz çevresindeki sivilceler hatta koyu halkalar, vücudun susuz kaldığına işarettir. Böbrekleri çalıştırmak için bol bol su içmelisin!

6 – Kalp: Burnunda çıkan sivilcelerin kan basıncı yani tansiyonla ilgili olabileceği hiç aklına gelir miydi? B vitamini eksikliği de bu bölgedeki sivilceleri artıran bir etmen olabilir. Baharatlı ve acılı gıdalardan uzak dur ve et yemeyi bir süre için kes. Ayrıca temiz havada yürüyüşe çık. Bununla beraber kötü yağlardan uzak durup Omega 3 ve 6 gibi iyi yağlara hayatında yer açman da sağlığın için iyi olacaktır. Ayrıca ceviz, avokado, balık ve keten tohumu, Omega 3 ve Omega 6 açısından oldukça zengin gıdalardır. Bir de unutmadan… Burun bölgesindeki genişlemiş ve tıkanmış gözeneklerin sebebi, son kullanım tarihi geçmiş makyaj ürünleri de olabilir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here