Gözlerimiz nasıl bozulur bil, hataları tekrarlama

Gözlerimiz nasıl bozulur bil, hataları tekrarlama

Ah şu gözlerimizin bizden çektiği! Neler görür o gözler; ne yakışıklılar, ne aşıklar, ne ödevler, ne öğretmenler… Bu yüzden gözümüz hep açık olmalı, onlara çok iyi bakmalıyız. Bu yüzden de gözlerimiz nasıl bozulur iyi bilmeli, hataları tekrar tekrar yapmamalıyız.

Gözlerimiz nasıl bozulur, biliyor musun?

1. AKILLI TELEFONUMUZDAN GÖZÜMÜZÜ AYIRMAMAK
Evet, sosyal medyada olup bitenleri, gazete ve dergileri, maillerimizi akıllı telefonumuzdan takip etmek iyi güzel de, telefonumuzdaki o minicik yazıları, üstelik parlak ekrandan okumak nasıl da göz düşmanı, biliyor musun? Uzun süre cep telefonundan yazı okumak gözlerimizi kurutabilir, bulanık görmemize neden olabilir, baş dönmesi ve mide bulantısı yapabilir. Bu yüzden en azından 20 dakikada bir okumaya, cep telefonumuza bakmaya ara vermeliyiz.

2. LOŞ IŞIKTI VEYA KARANLIKTA TELEVİZYON İZLEMEK
Sadece televizyon değil, loş ışıkta ve karanlıkta cep telefonumuza, bilgisayarımıza bakmak, bir şeyler okumak da gözlerimizin bozulmasına neden olabilir. Televizyonun ışık seviyesi sürekli olarak değiştiği için bu gözlerimizin yorulmasına, kurumasına, baş ağrısına, kızarmasına neden olabilir. Daha da kötüsü, uyku problemlerine yol açabilir.

3 LENSLERİNLE UYUMAK
Tamam, çok yorgun olabilirsin, ama bu bile lenslerinle uyumak için geçerli bir neden olamaz. Lenslerin, enfeksiyon riskini artırır; bu da kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu yüzden değil onlarla uyumak, lenslerini çıkartırken bile ellerinin çok temiz olmasına, lenslerini hijyenik bir ortamda saklamaya özen göstermelisin.

4. GÖZLERİNİ OVALAMAK
Özellikle ders çalışırken yorulan ve kaşınan gözlerimizi ovalamak nasıl da hoşumuza gider. Oysa ovalamak, göz kapaklarının altındaki kan damarlarına zarar verebilir. Ovalamak yerine, yüzünü soğuk su ile yıkayabilir, gözlerinin üzerine ılık çay poşeti koyarak onları dinlendirebilir ya da soğuk kompres uygulayabilirsin.

5. ÇOK SIK GÖZ DAMLASI KULLANMAK
Kuruyan gözlerimize çok iyi gelebilir belki, ama göz damlalarını bir alışkanlık haline getirmek zamanla gözlerde tahrişe neden olabilir. O yüzden göz damlalarını kısa sürelerde ve onu da doktor kontrolünde kullanmalısın.

gozlerine-iyi-bak-16. DENGESİ BESLENMEK
Özellikle doktor kontrolünde olmadan yapılan diyetler, bazı vitaminleri almamızı engeller. Oysa bazı meyve ve sebzelerdeki C ve E vitamini, çinko ve omega-3 yağ asitleri özellikle göz sağlığımız için çok önemli. Bu yüzden öğünlerinden narenciyeyi, sebzeleri, yağları, fındığı, kepekli tahılları, yeşil yapraklı sebzeleri ve balığı eksik etmemelisin. Ve tabii en önemli detay, su! Su, gözyaşı üretimini artırır ve gözlerimizin kurumasını engeller.

7. EV KAZALARINA DİKKAT
Göz yaralanmalarının en büyük nedeninin ev kazaları olduğunu biliyor muydun? Bu yüzden eğer serde sakarlık varsa, aman dikkat! En yaygın riskler yemek pişirme sırasında sıcak yağ patlaması, çivi içeren malzemeleri kullanmak, sıcak saç şekillendirme aletleri, temizlik ürünlerindeki kimyasallar… Bu yüzden uzmanlar, özellikle bu tarz işlerle çok uğraşanlara ve de sakar olanlara, koruyucu gözlük kullanmalarını öneriyorlar:)

8. UCUZ MAKYAJ MALZEMELERİ KULLANMAK
Ucuz kozmetikler sadece kötü bir göz makyajına neden olmaz, aynı zamanda gözlerinin enfeksiyon kaparak zarar görmesine de sebep olur. Bu yüzden rimel, eyeliner, göz farı, göz kalemleri ve kremlerini seçerken kaliteli olmasına dikkat etmelisin. Ayrıca örneğin makyajını kirpik çizgisinden itibaren uygulamamaya da dikkat edebilirsin. Tabii ne kadar kaliteli olursa olsun, makyaj malzemelerinin de bir kullanım ömrünün olduğunu unutmamalı, üç ayda bir onları yenilemelisin.

9. YETERLİ UYUMAMAK
Az uyumak, kilo almana ya da vermene, depresyona ve bağışıklık siteminin bozulmasına neden olabileceği gibi, gözlerine de zarar verebilir. Uykunu iyi alamazsan, göz seyirmesi, kuruluk, bulanık görme, ağrı gibi şikayetlerle karşı karşıya kalabilirsin. Bu yüzden geceleri en az yedi saat uyumaya özen göster ve yatmadan önce cep telefonunla kesinlikle ilgilenme!

gozlerine-iyi-bak-210. GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMAMAK
Özellikle yaz aylarında gözlerini aşırı güneşe mahkum etmek, onlara zarar verebilir. Kaliteli bir güneş gözlüğü, UV ışınlarını engeller; bu da güneşin neden olabileceği baş ağrısı, bulanık görme ya da kırmızı göz gibi belirtilerin önüne geçebilir.

11. GÖZ MUAYENESİ OLMAMAK
Göz doktoruna gitmek için ciddi bir hastalığının olmasına gerek yok. Erken teşhis ile birçok göz hastalığının önüne geçebilirsin. Hatta sadece göz hastalıklarının değil, diyabet, yüksek tansiyon gibi bazı önemli hastalıkların göz ile belirti verdiğini sakın unutma! Eğer sen de gözlerini kısarak bakıyorsan, okumada zorluk yaşıyorsan, bir şeyler okurken gözlerinde sulanma ve yanma oluyorsa mutlaka göz doktoruna gitmelisin. Ayrıca eğer gözlük kullanıyorsan, zaten düzenli olarak kontrollerine gitmen gerektiğini hatırlatmamıza gerek yok herhalde:)

https://www.facebook.com/hep17
https://twitter.com/
https://www.instagram.com/hep17/

YORUM

Cevap yaz


+ sekiz = 13