Annenin gardırobu ile vintage stil yarat

0
956

Annenin gardırobu, çeyizlik sandığı ile kendine harika ve trendy bir stil yaratabilirsin Hep17 Kızı! Kim ne cevherler vardır annenin koleksiyonunda;) Şimdilerde hiç bulamayacağın özellikte kumaşlar bugün de çok moda olan danteller, harika kemerler, pantolonlar, paltolar, ceketler… Üstelik sadece onun gençlik yıllarında aldıkları değil, annenin kendi annesinden kalan kıyafet ve aksesuarlar bile çıkabilir aralarından. Anlayacağın tam bir vintage cenneti. Ama dur, hemen heveslenme. Vintage demek eski demek olsa bile, her eski de vintage olamıyor ne yazık ki! Öncelikle bu kıyafetlere ciddi bir bakım gerek! Bakımlı olan kıyafetlerde de devamlılık… Annenin gardırobundan gözüne kestirdiğin kıyafetlerin ütüsü var, saklama koşulları var; var da var! İşte annenin gardırobundan seçtiğin vintage parçalar için yapabileceğin özel bakım taktikleri…

Sadece etiket talimatlarına uyma
Annenin gözüne kestirdiğin kıyafetinin etiketinde yazan kullanım ve yıkama talimatları çok önemli olsa da, sen sadece bununla sınırlı kalma! Özellikle birden fazla kumaş çeşidi kullanılmış olan kıyafetlerde çok dikkatli olmak gerekir. Çamaşır makinesine atman gerekiyorsa, süs aksesuarlarını, zarar göreceğini düşündüğün düğmeleri mutlaka kıyafetten ayır. Yıkama konusunda şüpheye düşersen, kuru temizlemeye vermen en güzeli. Tabii en iyisi, belki de annene sorman! O yıllarca bu elbiseyi tertemiz saklayabildiğine göre yıkama konusunda püf noktalarını da en iyi o biliyor olsa gerek;)

vintage-kiyafet-3
Kumaşları bil

Sen eşofmanlarının jean pantolonlarının, tişörtlerinin çamaşır makinesinde yıkanmasına alışkınsın; ama pek çok vintage kıyafet, makineye atılmaya pek de uygun değildir. Hatta eskiden üretilen kumaşların hem tür hem de yapı olarak çok daha farklı olduğunu düşünecek olursak, pek çok vintage parçayı elde yıkamak ya da kuru temizlemeye vermek en iyisidir. Bu yüzden hangi kumaş nasıl temizlenir, bunu en az annen kadar senin de bilmen çok önemli! Bu arada bir kıyafeti elde yıkaman gerekiyorsa ve bu biraz riskli ise, kıyafetin iç tarafından dikiş yerinden bir bölümü yıkayıp deneme yapabilirsin. Böylece ciddi bir tehlikenin önüne geçmiş olursun Hep17 Kızı.

Sentetikler: Elvintage-kiyafet-2le yıkanır ya da kuru temizleme yaptırılır. İlle de makinede yıkaman gerekiyortsa, kesinlikle sıkma işlemini yapmamalı, kurutma makinesine de atmamalısın!
Akrilik: Güzel haber, makinede yıkayabilirsin.
Kadife: Makinede hafif bir programda yıkanabilir, sadece kıyafeti mutlaka ters çevirip öyle makineye atmalısın.
Jean: Ters çevirerek makineye atabilirsin. Ama kurutmaya kesinlikle atmamalısın.
Naylon: Elle yıkanmalısın, ama düşük ısıda hafif bir program seçerek makinede de yıkayabilirsin.
Polyester: Makinede yıkayabilirsin.
Suni ipek: Kuru temizleme yaptırmalısın.
İpek: Kuru temizleme yaptırmalısın, ama ille de gerekiyorsa, el ile de yıkayabilirsin.
Yün: Elde yıkamalı ya da kuru temizlemeye vermelisin.

Vintage ütülemek dikkat ister
Kesinlikle! Annenin o şimdi de çok moda olan kıyafetlerini en güzel biçimde saklama ipuçlarından biri de, onları dikkatlice ütülemektir. Örneğin yün kıyafetin kırışıklıklarını buharlı banyoya asarak açmalı, Polyester için ütünün ılık, sentetik kumaşlar içinse hafif nemli bezi üzerine koyarak, soğuğa yakın bir programla ütülemelisin. İpeği de açmanın en iyi yolu, kıyafeti sadece ve sadece buhara tutmaktır.

Plastikten uzak dur
Sadece mutfakta değil, gardırobunda da plastikten uzak dur. Annenin gözü gibi baktığı kıyafetlerini sakın plastik kutulara ve naylon poşetlere koyma! Hatta kıyafetinde plastik düğmeler varsa, plastik ve naylon ile saklama metodundan kesinlikle uzak dur.

vintage-kiyafet-4Sararma mı olmuş?
Bu, gardıropta bekleyen her kıyafetin başına gelebilir. Özellikle annenin hala büyük bir heyecanla sakladığı gelinliğinde, kendi elleriyle ördüğü dantellerinde bu tarz sararmalar olmuş olabilir. Bizde sandık lekesi de denilen bu sararma konusunda boraks en etkili çözüm. Boraks, mükemmel bir temizlik maddesidir; zaten boraks pek çok deterjanın da hammaddesidir.

Süet ve deriye ekstra ilgi
Deri ve süet kıyafetler daha özenli bakım isteyebilir. Öncelikle işin ehli insanlara deri ve süet kıyafettindeki yırtık ve sökükleri tamir ettirebileceğini bilmelisin. Ayrıca deri kremleri ve süet silgileri ile daha parlak ve canlı bir görüntü yaratabilirsin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here