“Su içemiyorum” deme, bir de böyle dene!

0
7578

Duyduk ki, aramızdan bazıları su içemiyormuş, su içmeyi unutuyormuş! Büyük yanlış! Çünkü bu, açık açık pek çok hastalığa davetiye çıkartmak demektir! Çünkü su, hepimiz için en önemli unsurlardan biridir. Vücudumuzun %60’ının sudan oluştuğunu ve vücudun belli bir süre susuz kalmasının hayatı tehdit eden bir tehlike olduğunu hepimiz biliyoruz. Gazlı içecekler, sodalar suyun yerini tutmaz çünkü su iştahımızı, kilomuzu, uyku kalitemizi ve enerjimizi düzenler. Yeterli su içmek diş çürümesini önler hatta şeker hastalığı gibi kronik hastalıklarda hastalara yardımcı olur. Eğer sen de yeterli derecede su içmiyorsan bu yazımız tam sana göre.

su-gleeSu içmeyi daha kolay hale getir
Uzmanlara göre, erkeklerin 3.7, kadınlar ise 2.7 litre kadar her gün suya ihtiyacı var. Tabii ki günlük fiziksel aktivitelerimiz, sağlık durumumuz, mevsim sıcaklıkları, yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden aldığımız su, bu miktarı değiştirebiliyor.

Günlük içmemiz gereken su miktarının %20’sini yediğimiz yiyeceklerden, %80’ini de içtiğimiz su ve meşrubatlardan alıyoruz. Bu yüzden içmemiz gereken su miktarı kişiden kişiye göre değişiyor.

Belki de gereken miktarda su içmemizi sağlayacak en önemli nokta, su içmeyi kolay bir hale getirmekten geçiyor. Bunu nasıl başarabileceğine gelince…

Suyunu yanında taşı
Suyunu yanında taşırsan yeterli miktarda su içmek için kendine sürekli bunu hatırlatmak zorunda kalmayacağın kesin.

Eğer yanında taşıyabileceğin bir şişe bulundurursan gün boyu kendine su içmeyi hatırlatmak zorunda kalmayacaksın. Tabii ki bittikçe suyu doldurmayı unutma.

Yanında taşıdığın su şişen, seni kola, meşrubat gibi zararlı içeceklerden uzak tutacak ve susuzluğunu su ile karşılayacaksın.

BU KIZ SU ŞİŞESİNİ YANINDAN HİÇ AYIRMIYOR!

Bu alarm neden çalıyor?
Saatinin, cep telefonunun veya bilgisayarının alarmını kurarak saat başı su içmeyi kendine hatırlatabilirsin.

Başka hatırlatıcılar da günlük su içme rutinine destek olabilir. Örneğin sevdiğin diziyi izlerken her reklam arasında su içmeyi kendine hatırlatabilirsin.

subardakMeşrubat yerine su
Eğer gün içinde kola veya gazoz içmek gibi alışkanlıkların varsa bunların yerine suyu koyabilir ve daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsin. Kola ve meşrubatlar elbette yüksek oranda su barındırıyor, fakat bunların yerine su içerek bu içeceklerdeki tatlandırıcılardan, şekerden, kafeinden uzak durmuş olacaksın.

* Sabah içtiğin vanilyalı latte’nin ikincisini de alacağına bir bardak su içmeyi dene.
* Her yemekten önce bir bardak su içmeyi kendine hatırlat.
* Susadığında susuzluğunu kola veya sodayla gidermek yerine su iç. Uzmanlar diğer içeceklere göre suyun susuzluğu daha fazla giderdiğini söylüyorlar.
* Dışarıda yemek yiyorsan yediğin yemeğin yanında su içersen kola ve meşrubatlara göre hem aldığın kalori miktarını düşürmüş hem de su ihtiyacını karşılamış olursun. Bazı uzmanlar ise yemeklerde içilen suyun hem sindirime yardımcı olduğunu hem de daha fazla tokluk hissi verdiğini söylüyorlar.

Su içmeyi hala sevmiyorsan
Su içmek sana hala pek çekici gelmiyorsa suyu biraz tatlandırmayı deneyebilirsin. İçtiğin suya bir dilim limon atarsan suyu belki daha rahat içebilirsin. Nane yaprakları da suya enteresan ve lezzetli bir aroma katar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here