12 adımda şipşak özgüven avı

0
2590

Kendine güven, saygı gör, sevgiye doy! Bunu nasıl mı başaracaksın? Başkası olma, kendin ol! Özgüvenini en üst seviyeye taşı, emin adımlarla ilerle! Üstelik bunun için çok kafa yormana, başarısız olacağım korkusuyla uykusuz geceler geçirmene gerek yok! Başkalarıyla konuşurken artık yanakların kızarmasın, ellerin terlemesin. 12 adımda, sen de şipşak özgüven avla!

1. Evde bir başına da mutlu olmayı öğren! Mutlu olmak için illa arkadaşlarınla dışarıda buluşman gerekmiyor. Arkadaşlarınla telefonda konuşabilir, WhatsApp’ta yazışabilir, birkaç gün sontasına harika bir program yapabilirsin.

guven-kiz-12. Kendinden emin bir kız gibi görünmek özgüvenini artırmanın temeli olabilir. Sen de yolda yürüken saçlarınla yüzünü kapatıp başın önde yürümeyi bırak artık; çek saçlarını kenara, dudaklarına kondur en tatlı gülümsemeni! Ayrıca siyahtan da vazgeç bir an önce; canlı renkler giy, parlak rujlar sür, omuzların dik, iddialı yürü yolda.

3. İnsanlarla konuşurken göz teması kur. Bunu yapamıyorsan en azından konuştuğun kişinin alnının ortasına bak! Karşındaki sana bir şeyler anlatmaya çalışırken sen sürekli herlere göklere bakarsan ezik bir kız görüntüsü çizmiş olursun;)

4. Söz sana gelecek diye korkma, gizlenip durma! İnsanlar, onları ciddiye almadığını, bu yüzden onlarla konuşmak istemediğini düşünebilirler yoksa!

5. Daha fazla gülümse, daha çok gül! Espri yapmaktan da korkma! Gülmeyi ve güldürmeyi bir yaşam biçimi haline getir. İnsanlar karşılarında yüzü neşeyle ışıldayan arkadaşlar görmekten çok mutlu olurlar, bunu sakın unutma!

guven-kiz-3
6.
Eğer sınıfta öğretmeninin sorduğu soruyu biliyorsan çekinme, elini kaldır ve söz alıp hemen cevap ver. Yanlış mı oldu? Olsun, ne fark eder, herkes hata yapabilir! Bunun için kimse seni yargılamaz, merak etme!

7. Arkadaşlarının yanında rahat ol! Hata yapmaktak korkma! Sonuçta onlar senin arkadaşların. Ne yaparsan yap kendini onların yanındayken mutlu hissedemiyor, huzursuz oluyorsan, belki de senin için doğru arkadaş değildirler. Kendini sorgulamaktan vazgeçip bu konuya odaklansan daha iyi olur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here