Maria Sharapova’dan alınacak dersler

0
808

Maria Sharapova, tenis denince akla ilk gelen isimlerden biri. Hatta ilki demekle abartmış da olmayız Hep17 Kızı. Bugüne kadar tek kadınlar kategorisinde 34 şampiyonluğu olan, tüm kariyerinde 550’den fazla maç kazanan Maria Sharapova’dan başarı konusunda alınacak çok dersler var! Bu yıl maçlarına Nike ile çıkacak olan Maria Sharapova, başarı, hayatın olmazsa olmazı denge, tabii ki yaşamda kaçınılmaz olan yenilgi hakkında önemli açıklamalarıyla bize yol gösterecek şeyler anlatıyor. Bu kadar başarıyı sadece raketiyle minik sarı bir topa vurarak elde etmiş olamaz! Sonuçta tenis oynayan binlerce sporcu var. Mutlaka Maria Sharapova’nın başka sırları da olsa gerek. Bu yüzden ona kulak vermekte, söylediklerinden ders almakta yarar var Hep17 Kızı!

Maria-Sharapova-nike-1Ders 1: Dengeyi bul, ama üzerinde çok da durma
Maria Sharapova, bugüne kadar tam olarak çözemediğini düşündüğü tek rakibi olduğunu düşünüyor, o da denge! “Aile, arkadaşlar ve tenis arasında denge kurabilmek benim için çok önemli. Ama şimdiye kadar bu dengenin ne olduğunu çözemedim. Açık konuşmak gerekirse, bilmek istediğimi de sanmıyorum. Her şeyi bilirsen, hayat çok sıkıcı olabilir.” diyor.

Ders 2: Başarıların seni şımartmasın
Maria Sharapova, 2004’te, Londra’nın çim kortlarında muhteşem bir başarıya imza atarak tenis dünyasına hızlı bir giriş yapmıştı. Kazandığı zafer hayatını sonsuza dek değiştirse de, insan olarak onu asla değiştirmediğini söylüyor. “Kazanmanın, özellikle de genç yaşta böyle bir başarıyı yakalamanın getirilerini tahmin edebilmek mümkün olabilir mi, bilemiyorum. Hayatımda birçok çılgın şey oluyor, karşıma fırsatlar çıkıyor. Aklımın başımda kalmasını sağlayan harika ebeveynlerim olduğu için gerçekten çok şanslıyım.”

Maria-Sharapova-nike-2Ders 3: Başkalarının senden beklentileri için değil, kendin için çalış
Büyük zaferlerin insanda yarattığı baskıyla baş edebilmenin kritik önem taşıdığını söyleyen Maria Sharapova, “Büyük bir turnuvayı kazandığında, en iyinin sen olduğuna ve her maçı kazanman gerektiğine inanıyorsun. Bu beklentiler, kişide büyük zihinsel baskı yaratıyor. Baskıyla başa çıkabilmek için geri adım atmayı, bulunduğum yere gelebilmek için sarf ettiğim çabadan memnun olmayı ve aklımı başımda tutmayı sağlayan birkaç şeye odaklanmayı öğrenmem gerekti.” diyor.

Maria-Sharapova-nike-3Ders 4: Hatalarını kabul et, gerçekçi ol, pozitif yaklaş!
Her maçı kazanmak doğal olarak mümkün değil. Dolayısıyla, sporun kaçınılmaz bir parçası olan yenilgilerle başa çıkabilmek için alınması gereken dersler de var. Maria Sharapova bu konuda da dersine iyi çalışmış. “Performansımın neden iyi olmadığına her zaman çok kafa yorarım. Hayatta doğru şekilde özeleştiri yapabilmek çok önemli. Hatalarını kabul etmek, işe yaramayan şeyler hakkında gerçekçi olmak ve en önemlisi pozitif tutumunu korumak çok önemli.” Diyor ve hem okul hem de ileride kariyerimizde kulağımıza küpe olacak önemli şeyler söylüyor.

Maria Sharapova’nın giydiği ve Nike Women 2015 İlkbahar Koleksiyonu’nda yer alan Nike Legendary Lava Tight, Nike Pro Sutyen ve ayakkabıları Nike mağazalarında bulabilirsin Hep17 Kızı. Bu koleksiyona daha yakından bakmak için videomuzu izleyebilirsin;)

https://www.youtube.com/watch?v=4shJdWUAW4I

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here