1 gün içinde sivilcelerin için ne yapabilirsin?

0
9339

Sivilcelerden hangimiz çekmiyoruz ki! Burnumuzun ucunda, alnımızda, yanağımızda pıt diye kıpkırmızı biten bu çıkıntılar, ne yazık ki kabusumuz olur. Onlarsız bir hayat için neler vermezdik! Ama en azından sivilcelerimizi en aza indirmek için belki bir şeyler yapabiliriz. Yaşam biçimimizde, birtakım alışkanlıklarımızda yapacağımız ufak tefek oynamalar, sivilce ve aknelerden kurtulmamıza yardımcı olabilir. Sivilce oluşumunu engellemek için işte günlük hayatımızda özen göstermemiz gereken konular…

BEYAZLATICI MACUNLAR KULLANMA
Neden mi? Diş beyazlatma özelliğine sahip macunların içeriğindeki bazı maddeler, dudak çevresinde sivilce ve akne oluşumuna yol açabiliyor. Özellikle ağız çevren sık sık tahriş oluyor, kızarıyor, dudak çevren hassaslaşıyorsa, o zaman diş macununu değiştirmeyi dene!

sivilce-akne-gunluk-bakim-1

TEMİZLİĞE DİKKAT
Sivilcelerin temel nedenlerinden birisi, bakterilerdir. Özellikle ellerimizi sık sık yüzümüze sürdüğümüzü düşünürsek, el ve tırnak temizliğimize çok özen göstermemiz gerekiyor. Tırnak bakımını düzenli olarak yapmaya dikkat et! Eğer tırnakların uzunsa tırnak fırçasıyla belli aralıklarla tırnak aralarını fırçala, manikürünü yap-yaptır, ellerini sık sık yıka!

YÜZ SİVİLCELERİ BANA NE ANLATIYOR?

SICAK, ÇOK SICAK
Sıcak demek terlemek demek, terlemek demek, sivilce demek. Çünkü terleyince gözeneklerimiz tıkanır, bu da sivilce oluşumuna neden olur. Terlediğinde 10-15 dakika ılık suyla duş almaya özen göster.

MAKYAJ VE MAKYAJ TEMİZLEME
Makyaj temizliğinde su bazlı ürünler kullan. Su bazlı ürünler, gözeneklerini açık ve temiz tutmaya yardımcı olur. Makyaj ürünlerini ise mutlaka kontrol altında kullan. Bir ürünü satın almadan önce deneme boyunu iste ve öncelikle cildinde dene. Eğer cildine zarar vermediğine inandıysan makyaj çantana onu dahil et! Cilt bakımını belli bir rutine oturt. Makyajını temizlemeden sakın uykuya dalma.

sivilce-akne-gunluk-bakim-2
SİVİLCE TERAPİSİ YAP

“Sivilce terapisi mi” dediğini duyar gibiyim! Nasıl mı? Her akşam beyaz temiz bir çarşafa yüzünü koy ve bir süre böylece kal! Ayrıca papatya çayı iyi bir sivilcesavardır. Demlenip soğutulmuş papatya çayı poşetini sivilceli bölgenin üzerine koy ve hafifçe bastır. Birkaç saat içinde sivilce şişliğinin yatışmaya başladığını ve sivilcenin söndüğünü göreceksin.

ET VE SÜT
Et ve süt içindeki bazı hormonlar cildimiz üzerinde olumsuz etki gösterebilir. O yüzden cildinin hassas olduğu dönemlerde et ve süt ürünleri tüketmekten kaçın; tüketimi en aza indir.

NO KAFEİN
Kafein, cildi kuruttuğu gibi strese ve sivilceye neden olur. Bu yüzden elinden geldiğince kafeinli içeceklerden uzak dur. Buna kahve ve kola da dahil.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here