Kıskanma n’olur, çalış senin de olur:)

0
1025

Hepimiz az biraz kıskancız! “Kıskanmıyorum” dersek işin içine biraz pembe yalan katmış oluruz Hep17 Kızı. Zaten kıskanç olmak gayet doğal bir duygu. Tabii hayatımızı zindan etmediği sürece… Eğer arkadaşlık, sevgili, aile ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilemeye başladıysa, orada durmak, önlem almak gerekir. Temelinde özgüven eksikliği yatan kıskançlıkla baş etmek ise, aslında hiç de zor değil. Gel, kıskanç yönlerini birlikte törpüleyelim, seni aşırı kıskançlıktan vazgeçirelim.

1. Öncelikle içindeki kıskançlık aslanını tetikleyen durumu tanımla. En çok ne zaman kıskanıyorsun?
* Sevgilin veya platonik aşkın seni ihmal edip başkalarıyla görüştüğünde,
* En iyi arkadaşın diğer kankalarına zaman ayırdığında,
* Ailen kardeşinle ilgilendiğinde,
* Kardeşin seninle değil, ailenin diğer bireyleriyle veya arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirdiğinde,
* Okulda öğretmenin diğer okul arkadaşlarınla daha fazla ilgilendiğinde.

kiskanclik-kiskanma-12. Elbette öncelikle kendine güvenmeyi öğrenmelisin. Unutma, sen teksin ve farkında olmasan bile aslında mükemmel bir kızsın. Belki hiç istemediğin bir kayıp yaşadın, belki bir korku, belki bir terk ediliş… Altında yatan neden ne olursa olsun, bunların hayatının geri kalan kısmına yön vermesine izin vermemeyi artık öğrenmelisin. Sen, yeterince iyisin! Hatalar, hatta büyük hatalar yapmış olsan bile… Yaptığın her hatayı, yeni bir şeyler öğrenmek için birer fırsat olarak görürsen, zaman içinde aynı hatayı tekrar etmediğini görecek, daha mutlu olduğunu fark edeceksin. Sonuçta sen hata yaptığında dünya durmuyor, hayat hala yaşanmak için seni çağırıyor.

3. Kıskançlığı yenmenin en güzel yolu, kıskanç bir insan ne yapıyorsa onun tersini yapmaktır. Kıskançlık dürtülerin devreye girdiğinde o anda kendine güvenen bir kız nasıl davranırsa sen de öyle yap.
* Sevdiğin arkadaşın başka bir kızla sinemaya gidiyorsa, onlara sinema sonrası gidebilecekleri bir kafe öner,
* Aşık olduğun çocuk başka bir kızla konuşuyorsa, sıcacık bir sohbetle sen de onlara katıl,
* Okul arkadaşın sınavdan tam not aldığında onu samimi bir şekilde tebrik et ve hatta sana da o derste yardımcı olup olamayacağını sor.

4. Kıskançlık, aslında bir paranoya halidir. Kıskançlıkla başlayan duygular, kafanda tilkilerin dolaşmasına neden olur; bir anda korkunç senaryolar yazmaya başlayabilirsin. Aslında hayal ettiğin kötü şeyler yoktur. Bu duyguları ve yarattığın senaryoların gerçek olmadığını kendine hatırlat! Hayatta güvenebileceğin başka insanların olduğunu unutmadan daha iyi bir kız olmaya gayret et!

5. Özellikle duygusal ilişkilerde yaşanan kıskançlıkların büyük çoğunluğu, sevgilimizin hareketlerinden değil, üçüncü sahısların davranışlarından kaynaklanır, bunu biliyor muydun? Örneğin başbaşa oturmuş sohbet ederken, kendini bilmez bir kızın gelip sevgilinin boynuna sımsıkı sarılarak yanaklarından sıkıca öpmesi, kıskançlık seviyemizi birden en üst seviyeye çıkartabilir. Tabii bu durumda kabak da sevgilimizin başında patlayıverir. Oysa burada önemli olan, sevgilinin üçüncü şahıslarla ilişkilerinde çizdiği çizgidir. Ya bu kız gerçekten seni kıskandırmak, ilişkinize çomak sokmak için bunu yapıyorsa?.. İşte, başardı da! Buna izin verme, sevgiline güvenmeyi öğren! Tabii eğer bu çocuk bu tarz davranışlara çanak tutuyorsa, onunla açık biçimde konuşmanda yarar var!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here