Dostluk nedir?

0
736

Bazı insanlar vardır, hayatının her anında yanındadırlar. Dostturlar. Candırlar. İşte bugün biraz o “can”lardan ve benim için dostluğun ne olduğundan bahsedeceğim.

Okulun ilk günüdür. Üstelik daha fenası yeni bir okuldur. Yani kimseyi tanımıyorsundur. Sudan çıkmış bir balık gibi sağına soluna bakınırken sınıfını bulup girersin içeri. Yalnız değilsindir, ama yine de bir huzursuzluk vardır içinde. Ve tam o huzursuzluğun tavan yaptığı bir anda yanına gelip biri oturur. O an bilemezsin tırnakla et gibi olacağını ve senelerin seni asla ayırmayacağını… Havadan sudan konuşmaya başlarsınız. Gözün tutmuştur. Kafadır. Zamanla daha da ileri götürürsün arkadaşlığını. Sırlarını paylaşırsın. Pijama partileri yaparsın. Sabahlara kadar kakara kikiri yapar üzerine bir de aynı çocuğa aşık olursun. Ama bu bile sizi ayırmaya ve birbirinize düşürmeye yetmez. Aynı takımı tutar, aynı müziği dinlersin. Başka okullarda eğitimine devam eder, başka başka ülkelerde bambaşka hayatlar yaşarsın.

nesrin-dostlu-nedir-2
Ama hala, onu aramak için telefonu eline aldığında, daha numarayı çevirmeden onun sesiyle karşılaşırsın. Hala ondan habersiz sinemaya gittiğinde yan koltuğuna gelip oturuverir. Hala bir kırtasiyeye girip şuursuzca bir şey ararken çarpacak başka kimse kalmamışçasına gidip ona çarparsın. O kadar “sen” olmuştur ki ya da sen o kadar “o” olmuşsundur ki, artık ayrılmanız mümkün değildir. Kendini anlatmak için uğraşmadığın ve dahası anlamak için de çaba sarf etmediğin sayılı insandan biridir artık. Bir mimik, bir bakış yeterlidir üzgün müdür, mutlu mudur anlaman için… Hatta bazen Whatsapp’ta “ne biliiim” demesinden bile anlarsın o anki ruh halini;)

ARKADAŞINA ÖĞÜT DEĞİL TAVSİYE VER

Veya, çok keyifsiz olduğun bir gündür ve biri gelir yanına. Öyle çok da samimi olduğun biri değildir. Ama içinden gelmiş sana minicik bir hediye almıştır. Paketi açarsın. Ve boynuna sarılıp hıçkıra hıçkıra ağlarsın. İşte o andan itibaren bilirsin artık o omuz hep senindir. Ve karşılığında senin de ona verecek bir omuzun vardır. Zaten 3 omuzla ne yapacaksın ki:) Aşk acılarını, sevgili kavgalarını, iş güç dertlerini hep birlikte üstlenirsiniz. Elinizden geldiğinizce derdinizi paylaşıp azaltmaya, neşenizi paylaşıp çoğaltmaya çalışırsınız…

nesrin-dostlu-nedir-1
Ya da, okulun ortasında heyecanla bir şey anlatıyorsundur. Belki biraz fazla heyecandan sesini kontrol edemiyorsundur. Arkadaşlarından biri gelip suratının ortasına bir tokat patlatıverir. Neye uğradığını şaşırırsın. Ama bilirsin ki, sen kendini kaybettiğin her an o tokat seni kendine getirecektir. Ve her ihtiyaç duyduğunda, bazen seni korumak için gerekirse cebinde limonuyla gelecektir yanına:)

Bazen de dünyanın bir ucundaki evinin kapılarını açar sana ve sevgiline… Yiyip içemediğini bavuluna koyar sana çaktırmadan… Ve hep bilirsin, orada o kapı sana her zaman açık olacaktır…

Yahut, evlilik hazırlığı yapacaktır bu canlardan biri. Ama sen hiç utanmadan, pervasızca kendi giyeceğin elbiseyle uğraşıp beynini yersin. Çünkü onun işi kolaydır, gelinlik giyecek nasılsa, bellidir ne giyeceği işte, ama sen ne giyeceksin? İşte bu sorunla kızın beynini yemekten bir an tereddüt etmez ve utanç duymazsın. Çünkü bilirsin, gerekirse önce senin elbiseni ayarlar, sonra kendi gelinliğine bakar:D

Ya da, bazen deli gibi içer sarhoş olursun. Ama yanında öyle biri vardır ki, asla seni o halde bırakmaz. Ne yaparsan yap evine sağ salim gideceğini bilirsin. Her “yardım lazım” dediğin anda yanında biteceğinden tereddüt etmeksizin…

nesrin-dostlu-nedir-3
Veya, her sorununu çözen, hatta evine gelip çalıştıramadığın mutfak robotunu bile çalıştıran, yorgun argın eşya taşıttığın, ama düğmesine basmayı unuttuğun için fırında pişemeyen yemekle doyurmaya kalktığın zavallıdır bazen de… Ve bilirsin ki, özlediğinde ve sadece kocaman kucaklanmaya ihtiyaç duyduğunda o kollar hep seni bekler.

İşte bu dostlara, canlara, çok geç olmadan bir minik teşekkür etmek istedim. Hayata karşı daha sağlam durmamı sağladıkları ve benimle birlikte gülüp ağladıkları için… İyi ki varsınız!

Not: Bugün o canlardan birinin doğum günü;) Ben parti hazırlıklarıyla boğuşurken sen de tüm hayatın boyunca yanında olacak dostlarınla mis gibi bir hafta sonu geçir, bol kahkahalı!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here