Feminist kadınlar haklı: En gerekli ‘izm’ Feminizm

0
974

Feminizm, daha feminen, daha olgun, daha çekici görünümüyle bugün yine gündemde, yine baş köşede Hep17 Kızı. En son New York Moda Haftası’nda Marc by Marc Jacobs defilesinde feminist modacılar Luella Bartley ve Katie Hillier’ın hazırladığı yeni koleksiyonun teması, Feminizim oldu. Marc by Marc Jacobs defilesinde sadece kıyafetler sunulmadı; defile, Che Guevara berelerin, 1970’lerden Jane Fonda tavrı ile bezenmiş kıyafetlerin, dayanışma ruhunun, kadınlara seçme hakkını vurgulayan yaklaşımın, kız dayanışması tavrının bir arada sergilendiği bir şova dönüştü. Marc by Marc Jacobs’un mesajı, feminizm ile “KIZ GÜCÜ” oldu! Aslında feminizmin tekrar canlanması, Marc by Marc Jacobs defilesi ile başlamadı!

Emma Watson’ın cinsel ayrımcılıkla ilgili son konuşması feminizm ateşini hiç sönmemiş olsa bile yeniden yaktı denilebilir. Tüm yanlış anlamalara rağmen feminizm kadınları güçlendirmek için var ve kadınlar yeni nesiller yetiştirirken bu düşünce ve hareket çok büyük bir öneme sahip. Ünlüler dünyasında Feminist kelimesini sahiplenen ünlülerden Beyonce, Kristen Stewart, Taylor Swift ve Emma Watson gibi isimler cinsel ayrımcılığa karşı duran kadınlardan yalnızca bazıları. Daha sı mı? İşte geçmişten bugüne en ünlü feminist kadınlar…

FEMİNİST ERKEKLER DE VAR!

feminist_halide_edipHalide Edip Adıvar
Tarihimizin unutulmaz ismi Halide Edip Adıvar ülkemizin işgali yıllarında özgürlük için büyük işler başarmış en büyük isimlerden biri. Hem cephede Mustafa Kemal ile savaştı hem de düşünsel ve yazın alanlarda önemli eserler verdi. Eserlerinde kadınların eğitimi, toplumdaki konumlarına yer veren, kadın hakları savunuculuğunu yapan Halide Edip Adıvar, Türkiye’nin ilk feminist kadınlarından biri.

feminist_coco_chanel
Coco Chanel

Kadınlardan sadece etek ve elbise giyilmesinin beklendiği bir çağda Coco Chanel kadınlara pantolonlar ve takımlar giydirdi. Erkeklerin kullandığı giysileri kadınlar için de tasarladı. Coco Chanel’in kıyafetleri, kadınlar özgürleşirken onlara yardım etti.

feminist_rosie
Rosie the Riveter

Bu karakter her ne kadar hayali olsa da Rosie the Riveter tüm feminist hareket boyunca kadının gücünü anlatan bir simge olarak tarihte yerini aldı. 2. Dünya Savaşı sıralarında ekonomiye destek veren, çalışan kadın sembolü bu karakter, bugün hala gücünü koruyan güçlü bir ikon.

BEREN SAAT, ÖZGECAN’NIN SUÇU NE DİYE SORDU?

feminist-eva-peron
Eva Peron
Arjantin’in unutulmaz kadın karakteri Eva Peron, her ne kadar sorgulanıp eleştirilse de Arjantin’deki feminist hareketin öncüsü olduğu da bir gerçek. Eva Peron 1940’larda ülkesinde bir parti kurarak kadınlara üniversiteye gitme ve oy verme hakkını kazandırdı.

feminist_duygu_asena
Duygu Asena

Türkiye’de feminizm denince ilk akla gelen isim, Gazeteci ve Yazar Duygu Asena’yı 2006 yılında kaybettik, ama onu tüm Türkiye ‘Kadının Adı Yok’ kitabıyla hala hatırlıyor. Duygu Asena kitaplarında ve gazete yazılarında feminizm konusunu işledi ve bu konuda Türkiye’deki kadınlara öncülük etti.

feminist_diane-von-furstenberg
Diane Von Furstenberg

Ünlü modacı Diane von Fürstenberg bütün moda kariyerini tek bir kavram üzerinde inşa etti; kadınları güçlendirmek. Ve bunu “Bir kadın gibi hisset, bir elbise giy ve kadın olduğun için gurur duy” mottosundan yola çıkarak başardı. Diane Von Furstenberg sadece moda dünyasında kadının güçlenmesine destek olmadı ayrıca DVF Ödülleri altında o yıl liderlik, hayırseverlik ve çalışma alanlarında değerli işler yapan kadınlara ödüller verdi.

feminist_oprah_winfrey
Oprah Winfrey

Televizyon kariyerinde en başlarda erkeklere oranla aldığı düşük ücret onu motive etti ve kendi televizyon programını başlattı. Oprah Winfrey, böylece erkeklerin egemen olduğu bu alanda hem çok başarılı oldu hem de Amerika’da erkeklerin üst sıralarda yer aldığı en çok kazananlar listesinin zirvesine yerleşti. “Ben kendimi hiçbir zaman feminist olarak tanımlamadım, ama bu dünyada kadın olmanın ne demek olduğunu asla bilemezsiniz” diyerek kadınların uğradığı cinsiyet ayrımcılığına dikkat çeken Oprah Winfrey, Güney Afrika’da Oprah Winfrey Öcülüğünde Kızlar Akademisi adı altında bir hareket başlattı ve 2013 yılında Başkanlık Özgürlük Madalyası aldı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here