Tartıyla savaşında zayıflatan yiyecekler

0
1627

Zayıflık, çoğu genç kızın, kilit, anahtar sözcüğü. Güzel olmak, formda kalmak için hep bir arayış içindeyiz. Kilo vermek için her yaratıcı yöntemi denemekten korkmuyoruz. Tek tesellimiz, sadece biz böyle değiliz! Dünyada milyonlarca kız, bizim gibi kilo vermek, zayıflamak için çabalıyor. Ve hedefine ulaşmak için de her ülke kendi geleneksel gıdalarını kullanıyor. İşte, dünya kızlarının zayıflamak için kullandığı yiyecekler ve bitkiler… Üstelik şimdi sana sırlayacağımız zayıflatan yiyecekler konusunda ülke olarak çok şanslıyız. Çünkü hepsi de bizde fazlasıyla mevcut!

1. YEŞİL MERCİMEK – Pakistan ve İtalya
Mercimek, düşük kalorili içeriği ile hem sağlıklı hem de yüksek bir protein deposu. Pakistan ve İtalyalı kızlar şimdilerde mercimeği zayıflamak için kullanıyorlar. Çünkü bir kase mercimek çorbası, sadece 200 kalori içeriyor. Ayrıca yüksek lif içeriği ile sindirime de yardımcı oluyor.

diyet-kilo-yemek-sebze-manset
2. KAHVERENGİ PİRİNÇ – Brezilya

Pirinç, tüm dünyada en çok tüketilen gıdaların başında geliyor. Ancak Brezilyalı kızlar pirinci başka amaç için de kullanıyorlar;) Kahverengi pirincin beyaz pirince oranla daha sağlıklı olduğu söylendiği için, Brezilyalı kızlar da zayıflamak için kahverengi pirinç yiyorlar. Kahverengi pirincin daha az işlemden geçmesi, lif bakımından daha zengin olmasını sağlıyor. Hem daha düşük kalori içeriyor hem de sindirimi kolay oluyor. Ayrıca az yenmesine rağmen daha tok tutmaya da yardımcı oluyor.

diyet-kilo-verme-dunya-kadinlari-yemek-zencefil-tayland
3. ZENCEFİL – Tayland

Tayland’ın en popüler baharatı zencefil, kilo vermek isteyen Taylandlı kızlar tarafından hemen her yemekte kullanılıyor. Zencefilin vücudumuz için gerekli olmayan besinlerin emilimini engellediği, yiyecekkeri daha hızlı sindirmek için sindirim sistemini uyardığı, daha hızlı yağ yakmaya yardımcı olduğu ve metabolizmanın hızını artırdığı söyleniyor. Eh, bunların hepsi doğruysa Taylandlı kızlar hiç de haksız sayılmazlar:)

4. KİŞNİŞ – Vietnam
Ortadoğu, Afrika, Orta Amerika’da da çok kullanılan Kişniş, Vietnamlı kızlar tarafından zayıflamak için kullanılıyor. Kilo kaybının yanı sıra, kişnişin sağlık açısından da pek çok yararı olduğu söyleniyor. O yüzden kişniş bitkisi Vietnam’da mutfaklardan asla eksik edilmiyor.

diyet-kilo-verme-dunya-kadinlari-yemek-soya-fasulyesi-japonya
5. SOYA FASULYESİ – Japonya

Soya fasulyesinin karbonhidrat ve yağ oranı çok düşük olduğu için Japon kızlarının vazgeçilmezi. Soya fasulyesinin ayrıca kolesterolü de dengelediği söyleniyor. Bu özellikleriyle diyet çikolata, diyet cips gibi pek çok paketlenmiş üründe de günümüzde soya fasulyesi kullanılıyor.

6. ZERDEÇAL – Hindistan
Bu hafif baharat, yüzyıllardır Hint mutfağında kullanılan bir bitki. Ama artık Hintli kızlar tartıyla mücadelelerinde de zerdeçala başvuruyorlar. Zerdeçalın metabolizmayı hızlandırmak ve şeker seviyesini kontrol ederek daha hızlı yağ yakmak için vücuda yardımcı olmak gibi özellikleri olduğu söyleniyor.

diyet-kilo-verme-dunya-kadinlari-yemek-chili-biberi-malezya
7. CHILI BİBERİ – Malezya

Malezya halkı, baharatlı yiyecekleri çok seviyor. Ama günümüzde baharatlı yiyeceklerine mutlaka chili biberini de ekliyorlar. Chili biberi, terlemeye, metabolizmayı hızlandırmaya yarıyor. Ama asıl önemlisi chili biberinin iyi bir iştah kapatıcı olması:) Bu yüzden kilo vermek isteyen Malezyalı kızlar chili biberini sofralarından asla eksik etmiyorlar.

8. SHİİTAKE MANTARI – Güney Kore
Shiitake mantarı türlerinin sindirimi uzun sürdüğü için yağ emici özelliği olduğu söyleniyor. Ayrıca yüksek lif içermesiyle de hem tok tutuyor hem de vücuttan atılımı kolay oluyor. Bu yüzden de Güney Kore’de kilo vermek isteyen kızlar, bu mantarı çokça tüketiyorlar.

diyet-kilo-verme-dunya-kadinlari-yemek-yacon-arjantin
9. YACON PEKMEZİ – Arjantin

Patatesi andıran bir kök bitki olan Yacon, pekmezi ile Arjantinli kızların vazgeçilmezi. Yacon pekmezinin özelliği, açlığı bastırması, sindirimi hızlandırması. Ayrıca şekere alternatif olarak da kullanılan Yacon pekmezi, kızların hem tatlı ihtiyacını gideriyor hem de düşük kalorisi ve diğer özellikleriyle kilo aldırmıyor.

diyet-kilo-verme-dunya-kadinlari-yemek-ispanya-istiridye
10. İSTİRİDYE – İspanya

İspanya’nın ulusal yiyeceği olan istiridye, düşük kolesterol ve yağ içeriği ile kilo kaybına yardımcı oluyor. Omega-3, demir ve protein bakımından oldukça zengin bir besin olan istiridye, hem uzun süre tok tutuyor hem de yüksek miktarda enerji veriyor. Ayrıca diğer diyet yemekleriyle kıyaslandığında çok da lezzetli;)

https://www.facebook.com/hep17
https://twitter.com/
https://www.instagram.com/hep17/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here