Öpüşme hakkında bilinmeyen 17 gerçek

0
4714

Öpüşme, kuşkusuz aşkın en güzel ifadesi. Kimi, hangi ortamda öptüğüne bağlı olarak öpüşmenin pek çok farklı yolu var elbette. Ama bizim konumuz öpüşme yollarından çok öpüşme hakkında hiç bilmediğimiz genel gerçekler. Bunları bil ve birini ne kadar öpmek istiyorsun kararı sen ver Hep17 Kızı;)

1. Öpüşme sağlıklı bir eylem
Evet, kesinlikle öpüşme sağlıklı bir eylem, aktivite Hep17 Kızı. Kan dolaşımımızı hızlandırdığı için cildimizi güzelleştirir, diş çürümelerini engeller, hatta baş ağrısına iyi gelebilir.

opusme-32. Öpüşme iyi bir egzersiz
Sadece yanağa kondurulan bir öpücükle bile iki kasımızı kullanırız. Gerisini sen düşün demeyelim, hemen söyleyelim Hep17 Kızı;) Fransız öpücüğü ile tam 34 yüz kasını kullandığını biliyor muydun:) Zaten yüzümüzde de bu kadar kas var:) Sıkı bir aşk öpücüğü ile 5 kalori yakarken, kısacık bir öpücükle bile birkaç kalori yakabiliyorsun. Ama bir dakikadan fazla süren romantik bir öpücük, tam 26 kalori yakmana yardımcı oluyor. Bir saatlik öpüşme ileyse, neredeyse spor salonuna gitmiş kadar oluyorsun, zira tam 1.560 kalori harcıyorsun.

3. Eskimo öpücüğü var mı?
Filmlerde, reklamlarda gördüğümüz Eskimo’ların burunlarını sürterek öpüşmesi diye bir şey yok aslında Hep17 Kızı. Bu tamamen bir mit! Bunu Alaska’da yaşayan insanlar söylüyorlar ki, bunu onlardan daha iyi bilen olamaz. Eskimo’lar da tıpkı bizler gibi birbrilerini öpüyorlar.

4. Öpüşme morfin gibi
Öpüşme esnasında salgılanan endorfin, morfinden 200 kat daha güçlü olduğu söyleniyor. Bu da “onunla öpüşmek baş döndürücüydü” tanımlamasının en bariz açıklaması olsa gerek;) Abartmıyoruz yani, başımız gerçekten dönmüş olabilir;) Üstelik yasadışı hiçbir durum da söz konusu değil.

opusme-5
5. Bakteri alışverişi

Bir küçük öpücükle tam 278 bakteri türünü iletip alabileceğini biliyor muydun? Uzun bir öpücükle bu rakam 10 milyonu geçebiliyor. Bu yüzden sevgilimizle buluşmaya giderken dişlerimizi fırçalamamız şart;) Tabii aynı şeyi ondan da isteme hakkımız var:)

6. Bir öpücük ile hastalık geçebilir
Mononükleoz denilen öpücük hastalığı, öpüşme ile geçme riski en kuvvetli hastalıklardan. Ayrıca, 1997 yılında masum bir öpücükle bir kadına HIV virüsü bulaştı. Nedeni de diş eti kanamasıydı. Bu yüzden kimi öptüğünü iyi bilmende yarar var Hep17 Kızı. Öpüşme her zaman o kadar masum olmayabiliyor.

opusme-2
7. Öpüşme yasak!

16. yüzyılda Napoli’de halka açık yerlerde öpüşenler kanunen cezalandırılıyordu. (Tabii bugün İtalya’nın öpüşme merkezi olması da bir ironi olsa gerek) Yine Amerika’nın bazı eyaletlerinde öpüşme yasaklarıyla karşılaşılıyor. Örneğin Hartford Connecticut’ta pazar günleri kadınlar kocalarını asla öpemiyorlar:) Tabii ülkemizde de her ne kadar yasak olmasa bile bugün toplum içinde öpüşmek hoş karşılanan bir durum değil.

8. Öpücük bilimi var
Bu ve benzeri konuları araştıran, amacı öpüşme ile ilgili bize en doğru ve sağlıklı bilgileri vermek olan bir öpüşme bilimi olduğunu biliyor muydun;) Philematology denen ve kültürlere göre öpüşme konusunu araştıran bu bilim, bir de philemaphobia denilen öpüşme korkusu olduğunu da söylüyor. Mikrop bulaşmasından korktuğu için philemaphobia olanlar, belki de hayatları boyunca öpüşemiyorlar.

opusme-4
9. Hassas dudaklar

Dudaklarımız, parmak uçlarımızla birlikte bedenimizin en hassas noktaları. Bu yüksek reseptörler sayesinde bir öpüşmeden bu kadar çok etkilenebiliyoruz.

10. Dişlere öpücük
Öpüşme esnasında tükürük artışı olur. Tükürük de diş ve diş etlerini koruyan en önemli salgıdır. Tükürük, çürükleri önlediği gibi bakterileri yıkar, plak oluşumunu engeller.

11. Doğal estetik
Öpüşme sırasında yüz kaslarımızın hemen hepsini kullandığımız için bu, yüzümüzün sarkmasını engeller. Kaslı yanaklarımız pürüzsüz görünür.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here