Down Sendromu Farkındalık Günü için ne dediler?

0
368

Bugün çok özel bir gündü; 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü. Gerek Twitter’dan, gerekse İnstagram’dan ünlüler Down Sendromlu çocuklar için farkındalık mesajları verdiler. Bu mesajların hepsinde ortak bir ses vardır: Down Sendromu bir hastalık değil, bir engel de değil; 21. kromozom çiftinden fazladan bir kromozom daha olması, yani tamamen gerentik bir durum oluşu. Evet, hepimizde 46 kromozom varken onlar 47 kromozomla dünyaya geliyorlar.

Biz de Hep17 olarak Minika Çocuk televizyon kanalında gösterilen Punky adlı down sendromlu bir çocuğun hayatının anlatıldığı çizgi film karakteri ile duygularımızı paylaştık sosyal medyada.


Dünya Down Sendromu Derneğini’nin desteği ile hazırlanan Punky, annesi, abisi Con ve anneannesi ile birlikte yaşayan, arada annesiyle ayrı olan babasıyla bir araya gelen bir çocuk. Ve down sendromlu çocukların hayatını anlatan en güzel yapımlaran biri. Bu çocukların gerçekten hasta olmadıklarını, aksine hepimizden +1 fazlaları olduğunu anlamak istiyorsan sen de Punk’yi izlemelisin Hep17 Kızı. Peki ünlüler 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü için neler söylediler? İşte çok özel mesajlar… ARZUM ONAN

GÜLBEN ERGEN

21 Mart Dünya #DownSendromu Farkındalık Günü Down sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır.

Gülben Ergen Çelik (@gulben123) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

DOĞUKAN MANÇO

 

BİLLUR YAPICI

Gerçek dostlar kromozom saymaz cnk #DownSendromu 1 eksiklik değil +1 fazlalıktır . #21MartDünyaDownSendromuFarkındalıkGünü Billur Yapici (@billuryapici) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


ALPER SALDIRAN

BURCU ESMERSOY

#21MartDunyaDownSendromuFarkindalikGunu onlara firsat verelim/farkinda olalim #lutfen burcu esmersoy (@burcues) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


YONCA EVCİMİK

#21MartDownSendromuFarkındalıkGünü   Yonca Evcimik (@yoncaevcimik) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here