Vajina hakkında bilmen gereken 19 önemli bilgi

0
33618

Belki de hakkında konuşmaktan en çok utandığımız, çok utandığımız için onunla ilgili kafamızda onlarca soru işareti olsa bile sormaya çekindiğimiz konudur, vajina. Bazı sorunlarla ya da sorun olduğunu düşündüğümüz durumlarla karşılaşsak bile jinekoloğa gitmeye çekinir, annemize bile durumu açıklayamayız. Sağlıklı bir bilgi edinmek için tıkladığımız birkaç internet sitesinin ne kadar güvenilir olduğu ise meçhuldur. Hal böyle olunca, vajina ileriki yaşlarımızda bile aklımızda hep bir soru işareti olarak kalabilir. O halde hakkında en çok merak ettiğin 19 başlıkla Vajina konusundaki tüm soru işaretlerini yok etmeye hazır ol!

vajina-4
1. Vulva çeşitliliği

Vajinamız hakkında bilmemiz gereken en önemli şey, vajinanın doğru veya yanlış bir görünümünün olmayışıdır. Vulva denilen dış dudaklar her kızda farklı bir biçime sahiptir. Dolgun, kıvrımlı veya gayet ince olabilir. Dolayısıyla vulva biçimi farklı diye sakın kendini sorgulama, bunu bir hastalıkmış gibi algılama.

2. Çiş zamanı
Erkekler penislerini kullanarak çiş yaparlar. Kadınlar ise vajinaları yoluyla çiş yapmazlar. Kadınlarda idrar yolu vajinanın girişinde ve klitorisin altındadır.

3. Kan pıhtıları
Adet kanaması bazen korkutucu olabilir. Rahim duvarı kan damarları açısından çok zengindir, çünkü bu şekilde hamilelik sırasında bebek için güvenli ve sağlıklı bir ortam sağlanır. Bu yüzden kan pıhtıları adet döneminde gayet normaldir. Bu pıhtılar geniş, ağır ve uzun dönemli olmadan endişelenmeye gerek yoktur.

vajina-1
4. Vajinal akıntılar

Vajina hakkında bilmemiz gereken bir başka şey ise akıntıların normal oluşudur, ama sende bu tür akıntılar yoksa yine endişelenmene gerek yok! Bu akıntıların miktarı adet dönemlerinde her kızda farklılık gösterir. Eğer bu vajinal akıntılarla birlikte kaşıntı, yanma ve koku da varsa en iyisi bir jinekoloğa görünmen.

5. Çıkmaz sokak
Vajinamızdan çıkış yoktur. Vajina rahme doğru gider ve başka bir yere çıkmaz, yani vajinaya giren herhangi bir şey vücudumuzda başka bir yere ulaşamaz. Vajinanda bir şey kaybettiysen buna ulaşabilirsin ama bunu çıkarmak için asla başka bir alet kullanmamalısın. Ve asla, ama asla adet döneminde kullandığın tamponu çıkarmayı unutma, çünkü Toksik Şok Sendromu denen bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilirsin.

6. Estetik gereken durum
Vajina hakkında bilinmesi gereken şeylerden biri de vajinanın zamanla dışarı doğru sarkabileceğidir. Günümüzde bu artık kolaylıkla düzeltilebiliyor.

vajina-2
7. Bekaret

Üzgünüz, ama bekaret bir kez gitti mi, gitmiştir:) Bekareti bir seferlik yaşanabilen bir şeydir. Bekareti kaybetmek demek, en basit biçimiyle vajinayı dıştan kapatan himen adındaki zarın yırtılmasıdır. Ve evet bu zar sadece cinsel ilişki yoluyla değil, cisimlerle de yırtılabilir.

8. Kaslı
Vajina bir kastır ve vücudumuzdaki diğer kaslar gibi gevşer veya gerilebilir. Ve diğer kaslarımız gibi vajinal kaslarımızı da eğer kullanmazsak onları kaybederiz. Cinsel birliktelik bu kasların çalışması için yeterli bir egzersizdir. Menopoz sonrası vajinal doku yaralanma ve büzülmeye meyilli olmaya başlar.

9. Esnek
Hazır konumuz vajinal kaslarken vajina oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Bu gevşek bir yapısı varmış gibi gelse de aslında hiç de öyle değildir. Doğum yapan kadınlarda bile vajina kendini toplayarak eski haline kavuşur. Eğer doğum yapmış kadınlarda vajinaları eski sıkılığını yitirmiş ise Kegel adıyla bilinen egzersizlerle harikalar yaratılabilir. Bu egzersiz aslında vajinayı sıkma ve gevşetme hareketlerinden oluşur. 10 kez sıkma ve gevşeme hareketleri 3 set halinde yapılır. Çiş yaparken tutup bırakma da aynı egzersizi sağlayacaktır.

10. Yıkamalı mı yıkamamalı mı?
Vajinanın aslında buna hiç ihtiyacı yoktur. Vajina hakkında bilinmesi gereken bir başka nokta ise her vajinanın kendine has bir kokusu oluşudur. Eğer vajinada akıntıyla birlikte ağır bir koku varsa bu bir enfeksiyona işaret olabilir. Böyle bir durumda vajinayı yıkamak veya parfümlü duş spreyi kullanmak yerine hemen bir jinekoloğa görünmekte fayda var.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here