Derslerine odaklan, tatile hazırlan

0
828

Ders notların bir türlü istediğin noktaya gelemiyorsa, belki sadece ders çalışmak yeterli değildir Hep17 Kızı. Okuduğunu gerçek anlamda anlayabilmek için özellikle başarısız olduğun konulara daha fazla odaklanman, bu konularda biraz kafa yorman gerekebilir. Başarıyı yakalamak, okul yılı sonunu mükemmel ders notları ile karşılamak, harika, sorunsuz bir yaz tatili yapmak istiyorsan hemen kolları sıva, derslerine odaklan, notlarını katla! İşte konsantrasyonunu yükseltmene yardımcı olacak taktikler…

ders-odaklan-odev-okul-manset
1.
Cep telefonundan özellikle ders çalıştığın saatlerde uzaklaş, onunla vedalaş Hep17 Kızı. Çünkü mesajlar, gelen aramalar ve özellikle sosyal medya bildirimleri, dersine odaklanman konusunda sana zorluk yaşatır. Tam bir konu üzerinde yoğunlaşmışken gelen Facebook bildirimi ya da kendini teste tabi tutmuşken WhatsApp’tan arkadaşının attığı mesaj dikkatini anında dağıtır.

2. Eğer amaç ders çalışmak değilse, bilgisayar kullanımını en aza indir. Evet, Hep17’nin her gün güncellenen ana sayfasına göz atmak senin de hakkın, ama özellkle sınav haftalarında bu konuda daha dikkatli olmanda yarar var.

ders-odaklan-odev-okul-1
3.
Ders çalışırken bilgisayar değil, kalem kağıt kullanmayı dene. Özellikle yatmadan önce ders çalışmayı seviyorsan, kağıt kalemle yapacağın alıştırmalar, hem seni ekstra yormayacak hem de daha kolay uykuya dalmana yardımcı olacak. Kalem kağıt ile ders çalışmanın dikkat toplayıcı bir yöntem olduğunu da belirtmekte yarar var.

4. Odanı sesten arıt. Örneğin cadde üzerinde oturuyor ve gelip geçen arabaların gürültülerine maruz kalıyorsan ya da evinize gelen komşunuzun sesini kısma imkanın yoksa, o halde sen de kulaklık takarak hafif sesli bir müzikle ders çalışmayı dene.

ders-odaklan-odev-okul-4
5.
Kitap okumak, çok zor bir işe odaklanmak kadar zordur. Bu yüzden özellikle ders kitabını okurken elinden geldiğince kendini rahat hissetmeye bak. Uzanarak okumayı seviyorsan uzan, müzik dinleyerek ders çalışmayı seviyorsan müzik dinle; kısacası rahatla ol!

6. Eğer odaklanma konusunda ciddi sıkıntı yaşıyorsan, o zaman sen de meditasyonu dene. Bunun için illa bir salona gitmene gerek yok. Evde kendin de çok kolay meditasyon yapabilirsin. 15 dakika sadece oturup sakinleşmen bile odaklanma kousunda sana yardımcı olur.

ders-odaklan-odev-okul-5
7.
Mutlaka bir egzersiz yap! Koş, yürü, yüz, top oyna, bisiklete bin… Aklına gelebilecek her sporu deneyebilirsin. Sporla bedenin kadar zihnini de forma sokabilirsin.

8. Uykunu iyi al! Az uyku ile hem hiçbir şeye odaklanamazsın hem de kendini hep yorgun hissedersin. Ayrıca ders çalışmaya başlamadan önce mutlaka aklındaki ekstra işleri tamamla. Maillerini kontrol etmeyi, arkadaşınla dedikodu yapmayı hep ders öncesinde bitir ki, sonrasında kafanı kurcalamasın;)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here