Bir kıza asla yakışmayan 6 kötü alışkanlık

0
3094

Edindiğimiz bazı alışkanlıklar, sinir bozucu ve can sıkıcıdır. Ama bazı alışkanlıklar var ki, onlar hem sinir bozucudur hem de sağlığımıza ciddi anlamda zarar verirler. O halde hem fiziksel hem de zihinsel sorunlara yol açabilen kötü alışkanlıklar nelermiş bir bakalım, onlardan acilen kurtulmanın yollarını arayalım;)

KÖTÜ ALIŞKANLIK 1
Diş gıcırdatma
Evet, lütfen gıcırdatma! Bu can sıkıcı sesler sadece kulaklara eziyet değil, senin için de çok zararlı Hep17 Kızı. Her şeyden önce diş gıcırdatması yüzünden dişlerini aşındırıyorsun. Ağız ve baş ağrısı yapma ihtimali ise çok yüksek. En kötüsü de diş gıcırdatması yüzünden zaman içinde bozulacak çene yapın! Bu konuda ileride büyük sıkıntılar yaşayabilirsin, sakın unutma.

kotu-aliskanlik-korkmak-1
KÖTÜ ALIŞKANLIK 2

Tırnak yemek
Hııımm! Tırnakları yenmiş, manikürsüz eller ne kadar güzel görünebilir ki? Bazı ünlü erkeklerin bir kızda ilk baktığınız yer neresidir sorusuna, “ellerine” yanıtı verdiğini de unutmamak gerek! Yoksa senin yakışıklı da onlardan biri olabilir mi:) Tırnak yemek sadece görüntü kirliliği yaratmaz, aynı zamanda ellerimizdeki kiri direkt ağzımıza da bulaştırır. Tırnak aralarında biriken kirler yüzünden zararlı bakterileri direkt ağzına taşımış olursun. Hele hele ağzında farkında olmadığın açık bir yara varsa, bu enfeksiyon kapmana bile neden olabilir.

KÖTÜ ALIŞKANLIK 3
Parmak emmek
Yok artık! Hala mı Hep17 Kızı? En azından parmağını şekerle değiştirsen;) İnan şeker, parmağını emmekten daha zararlı değil. Bu olumsuz hareket dişlerine zarar vereceği gibi damak yapını da bozabilir. Ayrıca ellerindeki bakterileri ağız yolu ile vücüduna taşıyabilir, hastalıklara yol açabilirsin. Bu bakterilerin dişlerinde plak oluşumuna yol açması da ayrı bir sorun.

kotu-aliskanlik-korkmak-2KÖTÜ ALIŞKANLIK 4
Dudak ve damak içlerini çiğneme
Bu da kızların sık sık başvurduğu kötü alışkanlıklardan biridir. Hem dudaklarını hem de damaklarını ısırmak ve hatta yemek, hem enfeksiyon kapmana ve bakterilerin ağız yolu ile vücuduna taşınmasına hem de zor yemek yemene neden olur. Zira bir süre sonra dudak ve damağın acımaya başlar, çünkü yara olur.

KÖTÜ ALIŞKANLIK 5
Boyun ve parmak çıtlatmak
Alemsin Hep17 Kızı:) Özellikle ders çalışırken, sınav gibi can sıkıcı ve stresli durumlarda başvurulan boyun ve parmak çıtlatma eylemi, birtakım sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Elbette eskiden söylendiği gibi kireçlenme yapmıyor, ama bağ dokularına zarar verebiliyor. Hatta yarattığı hasara bağlı olarak dayanılmaz ağrılara bile neden olabiliyor.

KÖTÜ ALIŞKANLIK 6
Sivilce yolma
Özellikle gergin olduğun zamanlarda elini yüzünden alamıyor, yüzünde ne kadar çıkıntı varsa onları koparmaya çalışıyor, cildinle oynuyorsan bundan en kısa sürede vazgeçmelisin Hep17 Kızı. Her şeyden önce cildinde yara izi kalabilir. Sivilce altındaki bakterinin deri altında yayılma riski taşıdığını da sakın unutma.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here