Ağız kokusunu şutla, öpüşmekten korkma!

0
5268

Ağız kokusu, bir kızın günlük hayatını olumsuz yönde etkileyebilecek en önemli rahatsızlıklardan biri. Ağız kokusu ile mücadele etmek için için yapabileceğin bir sürü şey var;) Sadece diş fırçalama tekniği ile değil, yiyip içtiklerini kontrol altına alarak da ağız kokusu ile savaşabilir, sevgilini rahatça öpebilirsin Hep17 Kızı!

1. Ağzımızda 700’den fazla bakteri olabileceğini biliyor musun Hep17 Kızı? Ağızdan kovulmayan bu mikroorganizmalar, kötü koku yayarlar. İyi bir günlük ağız bakımı ile bunun üstesinden gelebilirsin. Taze bir nefes için, günde iki kez dişlerini fırçalaman, gıda artıklarını ve diş plaklarını ağzından kovman şart! Ayrıca günde bir kez diş ipi kullanmanda da fayda var!

agis-kokusu-dis-fircasi-1
2. En az 2 dakika kuralına uy! Detaylı bir diş fırçalama için en az 2 dakikanı ayırman gerekiyor. Florürlü diş macunu ile dairesel hareketlerle dişlerini fırçalayarak kötü kokudan kurtulabilirsin. Tabii elektrikli diş fırçaları sana ekstra bonus kazandıracak, ona göre;)

3. Dilinin pürüzlü yüzeyi, kötü nefes kokusuna neden olabilir. Çünkü ölü hücreler, besin artıkları ve bakterilere ev sahipliği yapar. Bu yüzden özellikle dilinin arka yüzeyini fırçalama yoluyla temiz tutmaya özen göster. Günlük diş fırçalama rutinine dilini fırçalamayı ilave edebilirsin!

4. Ağzın özellikle sabahları kötü kokuyor olabilir. Bunun nedeni tükürük salgısının gece boyunca azalmasıdır. Bu yüzden gün boyunca tükürük üretimini artıracak yöntemler deneyebilirsin. Gün içinde bol su içmek, sakız çiğnemek, bu konuda en bilindik yöntemlerdir.

agis-kokusu-3
5.
Sana taze nefes sunacak bazı gıdalar olduğunu duymuş muydun? Örneğin nane, fesleğen, maydanoz gibi kokulu bitkiler, kötü kokuları maskeleme konusunda sana yardımcı olur. Ayrıca portakal yüksek C vitamini katkısı dışında sana hoş ve freş kokusu ile taze nefes sunar. Yoğurt bağırsak bakterilerini yenileyici özelliği ile sana sağlıklı bir ağız sunar. Kereviz ve havuç, kötü kokuları bastırmana yardımcı olur.

6. Soğan, sarımsak gibi keskin kokusu olan gıdalardan, özellikle özel günlerde kaçın. Bu tür gıdaları çiğ tüketmek yerine pişirerek yemeye çalış. Yediğin zaman, diş arasına girme ihtimaline karşın mutlaka diş ipi kullan.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here