“Küçük Farklılıklar”ı görebilmek için…

0
317

İstanbul’un en sevdiğim tarafı, bir vapura atlayıp bambaşka bir kıtada, bambaşka sokaklarda dolaşmaktır. O sokaklar ki, en sevdiklerimdir. O sokaklara çıkan Tünel’ler, o sokakların kesiştiği Kuledibi, Pera… Başımı alıp alıp kaçtığım, bir yere yetişme telaşım yoksa yürümeyi tercih ettiğim o sokaklar…

İşte, hazır İstanbul’dayken, hazır hava da öyle çok ısınmamışken, bir gideyim oralara dedim. Hem biraz havasını soluyayım hem de bir iki sergi gezeyim diye geçirdim aklımdan.

nesrin-kucuk-farkliliklar-sergi-5
Aslına bakarsan öyle planlı programlı bir şey de değildi. Vapura binene kadar nerede, ne sergisi olduğuyla bile ilgilenmedim. Kafamdaki düşünce, “Ne çıkarsa bahtıma”ydı. Ama vapurda kendi kendimi ikna edip sevgili can yoldaşım, olmazsa olmazım, akıllı telefonuma soruverdim: “Mesela Pera’da, ne var kuzum?” dedim. Gelen cevap yüzümde kocaman bir gülümseme oluşturdu. Gözlerim parıldadı adeta.

nesrin-kucuk-farkliliklar-sergi4
Sergilerden biri -ki itiraf edeceğim en ilgimi çekeni oldu- Grayson Perry’nin “Küçük Farklılıklar” isimli sergisiydi. Özellikle 2003’te kazandığı Turner Ödülü’yle oldukça ses getiren biriydi. Turner Ödülü, İngiltere’nin en saygın modern sanat ödülü olarak bilinir ama Avrupa’nın sanat Oscar’ı demek de yanlış olmaz. Özetle mühim bir ödüldür. Öyle önüne gelene verilmez;)

Üstelik Perry, kişiliği ile de oldukça dikkat çekici biri. Boş zamanlarında kadın giysileriyle dolaşıyor, evli ve bir kızı var. Oyuncak ayısı Alan Measles ise, nerdeyse onunla özdeşleşmiş bir başka karakter. Hatta ondan daha bile meşhur olabilir;)

nesrin-kucuk-farkliliklar-sergi-3İşte şimdi, bu ilginç insanla tanışma vaktim gelmişti. Biraz heyecan yaptım. Bir koşu Tünel’e binip soluğu Taksim’de aldım. Yürüyerek Pera’ya geçtim ve 5. katında muhteşem bir kapının önünde öylece kalakaldım. Kalakaldım, çünkü o şaşkınlığı, keyfi, daha ileri gideceğim ilk görüşte aşkı, yani “ilk görüşü” olabildiğince uzun tutmak istiyordum.

Karşımda, o büyülenip kaldığım duvarda koskocaman bir harita vardı. Gerçekler ve İnançların Haritası. İşte sergiye de bu haritayla başladım. Ardından bir sürü başka harita geldi… O koskocaman haritanın yanında Wolthemstow Halısı, esiri olduğumuz markaları sıralıyordu… Ve tüm sergi genelinde gerçeği, bugünü, hayatımı, inançlarımı, düzeni sorguladım. Yer yer güldüm, yer yer canım acıdı dünyanın durumunu düşünüp… Neler için seçim yaptığımızı düşündüm… Reklamları, tam da seçimler yaklaşırken verilen kavgayı düşündüm…

Bir İngiliz’in Haritası kocaman kocaman gülmeme sebep oldu. Sonra bir köşeyi döndüm ve Alan Measles tam karşımdaydı… Gördüğüm hiçbir öğenin yanından “gördüm, bitti” diyerek geçemedim. Her birini tek tek okuyayım, didik didik edeyim istedim. Tek bir sözcük kaçırmadan… Ola ki kaçırırsam diye de her bir açıdan fotoğraflarını çektim. Tekrar açıp okuyayım, atladıklarımı yakalayayım diye…

nesrin-kucuk-farkliliklar-beaton-giriş-kapısı
Düşüncelerden, kendi içimdeki sorgulamalardan bitap düşmüş bir halde merdivenleri inerken Pera Müzesi 3. katta beni bambaşka bir dünya bekliyordu. Vakit, Cecil Beaton’ın gözünden dünyaya bakma vaktiydi.

Peki Beaton kimdir? 10 parmağında 10 marifet olan bir portre ve savaş fotoğrafçısı. Özellikle ünlü kişilere ait portreleri ve Vogue’la Vanity Fair için yaptığı kapak çekimleriyle dikkat çekmiş.

nesrin-kucuk-farkliliklar-beaton
İşte Grayson Perry sergisinden çıkıp kendimi o ışıltılı dünyanın, Beaton’ın çektiği portrelerin içerisinde buldum. Tanıdığım, hatta sevdiğim yüzleri bir de Beaton’ın objektifinden görmek, sanki başka bir yönlerini keşfediyormuşum hissi yarattı. Dünyayı ve kendimi sorgulamayı bırakıp, o düşüncelerden biraz sıyrılıp, dinlendim… En çok sevdiğim karelerse, dinlemekten bıkmadığım Rolling Stones, Andy Warhol, Marilyn Monroe ve ilk aklıma gelen birkaç modelden biri olan Twiggy kareleri oldu…

Uzun lafın kısası, her iki sergiyi de 26 Temmuz’a kadar mutlaka gezmelisin. Cuma günleri 18:00 – 20:00 arası ücretsiz gezebileceğini de unutma;)

Şimdiden iyi seyirler…

Fotoğraflar: NESRİN YÜCETÜRK

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here