Havuz problemi vajinal kaşıntıya ev yapımı 10 çözüm

0
6446

1 Haziran itibari ile yaz mevsimi resmi olarak başladı. Bu da demek oluyor ki havuz ve deniz zamanı da artık geldi! Tabii her şey iyi güzel de özellikle havuza girmek pek çok riski de beraberinde getirir. En sık rastlanan sorun, kuşkusuz vajinal kaşıntı ve yanma problemleridir. Bakteriyel ve mantar enfeksiyonları yüzünden yaşanan vajina kaşıntısı, tahriş ve yanma sorunları, özellikle akıntı ve koku da varsa yaz sıcaklarında iyice çekilmez hal alır. Bu yüzden çaresine bakmakta, en kısa sürede doktora gitmekte yarar var. Bu esnada evde kendin de bir şeyler yapıp bu rahatsızlıkların ilerlemesinin önüne geçebilirsin Hep17 Kızı.

İşte vajinal kaşıntısı, yanma ve tahrişlerin üstesinden gelebilmene yardımcı olabilecek 10 pratik çözüm…

1. Elma sirkesi
Elma sirkesi antibakteriyel bir özelliğe sahip olduğu için vajina kaşıntısına iyi gelir. Ayrıca elma sirkesi vajinanın doğal pH dengesini sağlamasına da yardımcı olur. Ilık bir bardak suyla 2 yemek kaşığı organik elma sirkesini karıştır ve birkaç gün, günde iki kez hassaslaşan bölgeyi yıka. Ayrıca, ılık bir bardak su, 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı doğal balı karıştırıp günde iki kez içebilirsin.

elmasirkemansetSEN DE BİR ORGANİK KIZSAN SİRKE İLE YAPABİLECEKLERİNİ MUTLAKA BİLMELİSİN;)

vajina-kasinti-kızsal-sorun-manset
2. Soğuk
kompres
Vajinal kaşıntısına hemen yanıt veren çözümlerden biri de soğuk kompres uygulamak. Soğuk bu bölgeyi uyuşturacağı için rahatlamana yardımcı olur. Bunun için bir beze birkaç buz küpünü sarıp hassas bölgeye koy. 30 saniye sonra ufak bir mola verip tekrarla. Kaşıntı geçene kadar bu işlemi uygula. Ayrıca soğuk suyla hassas bölgeyi günde birkaç kez yıkayabilirsin.

3. Tuzlu su banyosu
Tuzlu su banyosu da kaşıntıyı rahatlatabilir. Tuz enfeksiyona neden mikropların büyümesini engeller kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Bunun için bir bardak suya 1 çorba kaşığı tuz ekle ve hassaslaşan bölgeyi bu suyla yıka. Ayrıca yarım fincan tuz koyduğun küveti ılık suyla doldurup 10-15 dakika kadar çömelme pozisyonunda bu suda oturabilirsin. Bu işlemi günde birkaç kez 2 gün süreyle yap. Ama cildinde açık bir yara varsa tuz kesinlikle kullanmamalısın, ona göre.

vajina-kasinti-kızsal-sorun-1
4. Yoğurt

Evde mayalanmış, şekersiz yoğurt, vajina etrafındaki kaşıntı ve yanmanın durmasına yardımcı olur. Yoğurt içindeki aktif kültürler vücuttaki enfeksiyonun yayılmasını kontrol altına alır. Ayrıca maya, kötü bakterileri öldürdüğü gibi, iyi bakterilerin büyümesine yardımcı olur. Bir tamponu yoğurda batır ve ve 2 saat kadar kullan. Günde iki kez bu işlemi yapabilirsin. Ayrıca her gün bir bardak kadar yoğurdu şekersiz olarak yiyebilirsin.

5. Sarımsak
Sarımsak, antibakteriyel özelliğinin yanı sıra kötü bakterilerin ölmesini kolaylaştıran doğal bir antibiyortiktir. Ayrıca bağışıklık sistemini geliştirir, vücudun enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olur. Bunun için 1 çay kaşığı E vitamini yağı ile birkaç damla sarımsak yağını karıştırıp hassas bölgeye sür. 10 dakika beklettikten sonra yıka. Birkaç hafta günde iki kez bu işlemi uygulayabilirsin. Ayrıca çiğ sarımsağı yiyebilirsin de…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here