Utanmadan cinsellik ve seksi konuşma yolları

0
14104

Cinsellik, seks hakkında konuşmak gençler açısından en utanılan konuların başında geliyor. Kafamızdaki bazı soru işaretlerinin yanıtını bulmak için kimselerle konuşamaz, danışamayız. İnternetten bulduğumuz bilgiler de her zaman doğru olmayabilir. Sağlıklı bir cinsel gelişim ve ilişki için çıkmaza girmeden, en doğru bilgilere nereden ulaşabileceğine bakalım, seksi çok da kafamızda büyütüp bir doğaüstü bir olay haline sokmayalım! Bunu nasıl mı yapalım? İşte yüzün kızarmadan, dilin damağın kurumadan, kısacası utanıp sıkılmadan cinsellik ve seksi konuşma yolları…
1. Öncelikle cinselliği, cinsel ilişkiyi çok da kafanda büyütme Hep17 Kızı! Yıllarca bakire kalmış olsan bile, cinsellik günlük yaşamın bir parçasıdır. Sorumlu bir birey olarak, cinselliğin sağlıklı her bireyin hayatında olduğunu sakın unutma. Bu konuyu kapalı bir kutu haline getirip aklındaki soru işaretlerini birer mit haline dönüştürmek sana cahillikten başka bir şey kazandırmaz.

2. Evet, cinsellik hakkında konuşmaya utanıyorsun! Cinsel bilgilerin diğer konular gibi aynı şekilde ele alınmadığını da biliyoruz. Ama aklındaki önemli soruların cevabını bulmak için, sen yine de soru sormaktan çekinme. Sonuçta her sorunun mantıklı bir açıklaması olduğunu sakın unutma!

cinsellik-konusmak-2
3.
Cinsel eğitimin sadece üreme, heteroseksüel konular, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hamilelik gibi konular olduğunu düşünme. Elbette bunların her biri önemli. Ama cinsellik daha pek çok önemli konuyu daha içinde barındırır. Cinselliğin kişisel ve soyolojik olarak pek çok ayağı vardır. Akındaki konuları ve soru işaretlerini okulda öğretmenlerine soramasan bile, en azından rehberlik öğretmenine danışabilirsin. Bilmediğin bir konu yüzünden günleri kendine zehir edeceğine, sor ve kurtul. Bu konuda sana yüzlerce örnek verebilirim. Örneğin bir arkadaşımın erkek kardeşi, bir kızı öpünce onun hamile kalacağını bildiği için günlerce yemek yiyememiş. Arkadaşım kardeşinin durumunu biraz araştırınca mutsuzluğunun nedeni ortaya çıkmış. Tabii öğrendikleri karşısında arkadaşım da, çocuk da şok yaşamış;)

cinsellik-konusmak-34.
Ailenle cinsel yaşam konusunda konuşmaktan çekinme! Tamam konu seks olunca sen çok utanıyor ve bazı şeyleri kendine bile sormaktan çekiniyorsun. Ama şuna inan ki, anne ve baban sana yardım etmeye her zaman hazır. Örneğin “eşcinsel nedir” diye bir soru sorman, seni terbiyesiz bir kız yapmaz. Aksine güvenip konuyu ilk onlara danıştığın için anne ve baban mutlu olacaktır. Bu tarz konuları bir film, talk show, dizi izlerken yeri geldikçe sorman, senin onlarla konuşabilmeni kolaylaştırır.

5. Örneğin prevervatif hakkında annenle konuşmak gerçekten sana zor ve utanç verici geliyorsa, sen de güvendiğin ve kendini yanında rahat hissetiğin bir akrabana danışabilirsin. Teyzen, abin, kuzenin ya da bir aile dostunuz, sana en doğru yanıtı verecektir; ona güven!

6. Online olarak cinsellik hakkında sorularına yanıt bulabilirsin. Ama bunu, anne ve babanın izni altında yapman en iyisi olacaktır. Onların bilgisi doğrutusunda yapacağın araştırmalar ile aklındaki soru işaretlerini silebilirsin. Özellike Vikipedi, bu konuda son derece yararlı bilgi ve resimler içeriyor. Ama dediğimiz gibi, başın derde girsin istemiyorsan, anne ya da babanla ne araştırdığını mutlaka paylaş Hep17 Kızı!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here