FanFiction hikayeni yaz, Wattpad’i birbirine kat

0
1371

Wattpad, artık hepimizin hayatında! Hayal dünyamızın sınırlarını zorlayan Wattpad, gerek okuyucu gerekse yazar olarak vazgeçilmezimiz. Wattpad’de en sevdiğimiz konular ise, kuşkusuz fanfiction, yani fan kurgular! Fanfiction ile sevdiğin bir yakışıklı kah Vini Uehara, kah Harry Styles’ın bedeninde hayat buluyor, ortaya rengarenk hikayeler çıkıyor. En ünlü kitaplar, filmler, televizyon şovları, çizgi filmler, Wattpad’de fanfiction kahramanları! Dünyaca tanınmış yıldızların bilindik hikayelerini dilediğin gibi değiştirme özgürlüğü sunan bu hikayeler, Wattpad’in de en çok okunanları arasında! Peki, sen de fanfiction bir hikaye yazmaya ne dersin? Tabii en çok okunanların içinde yer alacak bir hikaye olmalı bu! O halde Wattpad’de fanfiction yazma taktiklerine bakalım, seni bu dünyanın 1 numarası yapalım!

fanfiction-4
1.
Öncelikle çevrende edebiyatla ilgilenen yakınlarınla konuş. Onların yorum ve düşüncelerini alman sana hikayenin geneli ve detaylarıyla ilgili birçok fikir verebilir.

2. Yazacağın hikayeye uygun daha önce okuduğun bir kitap, film, tv dizisi veya çocukken izlediğin bir çizgi filmi düşün. Bunlardan herhangi biri, sana hakkında hikaye yazacak ilhamı verebilir.

3. Eğer yazacağın hikayenin orijinalini okumadıysan veya izlemediysen ne duruyorsun? Örneğin bu bir filmse daha bir göz alıcı şekilde izle; bu filmde karakterlerin nasıl düşündüğüne, olaylar karşısında nasıl davrandığına dikkat et. Karakterler ve konuyla ilgili notlar al. Ayrıca bu devam eden bir seriyse internetten karakterler hakkında daha detaylı bir araştırma yapabilirsin.

fanfiction-5
4.
Unutma. fanfiction yazacaksan filmin veya kitabın orijinal tadından uzaklaşmamalısın. Genel hikaye orijinaliyle farklı olmak yerine devamı niteliğinde olmalı. Böylece kitabın veya filmin fanları yazdığın wattpad hikayesine ilgi göstereceklerdir. Çok farklı bir hikaye fanlar tarafından belki çok da ilgi çekmeyebilir.

5. Karakterlerle oynayabilirsin ve bu sana alternatif birçok olayın kapısını aralayabilir. Örneğin hikayedeki karakter orijinal hikayede kötü bir çocuk mu? Bunun yerine sen o karaktere biraz iyi nitelikler verebilirsin ve hikaye bir anda başka bir yöne gidebilir.

6. Dikkat etmen gereken önemli bir nokta da kendi davranış ve düşünme biçimini karakterlere uygulamaman. Unutma, bu yeni yazarların çok sık düştüğü bir hatadır.

fanfiction-2
7.
Fanlar çiftleri severler. Hikayene her zaman gerekli dozda romantizm ve aşk koymalısın.

8. Bir kağıda hikayedeki karakterlerin özelliklerini ve davranış biçimlerini yaz. Elinde böyle genel bir plan olursa yazacağın hikaye boyunca karakterlerin daha inandırıcı olur.

9. Seçeceğin orijinal film veya kitaptaki olaylar ve karakterler hakkında kendine sorular sor. Örneğin ‘Şu karakter ölmeseydi neler olurdu?’ veya ‘X ve Y karakterleri birbirlerine aşık olsalardı nasıl olurdu’ gibi sorular, pek çok fikir üretmene yardımcı olur. Veya seçtiğin film veya kitaptaki zaman periyodunu değiştirerek bambaşka bir arka plan yaratabilirsin. Örnek olarak ‘Alacakaranlık’ filminin 1950’lerde geçtiğini bir düşünsene.

fanfiction-1
10.
Hikayeni birinci tekil şahıs ya da üçüncü tekil şahıs ağzından mı anlatacaksın? Buna başta karar vermelisin. Birinci tekil şahıs ağzından yazacağın hikaye “Onunla, tatile gittiğim günün ilk sabahında tanıştım…” gibi bir şekilde akacaktır. Üçüncü tekil şahıs açısından yazacaksan “Onunla tatile gittiği günün ilk sabahında tanışmıştı” diye devam edecektir. Birinci tekil şahıs ağzından anlatımının bazı sınırlamaları olacaktır. Ana karakterin gördüğü ve bildiği şeylerin dışında bir şey bilemezsin. Üçüncü tekil şahıs ağzından yazdığında ise ana karaktere bağımlı olmadan her bir olayı ve ayrı mekanlarda geçen farklı durumları rahatlıkla anlatabilirsin. Hikaye yazarken en rahat yol budur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here