Kistik akne için 10 doğal çözüm

0
13885

En bela akne türlerinde olan kistik akne, hem varlığı ile canımızı acıtır hem de görüntüsüyle canımızı sıkar. İçindeki iltihap yüzünden cilt hasarlarına bile yol açabilen kistik akne ile bilinçli olarak mücadele etmek gerekir. Ama üzülme Hep17 Kızı! Kistik akne ile savaş silahların var! Üstelik en doğal yollarla! Elbette öncelikle sağlıklı bir yaşam tarzı ve iyi bir cilt temizliği yapman şart! Bunun içinse pahalı bakım ürünlerine sahip olmana hiç gerek yok! Basit ev yapımı çözümleri içten ve dıştan kullan, kistik akneyi yok et;)

Kistik akne için ev yapımı 10 çözüm

En pis akne türlerinde olan kistik akne, hem varlığı ile canımızı acıtır hem de görüntüsüyle canımızı sıkar. İçindeki iltihap yüzünden cilt hasarlarına bile yol açabilen kistik akne ile bilinçli olarak mücadele etmek gerekir. Ama üzülme Hep17 Kızı! Kistik akne ile savaş silahların var! Üstelik en doğal yollarla! Elbette öncelikle sağlıklı bir yaşam tarzı ve iyi bir cilt temizliği yapman şart! Bunun içinse pahalı bakım ürünlerine sahip olmana hiç gerek yok! Basit ev yapımı çözümleri içten ve dıştan kullan, kistik akneyi yok et;)

1. Zerdeçal
Kistik akne için zerdeçal en iyi çözümlerden biridir. Çünkü zerdeçal, doğal bir ağrı kesicidir. Ayrıca, doğal bir antiseptik enfeksiyon gidericidir de…

Bunun için 1 veya 2 çay kaşığı kadar zerdeçal tozuna, macun kıvamına gelinceye kadar su ekle. Daha sonra birkaç damla susam yağı ilave et ve iyica karıştır. Bu karışımı kistik aknenin üzerine sür ve 1 saat kadar açıkta beklet! Sonra ılık su ile yıka. Bu macunu birkaç gün boyunca günde bir veya iki kez kullan.

Zerdeçal, kistik akne için içten de çözüm olabilir. Ilık bir bardak süt içine yarım çay kaşığı zerdeçalı ekle ve karıştır. Sonra da afiyetle iç. Bu karşımı günde iki kez içebilirsin.

kistik-akne-sivilce-4
2. Elma sirkesi

Elma sirkesi kistik akne için yaygın olarak kullanılan ev yapımı çözümlerdendir. Fazla yağı alarak akneyi iyileştirmekle birlikte ağrısını da azaltır. Elma sirkesi, cildi temizlerken pH seviyesinin dengelemesine de yardımcı olur.

Bunun için elma sirkesi ile eşit miktarda suyu karıştır. Bu çözeltiyle bir pamuk yardımıyla akneli bölgeyi temizle. Yaklaşık 15 dakika sonra yıka. Bu işlemi birkaç gün, günde iki kez tekrarlayabilirsin.

Ayrıca ılık bir bardak suya biraz elma sirkesi ve 1 çay kaşığı bal ekle. Günde bir veya iki kez bu karışımı içebilirsin. Bu ev yapımı tonik kistik akne ve diğer cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

3. Çay Ağacı Yağı
Çay ağacı yağı, kistik akne gibi cilt sorunları için başka bir çözümdür. Cilde kolayca nüfuz eden bu özel yağ, gözenekleri dezenfekte ederek sivilcenin kurumasına yardımcı olur.

Bir pamuk üzerine birkaç damla çay ağacı yağı damlat ve kistik akne üzerine hassas hareketle sür. Birkaç saat veya uyurken tüm gece boyunca açıkta bırak. Eğer hassas bir cilde sahipsen yağı su ile sulandırarak aynı işlemi tekrarlayabilirsin.

Alternatif olarak, 1 çay kaşığı organik bala 4- 5 damla çay ağacı yağı ekle. Etkilenen alana doğrudan uygula ve 15 dakika bekletip durula.

Bu tarifleri bir hafta boyunca günde bir kez kullanabilirsin. Ama tabii çağ ağacı yağını alerjik bir etkisi olduğu için öncesinde vucudunun başka bir bölgesinde deneme yapmanda fayda var.

kistik-akne-sivilce-15. Karbonat
İçeriğindeki soda nedeniyle antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan karbonat, kistik akne için bir başka ev yapımı bileşen.

Karbonat, pul pul dökülen ölü hücreleri ve onların neden olduğu tıkanmış gözenekleri temizler. Ayrıca cildin pH seviyesini dengelediği için cildinin ışıl ışıl parlamasına yardımcı olur.

Bunun için 1 çay kaşığı kadar karbonatı yeterli miktarda salatalık suyu ile macun haline getir. Eğer salatalık suyu yoksa, sadece su da kullanabilirsin. Macunu etkilenen alan üzerine uygula! Birkaç dakika sonra da ılık su ile durula. Haftada 1 veya 2 kez uygulayabilirsin. Tabii karbonattan sonra yüzünü nemlendirmeyi sakın unutma.

4. Fuller Toprağı
Bir kil türü olan fuller toprağı, cildi aşırı yağdan ve ölü hücrelerden arındırır, temizler, pürüzsüzleştirir, Hatta oluşan akne izlerinin görünümünü de azaltır.

Bunun için 1-2 çorba kaşığı fuller toprağını yeterli miktarda su ile karıştır. Üzerine yarım çay kaşığı bal ilave et ve yüzüne uygula. Yüzünde kendi kendine kurumasına izin ver. Sonra da su ile yıka. Haftada bir veya iki kez bu karışımı uygulayabilirsin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here