Şekersiz hayat, oh ne rahat;)

0
938

Şeker detoksuna var mısın Hep1 Kızı;) Bunu başarabilirsin. Ve üstelik şeker detoksunu yapmak zorundasın! Neden mi? Evet, şeker hayatımızdaki en lezzetli gıdalardan biri. Ayrıca yendiğinde bize hızlıca enerji ve büyük bir mutluluk verir. Ama aynı zamanda son derece bağımlılık da yaratır. Bu yüksek enerji sonrası aşırı halsizlik ve yorgunluk yapması da cabası. Şekerin zararları bu kadar mı? Cildimize zarar verir, obezite ve diyabet de dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açar, erken yaşlanmaya neden olabilir.

Bu yüzden eğer sen de harçlıklarının büyük bir kısmını dondurma, çikolata ve şekerlemelere harcıyorsan hemen bir şeyler yapmalısın.

sekersiz-hayat-katy-perry-2
Porsiyon kontrolü
Yemeklerde protein içermeyen nişastalı sebzeleri, rafine edilmemiş karbonhidratları tercih edebilirsin. Örneğin yaban havucu, patates ve havuç ile birlikte brokoli ve ıspanak gibi yeşil sebzeleri yiyebilirsin. Protein için yağsız hindi etini, yumurta, balık ve fasulyeyi bolca tüketebilirsin. Kepekli ekmek çeşitleri de tokluk hissini en üst seviyede tutar.

Kahvaltıyı atlama
Saat 11’e kadar kahvaltı etmemek, hele hele öğle saatlerine kadar hiçbir şey yememek, şeker yeme ihtiyacını artırır. Ayrıca kahvaltıda roka, fındık, meyve, kepekli ekmek, haşlanmış yumurta ve yoğurt yemek şeker isteğini azaltır.

sekersiz-hayat-katy-perry-5
Şekersiz aperatifler
Öğün aralarına şeker yerine lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıkları koyabilirsin. Süzme peynir ve avokado bu konuda en iyi seçim olacaktır. Üzüm ve muz ise şeker bakımından çok yoğun olduğu için bu iki meyveyi şeker diyetin boyunca yemekten kaçın.

Yararlı bakterileri kap
Yüksek şekerli ve bol nişastalı gıdalar kötü bakterileri çoğaltır. Bu yüzden sen, daha çok evde mayalanmış yoğurt ya da probiyotik yiyecekler tüketmeye çalış.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here