Kral ve kraliçelerimiz

0
233

Kötü bir yaz geçiriyoruz. Kötü şeyler oluyor, sağımızda solumuzda…

Sanki kötü kötüyü çekiyor…

Kötü haberler birbirini izliyor ve belki bir iki tane iyi haber arada kaynayıp gidiyor. Zaten iyi haberlerin niteliği de kıyaslandığında kötülerin yanında belki birer hiç gibi duruyor.

Hiç gibi durmasın, biz de biraz enerji ve güç sahibi olalım diye güzel şeyler arayıp bulmaya çalışıyorum…

nesrin-kedi-9
İşte bu hafta da beni tek mutlu eden haber Wall Street Journal’dan geldi. Hem de öyle aralarda derelerde değil. Sayfayı açar açmaz, ana sayfasının tam orta yerinde, İstanbul hakkında bir haber gözüme ilişiverdi. Öyle ekonomi, Suriye, savaş, politikacılarımızın dedikleri gibi konular üzerine bir haber de değil üstelik…

nesrin-kedi-5
Şu günlerde yapılabilecek tek keyifli haberi yapıp bütün dünyaya İstanbul’un kedilerini tanıtmış…

Bir İstanbullu kedisever olarak sanki Wall Street Journal’ın manşetinde bizzat yer alıyormuşum hissine kapıldım J

Üstelik bana “Kedi mi, köpek mi?” diye sorulduğunda hep “köpek” cevabı veren biri olduğum halde. Bundan 7 sene öncesine kadar evinde kedi besleyen arkadaşlarıma “Delisiniz, köpek dururken kedi de nedir?” derdim. Derdim demesine, ama işte o zamanlarda büyük konuşmamak gerektiğini bilmiyordum. Kedilerle de bir derdim yoktu aslında. Sadece köpekleri daha çok seviyordum.

Sonra ne değişti hayatımda?

nesrin-kedi-8
Bir arkadaşım, bir bayram günü, böğüren bir spor çantayla birlikte kapımızdan içeri giriverdi. Evet evet doğru okudunuz; böğüren bir çanta! Çantayı dikkatle açtığımızda içinden kocaman bir kafa çıktı. Böğürtünün kaynağı olan kafa. “Böğürtü” diyorum çünkü miyavlama falan değildi o ses. Çantadan çıkınca biraz rahatlamış olmalı ki, bir müddet kedi gibi miyavladıktan sonra evi tanımak üzere turlara başladı.

Ama biz, sevdiğim adamla birlikte şoktaydık. Nasıl yani? Bizim mi şimdi bu? Ne ki bu? Nasıl bakacağız ki?

Daha önce balık dışında hayvan bakmamış bir adamla, köpek dışında hayvan bakmamış bir kadın; bir kedi karşısında çok bilinmeyenli bir denklem çözüyormuşçasına donup kalmıştık.

nesrin-kedi-6
İlk yapılması gereken parantezin içerisindekileri çözmekti. Ve parantezin içerisinde bir boşluk vardı. İsmi yoktu çünkü. Önce isim konmalı ve parantezler kalkmalıydı. O kolaydı. Hemen “Tequila” deyiverdik. Kafamda bu konuyu tamamen çözmüştüm. Kedi dişi ve “Tequila” da “a” ile bitiyor. Feminen bir isim. Uygundur dedim hemen;)

Ama parantezin dışında karekökler, eksiler, artılar; yani ne yer, ne içer, nereye tuvaletini yapar gibi sorular cirit atıyordu. Destek lazımdı!

Getiren arkadaşımız “Ben bu gece adaptasyon için burada kalayım.” dedi. Hemen sevgilimle birlikte çıkıp bayram günü açık bir petshop buldular. Gerekli araç, gereç, mama vs. alındı.

Bu arada bir heyecanla kedi manyağı olan annemi çağırdım. Telefonda anladı sesimden bir şey olduğunu. Hemen kalktı geldi. Tequila’yı görür görmez “Evladım hamile bu, doğuracak, bir de yavrularıyla nasıl uğraşacaksınız?” dedi. Ama hamile değil, sadece biraz etine dolgun, tombik bir kedicikti. Hala öyle…;)

nesrin-kedi-7
İşte, böylece hayatımıza bir kedi girmiş oluverdi.

İstanbullu bir sokak kedisi hem de… O yüzden Wall Street’in manşetindeymişim hissine kapıldım belki de…

Haberde kedilerin; 7000 senelik bir şehirde, onca imparator ve sultandan sonra şehrin gerçek kral ve kraliçeleri oldukları söyleniyor. Şehri bilmem, ama bizim evin kraliçesi olduğu kesin… Yazıda, zaten yeterince şöhret sahibi olan kedilere verilen sosyal medya desteğinden söz edilirken bir süredir sabırsızlıkla beklediğim “Nine Lives: Cats in Istanbul” belgeselinden de bahsediliyor.

nesrin-kedi-4
Haberi okudukça; adına benim en sevdiğim hesaplardan biri olan @catsofistanbul gibi Instagram hesapları açılan, filmler çekilen bu kendine has karakteristik canlıyla aynı evi paylaşıyor olmaktan bir kere daha onur duydum;)

İyi ki varsın Tequila’m! İyi ki varsınız İstanbul’un kedileri…. İyi ki varsınız da, biraz negatif enerjimizi atıp sizlerle neşeleniyoruz…

nesrin-kedi-1

 Fotoğraflar: NESRİN YÜCETÜRK

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here