Pazartesi sendromundan kurtulma yolları

0
820

Pazartesi sendromu, dünyada milyonlarca insanın yaşadığı en büyük sıkıntılardan. Güzel bir hafta sonu tatilinden sonra pazartesi günü okula gitmek (ya da çalışmaya başladığında işe) elbette sıkıntılı bir durum Hep17 Kızı. Pazartesiden cumaya haftanın beş günü rutin bir biçimde uyanmak zorunda kalmak ve rutin görevlerimizi yerine getirmek, bizi strese sokabiliyor. Tabii bu stres en çok da haftanın ilk okul günü olan pazartesi günleri ortaya çıkıyor; pazartesi sendromu olarak modumuzu yerlerde süründürüyor. Peki ne yapmalı da bu pazartesi sendromunu yok etmeli, en az seviyeye indirebilmeli;)

İşte pazartesi sendromu ile baş etmenin yolları…

1. Pazartesi aktiviteleri
Unutma, bugün pazartesi! Her pazartesi günü farklı bir etkinlikle kendini ödüllendirebilirsin. Örneğin özel bir kahve dükkanından kendine kahve ya da sevdiğin bir çikolatayı almak, uzun zamandır okumayı istediğin kitabı satın almak ve serviste okumaya başlamak bunlardan bazıları… Böylece uyanman çok daha kolay olacak.

justin-bieber-dövme-manset
2. Fondaki müziğin etkisi

Harika bir müziğin seni kendine getirmesi mümkün. Sevdiğin bir şarkıcının en sevdiğin parçalarını dinleyerek güne başlayabilirsin. Telefonuna bu şarkıları yükleyerek yol boyunca dinleyebilirsin de… Tabii seçtiğin şarkıların depresif, ağlak, seni daha çok strese sokacak parçalar olmamasına dikkat et Hep17 Kızı!

pazartesi-sendromu-2
3. Kahkaha at!

Nasıl mı? Tabii ki komik videolar izleyerek. Gülmek, pazartesi sendromunu kışkışlayacak en etkin yollardan biri. Bunun için Cem Yılmaz, Ata Demirer gibi stand-up sanatçılarının oyunlarını izleyebilir, sabah kahvaltını ederken Akıllı TV’de bebek ve hayvan videolarına takılabilirsin;)

pazartesi-sendromu-3
4. Ekstra bakım

Elinden geldiğince içinde kendini en rahat hissettiğin kıyafet ve iç çamaşırlarını giy. Örneğin sutyen seçimini doğru yap, ki gün içinde seni sıkıştırmasın;) Ya da çorabın aman ayaklarını terletmesin ya da kaşındırmasın! Hatta yüzüne yok denecek kadar hafif bir makyaj bile yapabilir, solgun görüntünden kurtulabilirsin. BB kremler bu konuda sana fazlasıyla yardımcı olacaktır;)

sutyen-secimVÜCUT TİPİNE GÖRE SUTYEN SEÇİMİ

5. Pozitif düşün
Tamam bugün pazartesi, ama dünyanın da sonu değil. Gülümseyerek güne başla! Her ne kadar o gün zor bir matematik yazılın ya da edebiyat sözlün olsa bile, günün geri kalan kısmında yaşayabileceklerini bir düşün! O yakışıklıyı göreceksin belki! Ya da hayranı olduğun sanatçının çok istediğin konserine bir bilet bulacaksın belki de;)

elma
6. Bağımlı olma

Ayılmak için ille de kahve içmek zorunda değilsin. Hatta sabahları, özellikle de pazartesi sabahları, sana enerji verecek yiyecek ve içeceklerle güne başlamayı dene. Bir kupa dolusu kahve yerine, lezzetli, supsulu ginseng yüklü bir elma yemek, inan sana çok daha iyi gelecek;)

6. Alarma dikkat
Genellikle saat alarmı, en nefret edilen ses, en yüksek tonda seçilir. Ki böylece çaldığında hemen zıplayıp kapatmak zorunda kalınsın;) Ne büyük bir hata! Oysa gerçek bir horoz sesi bile daha pozitif bir kız olarak uyanmana yardımcı olabilir. Alarmın “gürültü” olmamasına özellikle dikkat et Hep17 Kızı, ki iyice stres olma;)

pazartesi-sendromu-1
7. Hazır ol

Akşamdan her şeyini hazırla; pazartesi sabahı giyeceğin kıyafetlerini, sürüp sürüştüreceklerini, okulda ihtiyacın olanları; her şeyi… Böylece sabah sağda solda onları aramak, gardırobunun başında kıyafet ve ayakkabı seçmek zorunda kalmazsın;)

demi-makeupDEMI LOVATO’NUN #NOMAKEUPMONDAY GÜNÜ

8. İyilik yap
İnan bu hiç de zor değil;) Sabah çıktığında yaşlı bir teyzenin poşetini taşımasına yardım edebilirsin örneğin. Suriyeli çocukla annenin çantana koyduğu poğçanı paylaşabilirsin ya da… Kapınızın önündeki tatlı minnoş kediyi beslemeye ne dersin? Sen yeter ki iste;) İyilik yapmak ve başkalarını mutlu etmek sana çok iyi gelecek, emin ol!

model-form-spor-gisele
9. Spor, spor, spor

İlle de bir spor kıyafetlerini giyip ter dökmek zorunda değilsin. Spor yapacağım diye daha erken kalkmak zorunda kalıp kendini daha de strese sokma en iyisi. Ama apartmanında asansör yerine merdivenleri kullanabilir, sabah ekmeğini sen almaya çıkabilirsin örneğin.

10. Ara beni!
Sabah kalktığında sevdiğin arkadaşlarına iyi haftalar mesajları atabilir, hatta sevgilini telefonla arayabilirsin. Karşılaştığın insanlara senden büyük ya da küçük olsun, her birine tatlı gülümsemenle “günaydın” demeyi de sakın unutma! Sevdiklerinle yazışmak ve konuşmak, sana çok iyi gelecek;)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here