Örgü örmenin inanamayacağın yararları

0
861

Örgü örme mevsimi geldi! Alalım elimize şiş ve yünleri, başlayalım örmeye;) Çünkü örgü örmenin inamayacağın bir sürü yararı var! Üstelik gardırobuna müthiş bir renk ve desen katacağı da tartışılmaz bir gerçek. İşte örgü örmenin yararları…

orgu-orme-5
1. Gururunu okşar
Yumuşacık yünler, sadece tenini değil, gururunu da okşayacak. Örüg örmek çok kolay gibi görünse de, bunu bilmeyen bir sürü kız var. Ve sen onlardan biri değilsin. Örgü örmeyi biliyorsun ve kendin için, sevdiklerin için ve hatta sevgilin için her şeyi örebilirsin. Atkı, şapka, etek, hırka, dev bir şal… Bitirip kullanmaya başladığında arkadaşlarının “Aaa üzerindekini nereden aldın, çok güzelmiş” sözleriyle hangi kız gurur duymaz ki;)

ruya-kontrol-uyku-mansetRÜYALARINI YÖNET, HAYALLERİNİ KONTROL ET

2. Meditasyon etkisi
Pahalı spor salonlarına gidip meditasyon yapmana gerek kalmaz, çünkü örgü örmek de aynı etkiyi yaratır. Basit örgü yöntemleri ile gerçekleştirdiğin ritmik, tekrarlı hareketler, gevşemene, zihin ve bedenini dinlendirmene son derece yararlıdır.

orgu-orme-7
3. Bye bye depresyon
Örgü örmek, anksiyete, stres ve depresyon belirtilerini siler süpürür. Stres ve depresyon ile hızlanan kalp atışların, her şiş hareketi ile yavaşlayıp normale döner; ritmik hareketler sayesinde kan basıncın düşer. Mucizevi bir yöntem, öyle değil mi? İlaç kullanmadan, hiç para harcamadan, kimseleri üzmeden stres ve depresyonla baş etmek istersen, hemen şiş ve yünlerini kap, başla örmeye;)

orgu-orme-6
4. Motor fonksiyonlarını geliştirir
Örgü örmenin beynin tüm loblarını çalıştırdığı; görsel, duygusal zekaya katkıda bulunduğu, dikkat, planlama, hassasiyet, hareket zamanlaması, anıları saklamak gibi pek çok yönümüzü harekete geçirdiği bilimsel olarak da kanıtlanmış. Hatta parkinson hastalarına motor fonksiyonlarını geliştirebilmeleri için örgü örmeleri tavsiye ediliyor. Ayrıca bu tarz hastalıklarda örgü örmek ağrılı septomları da oyalıyor.

orgu-orme-4
5. Artrit ve tendinit hastalıklarını önler
Parmaklarda ağrı ve şekil bozukluğu olarak tanımlayabileceğimiz artrit ve tendonlarda iltihaplanma olarak özetleyebileceğimiz tendinit hastalıkları için de örgü örmek çok yararlı. Örme eylemi ile parmaklarını kullanarak hem kıkırdaklarını güçlendireceksin hem de hiç yorulmadan kendi saheserlerini yaratacaksın;)

O halde artık örgü örmeye hazır mısın? Eğer bilmiyorsan, bu konuda annenden yardım alabilir, Halk Eğitim kurslarının örgü örme bölümüne yazılabilirsin;)

kistik-akne-sivilce-11 GÜN İÇİNDE SİVİLCELERİN İÇİN NE YAPABİLİRSİN;)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here