Olumsuz duygularını kucakla, kendini tanı rahatla

0
657

Kişisel gelişim konusunda en büyük yanlış anlamalardan biri, bu gelişime kalıcı mutluluğun yol gösterdiği yanılgısıdır. Oysa kişisel gelişim sürekli mutlu hissetmek değildir. Bunun yerine durumlar karşısında gerçekten ne hissettiğinin farkında olmak ve duygularımıza nasıl tepki vereceğimiz çok daha önemlidir. Yani olumsuz duygular gerçekten çok önemli Hep17 Kızı. Acı çekmek, üzülmek, korkmak, öfkelenmek, kıskanmak, en az pozifit duygularımız kadar bizi geliştirir, büyütür, hayata hazırlar;)

Negatif duygular doğal hayatımızın bir parçası

Tıpkı gökkuşağının renkleri gibi duygularımızın da bir spektrumu var. Biz daha çok bizi hep güldüren, neşelendiren duygularımızı tercih etsek de olaylar karşısında bütün duygularımızın ortaya çıktığı durumlar var. Duygularımızı etkileyebilsek de onları kontrol edemiyoruz ve istemediğimiz duygulardan kurtulamıyoruz.

Olumsuz duygulara ne kadar direnç gösterirsek, o kadar acı çektiğimiz biliyor musun Hep17 Kızı? İstesek de istemesek de bu negatif duyguları yaşayacağız. Düşünülenin aksine bunları kabullenmek daha az acı çekmek anlamına geliyor.

Olumsuz duygular faydalıdır
Negatif duygular sadece hayatın bir parçası olmakla kalmaz; her birinin hayatımızda yer almasının iyi sebepleri de var. Korku, öfke, yaralanma, reddedilme… Tüm bunlar bazı özel durumlarda çok da faydalılar asında. Örneğin korku, hayatta kalmamıza yardımcı olur. Korkusuzluk bizi en basit örnekle trafikte karşıdan karşıya geçerken yola bakmamamıza sebep olurdu. Veya gecenin bir yarısı şehrin ıssız bir bölgesinde tek başımıza yürümek bizim için sorun olmazdı. Tüm bu tehlikeli fiziksel durumlardan kendimizi olumsuz saydığımız “korku” duygusuyla koruruz.

Bazen bu duygular en istenmeyen anlarda ortaya çıkabilir. Örneğin bizi tehlikelerden koruyan aynı korku, topluluk önünde yapacağımız bir konuşmaya engel de olabillir. Böyle zamanlarda asla korkuyu hissetmekten kaçmamalı. Bunun yerine korkuyla baş etmeyi öğrenerek bunun sadece doğal amacına hizmet etmesini sağlamalıyız.

olumsuz-duygular-1

Negatif duyguları kucaklıyoruz
1. Olumsuz duygularını “negatif, kötü” yerine “yararsız, rahatsız edici” olarak yeniden tanımla
Olumsuz duygular rahatsız edicidir, ama hatırla aslında yararlıdırlar. Eğer olumsuz duygularını kabullenmekte zorlanıyorsan onları rahatsızlık verici olarak isimlendir. Böylece onları kötü veya yalış olarak nitelendirmeyerek kabulleneceksin.

2. Duygularınla, kafanda kurduğun hikayeyi ve ona verdiğin anlamı birbirinden ayır
Bu tür olumsuz duyguları kabullenmekte zorlanmamızın nedeni, onlara yüklediğimiz anlam ve duygulardır.

“Kıskanıyorum… ve kıskançlık hissetmenin yanlış olduğunu biliyorum”

“Öfkeliyim… ve tatlı kızlar öfkeli hissetmemelidir”

Eğer bu tür yanlış inançların bizi yönlendirmesine izin verirsek olumsuz duyguları kabullenmek çok zor olabilir. Öyleyse bu tür genellemelerini objektif olarak incele ve duygularınla ayırmaya çalış.

3. Gerçek duygularını hissetmek için kndine izin ver
Duygularımız hakkındaki başka bir gerçek de onları genelde reddetme eğiliminde olmamızdır. Eğer kendimizi serbest bırakıp duygularımızı dinlersek şiddeti de azalacaktır.

4. Hissettiğin duygunun içerdiği mesajı keşfet
Hissettiğimiz bütün duyguların bir sebebi vardır. Bu sebep her zaman açık bir şekilde ortaya çıkmayabilir veya o hissettiğin konuyla direkt olarak bağlantılı görünmeyebilir. Ama sonuçta o sebep var olmaya devam eder. Olumsuz duyguların üzerini çizmek yerine, kendine ‘Bundaki ders nedir? Bu durumdan hangi tecrübeyi çıkarabilirim’ diye sor. Hatırla, olumsuz duygular içindeki yanlış giden bir şeylerin uyarısı olabilir. Duygularını araştırıp daha çok farkına vardıkça kendin hakkında daha çok şey öğreneceksin. Ve böylece iç dünyanda uyumu yakalayacaksın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here