Saçım neden uzamıyor?

0
1173

Bu, belki de biz kızların güzelliğimize dair en sık sorduğu sorudur; saçım neden uzamıyor? Hepimiz sağlıklı, kalın, ışıldayan ve tabii ki uzun saçlarımız olsun diye can atarız. Ama uzama durduğunda hayat da adeta duruverir. Saçlarımız normal şartlar altında her ay 1.5 santim kadar uzar. Eğer senin saçının daha az uzadığını düşünüyorsan bazı önlemler alman gerekebilir. İşte saçının geç uzamasına neden olan faktörler…

1. Saç kırılması
Saçın belli bir uzunluğa geldiğinde saç kırılmaları başlayabilir. Saç kırılmasının pek çok nedeni olabilir. Kullandığın şampuan ve şekillendiriciler, ısı, boya, kuruluk bunlardan sadece bazıları… Eğer saçın ayda yarım santim kadar uzar ve aynı oranda kırılrsa, o zaman saç uzaması da duracaktır. O yüzden kırıklarını aldırmanda fayda var;)

sac-neden-uzamaz-2
2. Sağlıksız saç derisi

Çeşitli kimyasallar, kirli hava gibi etkenler saç gözeneklerini tıkayabilir. Oysa saçlarını sağlıkla uzayabilmesi için saç derisinin nefes alması gerekir. Bu yüzden doğal, uçucu yağlar içeren saç ürünleri kullanmaya özen göster. Saç şekillendiricileri kullanman gerektiğinde günün sonunda saçını mutlaka yıka ki saç derin nefes alabilsin.

3. Saç çatallaşmaları
Saçlarının uçları tırtık tırtık olup çatallaşmaya başladıysa bu bölümleri kuaförüne temizletmende fayda var. Saç uçlarındaki bu yarılmalar, saçının uzamasını engeller. Çünkü tırtıklanan saç uçları bir süre sonra kırılmaya başlar. Saçlarını 10-12 haftadan sonra mutlaka kestirmeli, bu kırıkları temizletmelisin. Yoksa saçım neden uzamıyor diye çok ağlarsın:)

4. Yaş faktörü
Evet, bu madde seni çok ilgilendirmese bile ilerleyen yaş ile birlikte saçlarının uzaması, dökülen saçlarının yerine yenisinin çıkması daha zor olur. Çünkü yaşla birlikte kafa derisindeki yağ üretimi de azalır. Ama aşırı yorgunluk ve stresin, her ne kadar fiziksel yaşın küçük olsa da duygusal yaşlanmaya neden olabileceğini sakın unutma. Bu yüzden sık sık kafa masajı ve saç maskeleri ile kendini şımart.

sac-neden-uzamaz-1
5. Isı ile şekillendirme
Kırılma, çatallaşma, kuruluk ve dökülme gibi saç hasarlarına en çok neden olan etkenlerin başında, ısı ile saç şekillendirme gelir. Eğer ısı ile saçını şekillendirmek zorunda kalırsan, saçının zarar görmesini engellemek için nemlendirici ürünler, spreyler ve koruyucu serumlar kullanmayı ihmal etmemelisin.

6. Genetik faktörler
Nasıl ki gözümüz, ellerimiz ve hatta duygularımız ailemize benziyorsa, saçımızın yapısı da benzeyebilir. Her bireyin saç uzaması döngüsünün farklı olduğunu sakın unutma;) Saçımızın uzamasını pek çok neden etkiler, ama saç uzama döngüsünü genlerimizin belirlediğini de bilmelisin!

sac-neden-uzamaz-3
7. Yanlış beslenme
Yediğimiz her şey bizim cildimizi ve saçımızı etkiler. Vitamin eksikliği, bazı ciddi saç sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden saçım neden uzamıyor diye şikayetlere başlamdan önce her türlü vitamin ve mineralin yer aldığı besinleri öğünlerinden eksik etme, bol bol su içmeyi unutma!

8. İlaç tedavileri
Bazı sağlık sorunların varsa ve o veya bu nedenle birtakım ilaçlar kullanıyorsan, saç uzaması durabilir. Özellikle alerji ve hormonal bozukluklar, saçımızı son derece etkiler. O yüzden mutlaka bir uzamana danışarak vitamin B12 ve çinko ile saç kaliteni yükseltebilirsin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here