Cep telefonu kullanma adabı

0
962

Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar adeta gözümüz, kulağımız gibi oldu. Her yeni model çıktıkça yenisini almak, içini günlük hayatımızı kolaylaştıracak uygulamalarla doldurmak, sosyal ağlara bağlanmak ve her an bağlı olduğumuzu bilmek istiyoruz. Peki cep telefonumuzu kullanırken zaman zaman da olsa çevremizdekiler karşı saygı sınırını aşıyor, bu sınırı zorluyor olabilir miyiz? O zaman cep telefonu kullanma kılavuzuna bakalım, görgü kurallarına uyalım.

Kapat ve tadını çıkar!
Cep telefonu kullanırken görgü kuralları sınırını zorlayanların başında tiyatro veya sinema izlerken telefonunu kapatmayanlar gelir. Genellikle herkes cep telefonunu sinema ve tiyatro başlar başlamaz sessiz moduna alır, ama gösteri boyunca arada bir de olsa kontrol etmeden duramaz. Tamam belki telefonun sesini susturarak etrafı rahatsız etmediğini düşünebilirsin, ama özellikle sinemada o karanlıkta birden parlayan ekran çevrendeki birçok insanın bir anda filmden kopmasına neden olur. En iyisi gösteri başlamadan önce telefonunu tamamen kapatmak!

cep-telefonu-akilli-telefon-kullanma-1
Anı yaşa, telefonuna gömülme

Benzer şekilde gece arkadaşlarınla dışarı çıktığında veya izlemek istediğin konsere gittiğinde her anı kaydetmek ve daha sonra da sosyal medyada paylaşma dürtüsü sık sık seni de esir alıyor mu? Tabii ki birkaç fotoğraf veya video çekmek gayet doğal, fakat tüm geceyi kaydetmeye, yaşadığın anı kaçırmaya da gerek yok. Kaydettiğin görüntüleri sonra da paylaşabilirsin. Birlikte eğlenmeğe gittiğin arkadaşlarınla arana cep telefonunun girmesine izin verme ve keyifli saatlerin sonuna kadar tadını çıkart.

Telefonunu yüz üstü bırak
Arkadaşlarınla bir kafedesin. İçinizden biri sohbetinizin ortasında sürekli cep telefonunu kontrol ediyor ve herkesin dikkati dağılıyor. Herkesin böyle telefon bağımlısı bir arkadaşı vardır. Gelen mesaj ve e-postalara hemen cevap vermek zorunda hisseden, Instagram’a yeni düşen bir fotoğraf var mı diye merak eden bu tür arkadaşların bir an önce o telefonlarını ters çevirip yüz üstü bırakmaya ihtiyaçları var, çünkü bu durum masadaki diğer herkese karşı yapılan büyük bir saygısızlık. Sosyal medya ve mesajlar bekleyebilir. Önce arkadaşlar!

Konuşmanı kendine sakla
Metroda, otobüste veya bir kafede telefonun çalabilir. Tanımadığın insanların karşısında yüksek sesle, onları hiç ilgilendirmeyen konulardan bahsetmen nasıl da itici, bilemezsin. Eğer önemli bir görüşmeyse bulunduğun ortamdan uzaklaşıp konuşabilir, eğer bu mümkün değilse daha kısık bir sesle konuşup görüşmeyi elinden geldiğince kısa kesebilirsin. Bu, kesinlikle daha şık bir hareket olacaktır!

cep-telefonu-akilli-telefon-kullanma-2
Cep mesajlarında ne söylediğine dikkat et!

Eğer bir kişinin yüzüne söyleyemeyeceğin bir şey varsa bunu mesajla da söyleme. Benzer şekilde mesajlarında ne söylediğine, cümlelerine hatta noktalama işaretlerine bile dikkat etmelisin. Belki mesajında bir espri yapıyorsun fakat iyi ifade edemezsen karşındaki bunu tam olarak anlayamayabilir. Sen en iyisi mesajlarını basit ve anlaşılabilir tut.

Yürü, mesaj da yaz ama ikisini aynı anda yapma
Kalabalık bir yolda hem yürümeye hem de mesaj yazmaya çalışmak, başına beklenmedik kazaların gelmesine neden olabilir. Hiçbir şey olmasa, adımlarının yavaşlayacağını sakın unutma!

unluler-telefonda-ariana-1ELİNDEN CEP TELEFONUNU DÜŞÜRMEYEN ÜNLÜLER

Israrcı olma
Birini aradın ve telefon açılmadı. Arka arkaya tekrar aramak rahatsız edici olabilir. Bunun yerine karşı tarafa neden aradığını anlatan kısa ve net bir mesaj atman çok daha iyi olacaktır.

Sonuç olarak…
Çevrendeki dünyanın farkında ol!. Elimizdeki küçük telefonların dışında çevremizde çok daha fazla şeyler oluyor. İnsanlara daha fazla dikkat ver. İnan cep telefonunu biraz elinden bırakırsan hiçbir şey kaçırmazsın;)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here