Başım ağrıyor

0
493

Baş ağrısı o veya bu nedenle hepimizin başına gelen bir durum. Baş ağrısı başta halsizlik olmak üzere pek çok yan etkisiyle hayatımızı kabusa çevirebilir Hep17 Kızı. Üstelik başın ağrıyan bölgesine göre vücudumuz bize bazı sinyaller gönderiyor da olabilir. O yüzden durumu iyi anlamalı, ona göre önlemimizi almalıyız.

bas-agrisi-genc-kiz-hep17-2
Baş ağısı 1: Alın bölgesi ağrıyorsa…

Genellikle biz kızların en sık yaşadığı baş ağrısı türlerindendir. Çünkü genellikle çok fazla uykusuz kaldığımızda kendini gösterir. Ders çalışmak, televizyon izlemek, arkadaşlarla sohbet etmek, kitap okumak için sen de gece uykusuna dikkat etmiyor ve uykunu yeterince alamıyorsan, alnında kocaman bir ağrıyla dolaşmak zorunda kalıyor olabilirsin. Bu durumda elbette yapabileceğin en iyi şey, düzenli uyumak! Günde en az 7-8 saat uyumalı, yataktan zinde ve enerjik biçimde kalkmaya bakmalısın. Zamanla alnında beliren ve artık müzminleşen baş ağrısı şikayetlerinden kurtulduğunu sen de fark edeceksin.

bas-agrisi-genc-kiz-hep17-3
Baş ağrısı 2: Başının tepesi ağrıyorsa…

Başının tepesi ağrıyorsa, senin için anahtar kelime “su”! Çünkü ancak vücudun susuz kaldıysa bu baş ağrısı türünü yaşıyor olabilirsin. Yapman gereken şey ise her zamankinden daha fazla su içmen. Sen iyisi mi günde en az 7-8 bardak su içmeyi sakın ihmal etme!

bas-agrisi-genc-kiz-hep17-1
Baş ağrısı 3: Ensen ağrıyorsa…

İşte senin gibi pek çok insanın sıklıkla yaşadığı baş ağrısı türü; ense ağrısı… Ense ağrısı neden kaynaklanıyor, biliyor musun Hep17 Kızı! Sıklıkla görülme nedeni, hepimizin yaşadığı stres. Stresten kaynaklanan baş ağrısı kendini ensedeki ağrıyla belli eder. Tüm gün devam edebilen bu baş ağrısı biçimiyle başa çıkabilmenin en iyi yolu, stresten uzak durmak. Bunun için sevdiğin şeyleri yapmaya daha fazla zaman ayırabilirsin. Kitap okumak, sevdiğin internet sitelerini dolaşmak (tabii belli bir süre, fazlası da baş ağrısına neden olabilir), müzik dinlemek, sinema veya tiyatroya gitmek gibi aktiviteler, seni olumsuz duygulardan uzaklaştırmaya yüzde yüz yardımcı olur. Özellikle önemli bir sınav öncesinde elbette bolca ders çalış, ama sevdiğin şeylere zaman ayırmayı da ihmal etme! Yoksa ensende beliren baş ağrısı yüzünden onca çalışmış olmana rağmen başarısız olabilirsin, ona göre;)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here