Kolayca, hiç para harcamadan sivilce kızarıklığı ile baş et

0
1285

Özellikle özel bir yere gideceksen, bir anda yüzünün herhangi bir yerinde bitiveren sivilcenin nasıl can sıkıcı olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil;) Ama sivilce kızarıklığı ile mücadele edebileceğin ciddi silahların var! Üstelik hemen hepsini evde bulabileceğin malzemelerle sivilce kızarıklığını saniyeler içinde yok etmen mümkün. En azından can sıkıcı sivilce iyileşene kadar kızarıklığı kamufle edebileceğin 8 ayrı yöntemden sana uyan birini seç, sivilce kızarıklığı ile baş et! İşte kendin yapabileceğin basit sivilce kızarıklığı giderici taktikler…

1. BUZ MUCİZESİ
İltihabı rahatlatmak için, bir bezin içine birkaç buz küpü sar ve sivilce üzerine hafifçe dokundur. Buzu sakın sivilce üzerine direkt uygulama ve buz küplerini çok bastırma. Çünkü fazla baskı sivilce içindeki iltihabın yayılmasına, sivilcenin patlamasına neden olabilir. Bakteriler yayılacağı için kızarıklığın daha da artması ve büyümesine neden olabilirsin.

2. GÖZ DAMLASI
Göz damlalarının temel işlevi, kızarıklığı yok etmektir. Gözündeki kızaruklıkları yok etmek için tetrahidrozolin hidroklorür içermesi nedeniyle, sivilce kızarıklığına da iyi gelir. Bir kulak temizleme çubuğuna küçük birkaç damla göz damlası damlatıp sivilce üzerine hafifçe uygula. İlacın ovuşturma gibi nedenlerle yüzünün farklı bölgelerine gelmemesine dikkat et, çünkü göz damlası alerjiye neden olabilir.

sivilce-kizariklik-1
3. ASPİRİN MASKESİ
Aspirin, akne tedavisinde kullanılan merhemlerde de yer alan salisilik asit maddesi içerir. Salisilik asit, iltihaba neden olan enzimi baskılamaya yardımcı olur. Uygulama için az miktarda suyun içine bir adet ezilmiş aspirin kat ve karıştır. Karışımı sivilce üzerine sür ve sonra birkaç kez yüzünü yıka. Bu maske sivilceyi hemen iyileştirmez, ama kızarıklığın büyük ölçüde geçmesine yüzde yüz yardımcı olur.

4. DİŞ MACUNU
Sivilce üzerine diş macunu sürmenin yararlı olduğunu pek çok yerden duymuş olabilirsin. Evet, içeriğindeki siliz maddesinin kurutucu özelliği nedeniyle diş macunu sivilce tedavisinde kullanılabilecek bir ürün. Üstelik vaktin varsa, tüm gece boyunca yüzünde durmasına da izin ver. Sadece mentol ve florür içeren diş macunları kullanmamaya özen göster. Bu maddeler kızarıklığın daha da kötüye gitmesine neden olabil. Kaş yapacağım derken, aman göz çıkartma;)

sivilce-kizariklik-2
5. LİMON SUYU
Limon suyu, sitrik asit içeriği ile sivilcenin içindeki bakterilerle savaş özelliği taşır. Bir kaseye limon suyunu sık ve pamuk yardımı ile sivilcenin üzerine sür. Limonu tüm yüzüne uygulamamaya özen göster, çünkü pigmentleri hafifleteceği için leke oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden limonu sürdükten hemen sonra güneşe çıkmamaya özen göster. Bu yüzden limon suyu uygulamasını gece yapman en doğrusu.

6. ILIK ÇAY POŞETLERİ
Çay, cildimiz için zaten yararlı bir madde. Gözenekleri açar, yağ ve kirleri temizler, ölü hücreleri yok eder. Sivilce kızarıklığının de en iyi düşmanıdır. Bu yüzden sivilce üzerine ılık çay poşetleri koymayı deneyebilirsin.

7. ECZANEYE DANIŞ
Eczacılar, sivilce konusunda derya deniz bir hazineye sahiptir. Senin mahallendeki eczacı da eminim bu konuda sana pek çok öneride bulunabilir. O yüzden eczacından yardım isteyebilirsin.

8. KAPATICI KULLAN
Kızarıklığı anında yok etmek elbette bazen mümkün olmayabilir. O zaman sen de ilgi çek, dikkati sivilceden uzaklaştır. Özellikle bazı kapatıcıların salistik asit içerdiğini de sana hatırlatalım;)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here