Diş ağrısı ile bitkisel yollardan başa çık!

0
194

Diş ağsısı ne lanet bir şeydir; özellikle geceleri başlayan diş ağrısı, hayatımızı adeta kabusa çevirir. Zong zong zonglayan ağzımız yüzünden sabaha kadar uyku uyutmaz, bizi rahat bırakmaz. Peki, gecenin bir vakti doktora gidemeyeceğimize göre, ağrıyan dişimiz için neler yapabiliriz? Tamam, mutlaka ağrı kesici kullanmak en kestirme çözüm. Ama diş ağrısı için ağrı kesici kullanmadan, evdeki malzemelerle bazı çözümler üretebileceğini de biliyor musun?

İşte diş ağrısına iyi geldiği kanıtlanmış bitkisel çözümler…

dis-agrisi-2
Bal
Diş çırçana akıtacağın bir miktar balı, elinden geldiğince dişlerine bulaştırmadan dişetlerine sürterek masaj yap. Bal, antiseptik özelliği ile dişeti enfeksiyonlarına birebirdir.

Fıstık ezmesi
Evet evet, yanlış okumadın, fıstık ezmesini ağrıyan bölgeye sürekli sürebilirsin. Fıstık ezmesi ağrıyan bölgedeki bakterilerle dişetin arasında bir bariyer oluşturup diş gibi davranır, ağrıyı yatıştırır.

dis-agrisi-1
Zeytinyağı
Bir miktar zeyninyağını ısıt ve soğumaya bırak. Makul sıcaklığa gelince pamuğu zeytinyağına batırıp ağrıyan bölgeyi bu yağ ile iyice temizle. Hatta ilaç çekme aplikatörüne doldurup bu bölgeye sıkabilirsin de. Başına vuran diş ağrısını hemen hafiflettiğini fark edeceksin.

Patates
Küçük dilimlere böldüğün patatesi buzluğa koy ve dondur. Daha sonra bir sakıza yapıştırıp ağrıyan dişin üzerine yerleştir. Bu serinlik şişliği azaltırken ağrıyı da en aza indirir.

Soğan
Soğanı ikiye böl. Ağrıyan kısmına biraz keserek yerleştir. Ağrın şiddetliyse ara ara soğanı o dişinle ısırman, ağrının hafiflemesine daha hızlı yardımcı olur.

dis-agrisi-3
Sarımsak
Ağrıyan dişin üzerine sarımsak dilimlerini yerleştirebilir, şiddetine göre çiğneyebilirsin. Kokusu rahatsız edici olsa bile ağrıyı dindermene yardımcı olur.

Sirke
Ağzına bir yudum sirke al ve 30 saniye kadar gargara yapıp tükür. Bu uygulama, özellikle yirmilik diş ilgili diş ağrısı sorununa iyi gelen bitkisel bir çözümdür.

Çay
Poşet çayı birkaç dakika kaynar suda bekletip çıkart ve soğut. Ardından 5 dakika kadar ağrıyan dişetin etrafında tut. Rahatlamana son derece faydalı olur.

Ve sabah olur olmaz, hiç vakit kaybetmeden diş doktorunu arayıp randevunu al! Sabaha kadar sarımsak çiğnemiş olsan bile 🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here