Genç yaşta parayı kırmanın yolları

0
1634

Kim zengin olmak ister? Eminim aramızda zengin olmayı elinin tersiyle çevirecek bir kız yoktur! Dilediğimiz ayakkabı alabilmeyi, istediğimiz ülkeyi görebilmeyi, bayıldığımız pantolon için indirimi beklememeyi hangimiz istemez ki! Elbette zengin olmak kolay değil! Ama iyi bir birikimle hayatını kolaylaştırmak, geleceğine yatırım yapmak mümkün! Zorda kalmamak, cüzdanında her zaman harcayacak paraya sahip olmak, bir lüks olmaktan çıkabilir. Tabii bunun için hayatında birtakım düzenlemeler yapman gerek!

İşte her zaman harcayacak paraya sahip olmanın yolları…

para-biriktirme-4
1. Dört ayrı kumbara

Kendine dört kavanoz bul! Her birinin üzerine ayrı ayrı “Hayallerim”, “İhtiyaçlarım”, “Bağış”, “Geleceğim” yaz. Öreneğin “Hayallerim” kavanozuna bisiklet, tatil gibi yakın zamanda gerçekleştirmek için biriktireceğin paraları at. Geleceğim kavanozuna, üniversiye yılların ya da çıkmayı planladığın dünya turu için para at! “İhtiyaçlarım kavanozuna, günlük zaruri ihtiyaçlarına ayıracağın paralar girsin. Ve başkalarının hayatlarına da şans tanımak için Bağış kavanozuna da arada para atmayı ve bu parayı en ihitiyacı olan bir yere bağışlamayı sakın unutma;) Dilersen bu kavanozları dilediğin gibi boyayabilir, süsleyebilir, kendi kumbaranı kendin yaratabilirsin;)

2. Hedef belirle
Geleceğe dair bir hedefin mutlaka olsun! Üniversitede seçeceğin bölüm, bir otomobil, tablet; iyi düşün ve karar ver! Gerekirse arkadaşlarınla bu konuda bol bol konuş, tartış;)

para-biriktirme-6
3. Tasarruf yap

Bu zor gibi gelebilir, ama imkansız değil. Örneğin, harçlığının yüzde otuzunu harcamak yerine biriktirebilir, tasarruf edebilirsin.

4. Banka hesabın olsun
Bankaya yatıracağın paraları sakın küçümseme! Damlaya damlaya göl değil, deniz olacak, emin ol! Bazı bankaların genç tasarruf hesapları olduğunu sakın unutma! Bu hesapların avantajlarını iyi araştır, birbirleriyle kıyasla ve sana en uygun olana paranı yatır. Eğer 18 yaşından küçüksen, aile büyüklerinden biri ile ortak hesap açman gerektiğini sakın unutma!

5. Anne bank:)
Elbette ille de paranı bankaya yatırmak zorunda değilsin. Paranı anne ya da babana, senin adına biriktirmeleri için teslim de edebilirsin.

para-biriktirme-5
6. Kayıt tut

Kendine bir harcama günlüğü tut! Bu günlüğe faturalarını gün gün kaydet! Hangi gün, nereye ne kadar harcadığını görebilmen çok önemli. Ortaya çıkacak grafik, harcamaların konusunda sana yol gösterecek;) Böylece hangi alanlarda tasarruf yapman gerektiği konusunda elinde daha net veriler olur.

7. Az para taşı
Pek çok şeyi alıp, eve geldiğinde pişmanlık duyduğun olur mu hiç? İşte bu yüzden tüm paranı çantana, cüzdanına koyma. Az para taşıyarak harcamalarına kısıtlama getirmek zorunda kalacak, böylece almak istediğin bir şey konusunda kendine düşünme şansı tanıyacaksın. Eve geldiğinde “Bunu şimdi neden aldım ki” diye pişman olmaktansa, ona gerçekten ihtiyacın olup olmadığına karar vermen için kendine zaman tanıman sence de mantıklı değil mi?

para-biriktirme-2
8. İkinci el işine gir

Artık hiç kullanmayacağına emin olduğun tenis raketini, mezuniyet elbiseni, güneş gözlüğünü, ikinci el satış yapan sanal mağazalarda satışa çıkartabileceğini biliyor musun? Evde dolap bekleyeceklerine, onları paraya çevirebilirsin;)

9. Yatırımcı ol
Doğum günlerinde, sattığın ürinlerden gelen ekstra paraların hepsini asla harcamayı düşünme! Ya yatırım kavanozlarına ya da banka hesabına bu parayı yatır ve onu yok say!

10. Çalış, çalış, çalış!
Başta sorumlu olduğun derslerine çok çalış, kendine mükemmel bir gelecek hazırla! Çünkü bunu başaracak tek kişi sensin;) Ayrıca kendine harçlıkların dışında ek gelirler de yaratabilirsin. Yeteneklerini gözden geçir! Örneğin çocukları seviyorsan, ahbabınızın çocuğuna birkaç saatliğine göz kulak olabilir, para kazanabilirsin. Ya da yabancı dil biliyorsan, apartmandaki ufaklığa ders verebilirsin. Ya da babana arabasını yıkamada yardım etmeye ne dersin:) Böylece kumbarandaki paralar, artar, artar, artar…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here