Stres kilo yapar mı?

0
401

Sen de stresle başa çıkmaya çalışan binlerce kızdan biriysen, bunun acilen önlemini almalısın. Çünkü stres, bedeninden kovmaya çalıştığın kiloların da en temel nedeni olabilir. Ne yazık ki stres, kilo yapar Hep17 Kızı! Stres, sadece kalp krizi, depresyon gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olmuyor, aynı zamanda kilo alımına neden olup obeziteye varan ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmanı sağlayabiliyor. Anlayacağın nasıl ki stres kilo almaya engel olabiliyorsa, stres kilo almanın da en önemli nedenlerinden olabiliyor.

Bu yüzden vermeye çalıştığın kilolar için belki de artık diyetisyenlerin kapısını aşındırmana, binbir çeşit diyetler uygulayıp aç kalmana gerek yoktur; Sakin, huzurlu ve rahat bir yaşam ile stresi hayatından çıkartarak da kilo verebilirsin. Bu konuda uygulaması çok kolay stres savar taktikleri dene, arzu ettiğin bikiniyi giy!

gece-yemek-yeme-manset
Sağlıklı beslen

Sadece aç kalmana neden olup bir arpa boyu yol bile alamamana neden olan diyetlerden uzak dur. Dengeli beslenerek özellikle şeker düzeyini kontrol altına alman, belki de tek çözümdür. Top modeller kadar ince olmak her kızın hayali olsa bile, ne yazık ki bu hepimiz için geçerli değil. Daha kilolu, ama sağlıklı bir beden ile daha mutlu ve huzurlu yaşaman mümkün. Ruh halini iyileştirip hayata pozitif bakmana yardımcı olacak balık, avokado ve fındık gibi doğal yağlar ve proteinlerle sadece vücudunu değil, ruhunu da besle. Stres önleyici bu yiyecekler hem mutlu olmana hem de stresi uzaklaştırıp kilo vermene yardımcı olacak, buna inan!

Nefes egzersizi yap
Hızlı ve düzensiz nefes alıp vermek, stres hormonu olarak bilinen kortizol düzeyini yükseltir. Hemen her yerde uygulayabileceğin basit nefes egzersizi ile stresi kışkışlayabilirsin. Bunun için gözlerini kapat hiçbir şey düşünmemeye çalış ve sekiz kez derin derin, yavaşça nefes alıp ver. Sadece 3 dakika boyunca bu egzersizi tekrarla ve sonucu gör;)

ruya-kontrol-hayal-uyku-manset
Doğru ve iyi uyku

İyi bir gece uykusu ile taptaze bir zihin ve bedenle güne başlaman mümkün. Uyumadan önce alkol, kafein ve nikotin gibi uyarıcılardan kaçın. Dinlendirici bir uyku için yastığının üzerine lavanta esansiyel yağı damlatabilirsin;)

gunes-krem-yapimi2GÜNE AŞKLA UYAN
Haydi bahçeye
Modern dünyanın 1 numaralı panzehiri, doğanın bizzat kendisidir. Sadece bir saatini bahçedeki bitki ve ağaçlara ayırarak tüm stresini toprağa akıtabilirsin.

2016-egzersiz-trendleri-2
Aktif, dinamik, heyecanlı

Egzersizi hayatından eksik etme. Bir salonda spor yapma imkanın yoksa bile, asansör yerine merdivenleri kullanabilir, otobüste bir durak önce inip yürüyebilir, evinizin sevimli köpeğini sen yürüyüşe çıkartabilirsin. Haftada 3 gün yarım saat düzenli olarak yapılan sporun, iyi bir stres düzenleyici olduğu artık kanıtlanmış bilimsel bir gerçek.

stres-kilo-verme-3
Sevdiklerine zaman ayır

Ailenle, arkadaşlarınla, sevdiğin insanlarla bolca zaman geçirmeye bak. Zihnini endişelerden arındırmanın yegane ilacı, sevgidir. Sevdiğin insanlarla sohbet etmek, onları kucaklamak, aşk hormonu olarak bilinen oksitosin salgısını artırır.

stres-kilo-verme-1
Kendinle baş başa

Elbette kalabalık arkadaş grubunun olması, okulun, mahallenin en popüler kızı olman mükemmel bir durum. Ancak kendinle baş başa kalmayı da ihmal etme. Banyo, yoga, kitap okumak gibi aktivitelerle bu zamanı kendine yaratabilirsin.

keske-mutluluk-4
Gül

Hem de bolca gül, fırsat buldukça kıkırda:)) Bir komedi izlerken gülmek bile zihinsel yükü hafifletmekle kalmaz, vücudunda da olumlu değişiklikler olmasına yardımcı olur.

Arkadaşını seç
Her ne kadar çok fazla arkadaşın olsa bile, içlerinden biri veya birkaçının yeri sende başkadır. İşte, özellikle o dostlarınla daha fazla zaman geçirmeye bak. Kankanla baş başa bitki çayı eşliğinde dedikodu yapmak sana nasıl iyi gelecek, göreceksin;)

yorgunluk-uykusuzluk-mansetUYKUSUZLUK BAŞINA NE İŞLER AÇIYOR?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here