Anneni çok şaşırtacak ev yapımı tertemiz taktikler

0
340

Tatilde, boş zamanlarında, canın sıkıldığında, stresli olduğun zamanlarda temizlik yapmak sana iyi gelebilir. Annene ise bu durumun daha da iyi geleceği kesin:) Biricik anneciğinle derin bir temizliğe girişmeye hazır mısın? Ama bu, öyle bildiğin temizlik yöntemleriyle olmayacak. Şimdi sana öyle sırlar vereceğim ki, okuduklarını uyguladığında, durumu gören annen bile çok şaşıracak, bana güven Hep17 Kızı;) Neden mi? Kış yorgunu pencereler, üzerine yemek ağırlığı çökmüş mutfak gereçleri pırıl pırıl olacak. Üstelik her biri için ayrı ayrı pahalı ürünlere, annenle günün büyük bir bölümünü harcayacağınız uzun uzun zamanlara, ortalığı dakikalarca fırçalayıp ovalayacak kas gücüne ihtiyacınız yok! Üstelik hiçbir kimyasal içermediği için her biri çok da sağlıklı. Evin her köşesine bahar getirecek çok özel, pratik ve en önemlisi de sağlık açısından en güvenilir taktiklerle kışın yorgunluğunu temizlemeye, mükemmel temizliği evdeki malzemelerle hazırlayacağınız temizlik ürünleriyle yaratmaya hazır olun;) O halde sıva kolları, başla temizliğe:)

pratik-temizlik-cam
1. Aman dikkat, cam yok sanabilirler!
Piyasada elbette pek çok “lekesiz” cam temizleyici ürün bulabilirsin. Ama bunu musluktan akan su ile de çok kolay biçimde çözebilirsin. Bir sprey şişesine su ve 2 çorba kaşığı kadar sirke doldur. Karışımın ağzını kapatıp iyice çalkala; cam ve çerçevelere sıkıp tüy bırakmayan bir havlu ile sil. Aynı karışım tüm siding ürünler için de mükemmel sonuçlar elde etmene yardımcı olacak.

pratik-temizlik-taktik-metal
2. Paslanmaz çelik yüzeyler parlasın
En hassas ürünlerin başında gelen paslanmaz çelikten üretilmiş buzdolabı, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaların yüzeyleri temizlik konusunda en büyük sıkıntılardandır. Yağ ve toz ile lekelenen yüzeylerin çizilme riski yüksek olduğu için, temizlik konusunda kullanılan malzemeler büyük önem taşır. Oysa çözüm yine mutfakta! Kabartma tozu ve az miktarda su ile hazırlayacağın karışımla paslanmaz çelik yüzeylerdeki en zorlu lekeleri bile çıkartabilirsin. Tüy bırakmayan bir havlu üzerine birkaç damla damlatacağın zeytinyağı ile bastırmadan ovalayarak pırıl pırıl parlamalarını da sağlayabilirsin.
pratik-temizlik-taktik-celik

3. Işıldayan metaller, lekesiz plastikler
Üç çorba kaşığı su ve 1 tatlı kaşığı limonu karıştırıp eski bir diş fırçası ile metal gereçleri ovala! Gümüş, çelik, pirinç ve bakırdan üretilmiş bu malzemelerin üzerindeki pas hemen gideceği gibi uzun süre de kararmayacaklar. Bu karışım plastikten üretilmiş çocuk oyuncakları, tabak, bardak gibi ürünlerdeki lekeleri çıkartmana da yardımcı olur.

pratik-temizlik-taktik-firin
4. Fırın alarm veriyor
Annenin pişirdiği enfes pasta börekler, ızgaralar, ev yemekleri… Hııım hepsi de iştah açıcı öyle değil mi? O halde annen tertemiz bir fırını fazlasıyla hak ediyor demektir;) Eminim uzun kış gecelerinden o da fazlasıyla nasibini almıştır; hal böyle olunca iyi bir temizliğe ihtiyacı vardır! Ancak söz konusu fırın olunca, her temizlik malzemesini fırın içine sürmek pek de hijyenik sayılmaz. O halde size fırının içindeki donmuş ve kurumuş yağlardan kurtulmanın en kolay yolunu hemen söyleyeyim: Fırın henüz sıcakken içine bir avuç tuz serp. Soğuduğunda mutfakta kullanılan bir temizlik beziyle güzelce sil. Yağların hiç ovalamadan çıktığını görünce inanamayacaksınız;)

pratik-temizlik-taktik-mobilya
5. Solmuş mobilyalar
Ahşap mobilyalar güneşin kendini göstermesiyle gerçek rengini ortaya çıkarır! Oysa ilk günkü gibi parlamasını hangi anne istemez ki:(işte onun için güzel bir Sürpriz… Bir çay kaşığı zeytinyağı ve yarım limon karışımını bez üzerine döküp ahşap mobilyalarınızı güzelce sil. Bu pratik makyaj çok işe yarayacak, göreceksin.

pratik-temizlik-taktik-bitki
6. Sineksavar yiyecekler
Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan sinek ve sivrisinekler için şimdiden önlem almakta yarar var. Cam önü, balkon gibi evinizin açık bölümlerinde nane, defne, fesleğen gibi yenilebilir bitkiler yetiştir. Bu tarz bitkiler kokularıyla iyi bir sinek kovucudurlar.

pratik-temizlik-taktik-mutfak-lavabo
7. Mutfak lavabosu mis kokulu
Mutfak lavabosundan gelen kokuyu engellemenin en güzel yolu, lavabonun içine atacağın birkaç limon dilimidir. Kabukları kokuyu engellerken suyu da lavabodaki lekeleri çıkarır; böylece bir taşla iki kuş vurmuş olursun.

pratik-temizlik-taktik-hali
8. Uçtan derine halı temizliği
Halılarınızdaki tüm tozu, pisliği ve lekeleri çıkartmanın çok kolay bir yolu var! Tüm halı üzerine 3 avuç kadar kabartma tozu serp ve bir süre bekle. Daha sonra elektrik süpürgesi ie süpür. Halının üzerindeki yağ lekesini ise leke üzerine serpip süpüreceğiniz mısır nişastası ile kolayca çıkarabilirsin.

pratik-temizlik-taktik-bardak-leke
9. Su lekesi
Bardak altlığı kullanmayı unutan en yakın arkadaşına o an bir şey diyememiş olabilirsin, ancak kahve, su, çay gibi sıvı içecek bardağından kaynaklanan leke, olduğu gibi mobilyanın üzerinde. Dur üzülme! Annen durumu göremeden tuz ve zeytinyağı ile elde edeceğiniz karışım ile lekeyi sil. Hemen çıktığını göreceksiniz.

pratik-temizlik-taktik-lavabo-tikali
10. Tıkalı lavabo
Annenin kış boyu pişirdiği ıspanaklar, leziz salata malzemelerini yıkarken istemeden de olsa lavabonuza kaçmış, onu tıkamış olabilir. Sonuç olarak su istenildiği gibi gitmiyorsa, birlikte açalım o halde;) Bir çay bardağı sirkeyi lavabo deliğinden dök. Ardından bir fincan kabartma tozunu delikten boşalt. Kimyasal reaksiyonla lavabonuza rahat bir nefes aldıracaksın;)

pratik-temizlik-taktik-tencere
11. Canı yanmış tava ve tencereler
Sabah kahvaltısı için kızartılan hellim peyniri, dibi tutmuş pilav, ızgara köfteler tava ve tencerelerin yüzeyine mi yapışmış? Her bez ve her temizleyici ile onları çizmeden temizlemek bir sanat işi! Ama çok kolay! Bir tutam kabartma tozunu yanık yüzeye serp. Üzerine sirke püskürt. Daha sonra çizmeyen yün bir bezle güzelce sil. Fazla ovalamaya gerek kalmadan tencere ve tavanın tertemiz olduğunu görünce annen buna inanamayacak;)

pratik-temizlik-taktik-genel
12. Genel temizleyici yapalım
Avizeler, çerçeveler, dolap içleri ve dışları… Her biri için ayrı ayrı bir temizleyici satın almanıza hiç gerek yok. Limon ve sirke karışımı bu konuda en büyük yardımcınız olabilir. 4-5 limonu dilimleyip bir kavanoza koy. İçine bir şişe kadar beyaz sirke koyup ve bu karışımı 2 hafta kadar beklet. Daha sonra süz ve genel temizlik için dilediğin yerde kullan.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here