En hijyenik biraz da komik tarihsel bilgiler

0
271

Evimizdeki banyo ve tuvaletlerdeki konfor paha biçilmez bir servet! Son teknoloji musluklarımız, ısıtmalı klozet kapaklarımız, havalandırmamız ve hijyenik temizlik ürünlerimizle lüksü bir yerinden mutlaka yakalıyoruz. Ancak çok eski zamanlara bakıldığında bugünlere gelmemiz pek de öyle kolay olmamış hep17 Kızı. Her birini okuyunca çok şaşıracağın en hijyenik tarihsel bir yolculuğa hazır mısın:)

tarih-temizlik-yolculuk-golf-9
1.
Eski Roma’da banyo ritüelleri neredeyse imparatorluk kadar eski. Antik Roma hamam kalıntıları İngiltere, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da bulundu. Roma sosyetesi için banyo yapmak, bir sosyalleşme aracıydı. Tıpkı günümüzdeki golf turnuvalarına benzer özel banyo günleri düzenlenir, bu kulübe kolay kolay girilemezdi.

tarih-temizlik-yolculuk-roma-4
2. Roma hamamları küçük odalardan oluşabildiği gibi daha çok ortak kullanım alanları olan büyük tesislerdi. Kadın ve erkeklerin ayrı ayrı yıkandığı banyolarda egzersiz, sıcak ve soğuk su odaları vardı. Konferans salonu, kütüphane, spor salonu gibi odaların olduğu bu tesislere hijyene verilen önemden dolayı banyo da mutlaka ilave edilirdi.

tarih-temizlik-yolculuk-el-nassah-10
3. Romalılar ile birlikte banyo kültürü Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz’e de taşınıdı. Ortak yıkanma fikrinin Batı’da yavaş yavaş yok olmaya başladı 12. yüzyılda Suriye’de bulunan El Nahhas, en eski hamam olarak biliniyor. Refah seviyesi yüksek Antik Bağdat’ta 60 bin hamam kalıntısı bulundu.

tarih-temizlik-yolculuk-ingiltere-8
4. Ortaçağ İngiltere’sinde ise hamamlar, sosyal etkinliklerin yapıldığı özel mekanlardı. Kadın ve erkeklerin bir arada yemek yedikleri, sohbet ettikleri banyolarda, herkesin çıplak olması mecburiydi. Bu gelenek 16. yüzyıla kadar devam etti. Fuhuş, temiz su sıkıntısı, veba hastalığı ile gelenek yavaş yavaş kayboldu, tarih sayfalarındaki yerini aldı.

tarih-temizlik-yolculuk-japonya1
5. Ortaçağ Japonya’sında ise banyo bir meditasyon merkeziydi. Beden ve zihni arındırmak için kullanılan Zen manastırları çok yaygındı. Fakirler için zenginler tarafından sadaka amaçlı yaptırılan zen hamamları da en az diğerleri kadar konforlu olurdu.

tarih-temizlik-yolculuk-meditasyon-5
6. İlk kez Japonya’da ortaya çıkan terapik banyo kültüründe ise ısıtılmış kayalar kullanılırdı. Bu taşların üzerine tuzlu su dökülür, buhar banyosu ile şifa aranırdı.

tarih-temizlik-yolculuk-zen-2
7. Sauna benzeri banyolar Ortaçağ Japonya’da doğdu. Dağlık bölgelerdeki fırına benzer dev kilden yapılmış kulübeler ağaç dalları ile ısıtılır, kişi suya batırılmış hasır üzerine yatarak odadaki buhar ile toksinlerinden arınır şifa bulurdu.

tarih-temizlik-yolculuk-tuvalet-3
8. Antik çağlarda insanların en çaresiz olduğu konu, tuvaletlerdi. Tuvaletteki “gizlilik” ne yazık  ki o dönemlerde yoktu. Şehrin kendisi adeta umumi bir tuvaletti. Roma Uygarlığı’nda tuvaletler birer toplumsal kurum gibiydi. Şehrin ileri gelenleri, 40-50 kişilik tuvaletlerde yüz yüze otururular, hem insani ihtiyaçlarını giderir hem de ülke meselelerini tartışırlardı.

tarih-temizlik-yolculuk-manset
9. Modern tuvaletin Doğu’dan Batı’ya geçtiği artık bilinen bir gerçek. Avrupa’da veba gibi salgın hastalıkların sıkça yaşanmasının temel nedeni olarak tuvalet kültürü gösteriliyor. Çare bulma konusunda ilk girişimci isim 1388 yılında İngiltere Kralı II. Richard. Ancak kral, göl ve derelere tuvalet yapılmasını yasaklamış, alternatif bir yer göstermeyi unutmuştu:) Çaresiz halk da çözümü, evindeki pisliği camdan dışarı atmakta bulmuştu. Aynı tarihlerde Fransa’da da durum pek farklı değildi. Onları diğer Avrupalı’lardan ayıran özellik lazımlıklarını dökerken aşağıdan birinin geçip geçmediğini kontrol ederek izin istemekti.

tarih-temizlik-yolculuk-kaktus-7
10. Tuvalet sonrası temizlik için, elbette şu anki gibi kağıtlarımız yoktu. Bölgenin özelliğine göre ortada ne varsa gayet doğal ürünler kullanılırdı. Bir sopa, yabani ot ya da bez parçaları ile kişisel hijyen sağlanırdı.

tarih-temizlik-yolculuk-manset-1
11. Neyse ki 16. yüzyıldan sonra hijyene daha önem verilmeye başlandı. VIII Kral Henry 1546’da İngiltere’de salgın hastalıklar nedeniyle umumi tuvaletleri kapattırdı, temiz giyinmeyenleri cezalandırdı. Beyaz renk, ilk kez o tarihlerde özellikle kadınlar için hijyen sembolü oldu. Kişisel temizlikte karanfil, tuz, sirke gibi doğal ürünler kullanılmaya başlandı. Çamaşır yıkama kültürü doğmaya başladı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here