Neden güzel değilim?

1
1514

Aynaya her baktığında yüzün asılıyor, saçın başınla uğraşıyor, kendini onun bununla kıyaslayıp mutsuz oluyorsan bil ki yalnız değilsin. Senin gibi düşünen, kalbi pamuk gibi olsa da dış görünüşünden memnun olmayan binlerce kız var dünyada! Eh, bunda elbette “Cildin böyle iyi görünmüyor”, “Saçlarında şunu kullanmazsan çok kötü” mesajlarıyla dolu medyanın etkisi büyük. Oysa fiziksel görünümünle barışmazsan, her zaman eksik ve mutsuz hissedeceksin. Neyse ki, birkaç stratejiyle, görünümünle gurur duymayı öğrenebilirsin.

Kendini gibi kabullenmek
Vücudunun en beğendiğin noktasını keşfet. Çevrendekiler, gülümsemene mi yoksa muhteşem dişlerine mi övgüde bulunuyorlar. Bu beğenilen özelliklerine odaklan ve elinden geldiğince onu ön plana çıkar. Kendine bir liste yap. Hoşuna giden tüm özellikleri yaz. Buna dudak, göz gibi fiziksel özelliklerin gibi “güçlüyüm” veya “hayvanlara önem veriyorum” gibi kişiliğini ilgilendiren özelliklerini de dahil… Mümkün olduğu kadar çok sayıda özelliğini bul ve listeyi düzenli olarak tekrar gözden geçir.

mutlu-ol-21-madde-manset
Daha fazla gülümse

Gülümsemek her zaman işe yarar. Gülümsediğinde, vücudunun stresle baş etmesine yardımcı olursun. Gülümsemek, bulunduğun ortamın en parlak ve mutlu kızı gibi hissetmene yardımcı olur. Ayrıca gülümseyerek çevrendekilere daha çekici gelirsin; bu kesin. İstemesen bile gülümsemek için kendine fırsatlar yarat. Sabah giyinip güne hazırlanırken aynada kendine gülümseyebilirsin. Okula giderken gülümseyerek aldığın tepkilere, bunun seni nasıl hissettirdiğine özellikle dikkat et.

Kendini besle
Her beden benzersizdir. Nasıl görüneceğin konusunda büyük bir değişiklik yapamazsın belki, ama bugün nasıl hissedeceğini tamamen sana kalmış. Vücudunu bol su, sebze, meyve, protein, süt gibi gerçek gıdalarla besle. Hastalıklardan korunmak, kilo vermek, kaygı ve depresyonla mücadele etmek için düzenli olarak egzersiz yap. Sevdiğin aktivitelerle stresini azalt. Dinlenmek ve rahatlamak için kendine zaman ayır. Odaklanma ve konsantrasyonunu iyileştirmek için yeterli derecede uyu.

Kendini sevdiğini tekrar tekrar söyle
Bazen, sana gerçekçi gelmese bile kendine olumlu ifadeleri tekrar ederek görünüşün hakkında harika hissettiğini tekrarla. Bu ifadeleri her an, yüksek sesle veya sessizce yapabilirsin. Bir süre sonra gerçekten iyi hissetmeye başladığını göreceksin.
”Ben güzelim, çünkü benden sadece bir tane var. Vücudum sağlıklı. Aklım parlak. Kalbim huzur içinde. Ruhum sakin. Olumsuz düşünce ve hisleri taşımayacağım. Hayatım için minnettarım…”

Seni memnun etmeyen şeyleri şutla
“Yeterli” olduğunu kabul et. Belki de kendi değerini televizyonda veya çevrende sana dayatılan birtakım standartlardan dolayı bilmiyorsun. Yeterince iyi olduğuna inanmak, göründüğünden çok daha kolay olabilir. Bununla birlikte, buna inanmaya karar verirsen ve harekete geçersen, bu düşünceyi içselleştirmeye başlayabilirsin. Kendini yeterince iyi hissetmediğin zaman, bunu kendine bir şarkı gibi tekrarla: “Ben yeterince iyim.” Doğru olduğunu hissetmeye başlayana kadar tekrar tekrar söyle.

Sahip olduğun bedeni sevmeyi öğren
Çenende beğenmediğin bir yara izi olduğunu varsayalım. Onunla barışmak ve onu sevmek ister misin? Yaranın sana zarar vermeye çalışanlara karşı seni güçlendiren bir simge olduğunu düşün. Vücudunu sevmeyi öğrenmenin başka yolları da var. Aynanın önünde dur ve vücudunun sevmediğin bölümüne bak ve olumlu şeyler ara. Örneğin burnununun şeklini beğenmiyorsan siyah noktaların olmamasına dikatini çekebilirsin. Vücudunu daha az eleştirmeye başlayana kadar bunu her gün yap. Uzun, rahatlatıcı banyolar al. Manikür ve pedikürü ihmal etme. Yeni bir saç stili dene. Giyimin konusunda vücudunu tanıyarak farklı şeyler dene ve kendine bir tarz yarat.

bas-agrisi-genc-kiz-hep17-3
Karşılaştırmayı bırak
Arkadaşını gözlemle ve kendisi hakkında nasıl eleştiriler yaptığına dikkat et. Örneğin gayet normal bir boyu olmasına rağmen “çok kısa” olduğunu mu düşünüyor? Kız kardeşin kendine aldığı yeni kıyafetinin “çirkin” olduğunu ve ona yakışmadığını mı söylüyor? Neden bunu yaptıklarını düşün. Unutma, kıyaslamalar, kişinin mutluluğunu ve öz saygısını sabote eder. Kıyaslamalardan hiçbir şey elde edemeyiz, ancak gurur ve haysiyetimizi tehlikeye atarız. Kıyaslamalara girersen her zaman senden daha uzun, daha sarışın, daha zayıf kişilerle yarışıp hep kendi gözünde kaybeden tarafta olacaksın. Bunu yapmak bireyselliğinin gücünü ortadan kaldırır ve herkesin tarzının ve fiziksel görünüşünün aynı olması gerektiğini varsayar. Başkasının hayatının gerçekten neye benzediğini bilmenin gerçek bir yolu yok. Sakın şunu unutma, bunu yaparken kendinde en kötü noktayla karşılaştırdığın kişinin en iyi noktasını karşılaştırıyorsun.

Sürekli eleştiren insanlardan uzak dur
Çevrende aşırı derecede eleştirel ve sana kendini kötü hissetiren insanlar mı var? Onlardan en azından bir süre uzak durman ve bir sınır koyman çok yerinde olabilir. Onun buluşma isteklerini geri çevir ve o kişi ile daha az zaman harca. Kiminle samimi düşüncelerini ve hislerini paylaştığına dikkat et.

Medyanın güzellik baskısına meydan oku
Televizyon programları, sosyal medya veya moda dergilerinde gezinmek için biraz fazla zaman harcıyorsan, bunlar senin kendi güzellik anlayışını etkiliyor olabilir. Bildiğin gibi bu medya araçlarında birtakım tekniklerle (rötüş, ışık, makyaj vs) her cilt pürüzsüz, herkes zayıf ve herkes çok güzel gösterilir. Tamamen gerçek dışı bu imgelerle zihnini doldurmak, ancak kendini yetersiz hissetmene yol açacaktır.

Mükemmeliyetçilikten vazgeç
Mükemmeliyetçilik kendinle barışık olmanda sana bir engeldir. Her aynaya baktığında, bir eksiklik bulabilirsin. Kendini korkularına maruz bırak. Örneğin, makyaj yapmadan dışarı çıkmak senin için imkansızsa, önce ruj veya parlatıcı olmadan çık. Sonra rimelden vazgeç. En sonunda temiz, taze bir yüz dışında hiçbir şey olmadan dışarı çık. Kendine sürekli şunu söye; “Olduğun gibi güzelsin”. Korkularından herhangi biri gerçekleşti mi? İnsanlar sana güldü mü veya alay etti mi?

Günlük hayatta sana kendini güzel hissettirecek birçok şey var aslında. Fiziksel görünümün, insanlık deneyiminin yalnızca bir parçasıdır. Kendini güzel hissetmene yardımcı olan her şeyi düşünebilirsin. Ve dikkat et bu faaliyetlerin hiçbirinin dış güzellikle hiçbir ilgisi yok. Bunlar, vücudunla ve kalbinle içsel güzelliği birleştiren şeylerdir. Örneğin, gönüllülük, başkalarına yardım etmek, sevdiğin müziği dinlemek ve dans etmek içindeki enerjiyi ortaya çıkaracak ve özsaygını yükselterek içindeki güzelliği yüzüne vuracak. Gülmek, spor yapmak, küçük çocuklar ile oynamak da güzel hissetmene yardımcı olacaktır. Bunlardan daha fazlasını yapabilir ve kendinle içte ve dışta tam bir uyum halinde olabilir ve güzelliğinle gurur duyabilirsin.

 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here